Skocz do zawartości

R51


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 281
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Tutaj kompania zaopatrzenia. Tych blach było od groma i jescze trochę. Miejscem wzgardzili poszukiwace, bo walało się w nim masę odłamków. Byłem trochę cierpliwszy od nich...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj z zupełnie innego miejsca. Było tak przeszukane że aż robiło się niedobrze. Powstrzymując wymioty pochodziłem tam z pięć minut i... Kolejne dwie godziny przyniosły furę złomu i kapsli od piwa...
Tyle blach na dziś...
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...szedłem sobie leśną drogą i znalazłem ćwiartkę blaszki, deszcz wymył ją z piaszczystej drogi. Dwa lata póżniej szedłem tą samą drogą, także po deszczu i czekała na mnie druga ćwiartka. Zaznaczę, że ani za pierwszym, ani za drugim razem nie miałem wykrywacza...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

R51 mam prośbe, możesz podać źródła na podstawie których dokonujesz przypisania blaszek do konkretnych formacji (dywizji) niemieckich?Kiedyś prosiłem o to na forum, ale wiedza ta należy chyba do op secret"bo nikt się nią jakoś nie podzielił.jak wrzucasz blaszki pisz w opisie co i jak?Mam nadzieje, że już niedługo pogoda bedzie nam sprzyjac.Pozdro Brerdan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę się przyznać, że też mam czasami problemy. Prześlę Tobie listę z podstawowymi skrótami. Jednak zapis na blachach wyglada na nieusystematyzowany i zależy chyba od widzimisie wybijającego (różne skrótowce, od prawie pełnych wyrazów do pojedynczych literek). Mam mało czasu, więc posyłam zdjątko jednej blachy, to kadrowy szwadron (Stamm schwadron)jazdy (Reiterschwadron)z Aufklarung Abteilung (A. Abt.) czyli oddziału rozpoznania. Takie konne oddziały rozpoznania istniały w dywizjach piechoty I fali. To E.u. jest tajemnicze, małe u" oznacza pewnie und".Tutaj ciężko mi rozpoznać dywizję, może ktoś wie?
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chociaż to nie jest takie proste... A" może nie oznaczac tutaj Aufklarung, lecz raczej Ausbildung- czyli szkoleniowy, tak jak na tej blaszce kopani sztabowej (St.Kp.) 68 batalionu strzelców(fizylierów) (Fus.Btl.68), tajemnicze dotąd E.u.A. oznacza Ersatz und Ausbildung, czyli zapasowy i szkoleniowy". Ten 68 zapasowy i szkoleniowy batalion strzelców został utworzony w 1939 roku w Brandenburgu jako 68 zapasowy batalion piechoty.Dopiero w 1944 roku otrzymał nazwę Fusilier Ersatz und Ausbildung Bataillon. Z tego czasu pochodzić musi ta blacha.Jeśli zaś chodzi o poprzednią to poszukam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i mam. Ten Infanterie Reiter Ersatz und Ausbildungs Abteilung 1 powstał w Słupsku w 1944 roku. Najdziwbniejsze jest, że zniszczony został pod Łodzią (Litzmannstadt). A ja tej blachy wcale nie znalazłem pod Łodzią... Musiał to być jakiś niedobitek, który zwiał daleko na północ. strach pomyśleć, co widział i przeżył.
Te informacje czerpię z niemieckojęzycznej strony lexikon-der-wehrmacht".
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś tylko jedna ciekwostka, blacha Panzer Nachrichtung Ersatz Abteilung 81. Niestety nie mogę znależć przydziału tej jednostki. Tak czy siak ten żołnierz siłą rzeczy wcielony został w ostatnich dniach wojny do IV Dyw. Panc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby nie popaść w rutynę pokażę coś innego niż blacha pośmiertna. To wycięty w cynkowej blasze wzornik do malowania pojazdów, wykopałem go niedawno w moim tajemniczym miejscu 76/765. Przydział tej jednostki saperów jest dla mnie zagadką, może ktoś wie?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękować Bogu jeszcze tak nie zdziwaczałem, żeby biegać z wykrywaczem po pachy w zaspach (chociaż znam kilku z mego miasta, co kopali w zeszłym tygodniu, ba, nawet coś znależli). Chcodziło mi o ostatnie wyjście przed nadejściem Epoki Lowdowcowej. Aha, słyszałem że zabroniono Tobie jako Warszawce" kopać na Mierzei. Nie boisz się trochę?
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak już jestem w necie, to prześlę mały dowód na to, że czasami swego mózgu używam niezgodnie z jego przeznaczeniem. Wykopałem blachę i postanowiłem popracować nad nią z polerką filcową. Przepiękne. Nigdy nie róbcie tego w domu.
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie moge sie oprzeć i chciałbym również pokazać kilka nieśmiertelników zdobytych w zeszłym roku -pochwalę sie kilkoma swoimi z Mierzeji Wiślanej ( część z nich trafiona przy przekopie :)) ) Reszta w głębi Frisches Nehrung :))
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie