Jump to content

Zwiadowcy LWP 1945-1989


mike110

Recommended Posts

Szukam wszystkich informacji dotyczących zwiadowców LWP oraz żołnierzy Kompanii Specjalnych z lat 1945-1989, a w szczególności zdjęć. Może macie jakieś skany artykułów z gazet i czasopism np. ŻP"? Jak dotychczas to tylko J.Rybak Komandosi" i MMSKomandos".
Z góry dziękuje za pomoc!
mike110
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 131
  • Created
  • Last Reply
-zdjecie pierwsze to 6 PDPD - wczesne lata siedemdziesiate - zolnierze jednostek specjalnych nie uzywali hełmów typu SKS
-pozostałe zdjęcia to początki lat osiemdziesiątych bo wtedy wprowadzono te granatniki i palady oraz kominiarki
Trudno jednoznacznie określic czy na zdjęciach są zołnierze kompani specjalnych czy skacząca piechota z 6 PDPD - istniał bezwzględny zakaz wykonywania zdjęc w tych jednostkach ,rygorystycznie zresztą przestrzegany.
Żolnierze jednostek specjalnych nosili tylko ciemnozielone emblematy na ramieniu w przeciwieństwie do róznokolorowych w 6PDPD
Lokomotywa
podchorązy praktykant w 6PDPD na poczatku lat siedemdziesiątych.
Pózniej przez 4 lata dowódca grupy specjalnej w 62 k.spec.Bunzlau
Link to comment
Share on other sites

to chyba też 6 PDPD (pozostałę fotki). Koleś był w latach 78-80 w 1 plutonie w batalionie z Dziwnowa. Z tego co mówił wszyscy u nich mieli etatową broń krótką (opróczkbk czy pm), na tych fotkach tego nie widać.
Mike 110 uściślij pytanie. Zwiadowcy byli już na szczeblu bodajże batalionu. 6PDPD to była piechota tyle że dowożona na pole walki samolotami. Natomiast 56 i 62 KS oraz 1 BSz z Dziwnowa to oddziały kóre wg dzisiejszej nomenklatury nazwano by terrorystami.
Link to comment
Share on other sites

Jak zwykle Lokomotywa rozpoznajesz zamierzoną dygresję :)
A tak naprawdę foty pochodzą z albumu wydanego na 40 lecie LWP. Jednak jak kolejny raz słusznie zauważyłeś Lokomotywa, temat fot zwiadowców został prawie całkowicie pominięty na rzecz wspólnych manewrów :) I w ogóle raczej mało jest fotek przedstawiających zwiadowców. Też temat tajny jak kompanii specjalnych ? Tak z ciekawości
Zdaję się z kompanii specjalnej (chyba 56 ?) pochodzi o ile tak można to nazwać, inny znany : mjr Arkadiusz Kups - chyba nie pomyliłem stopnia, znany ze stworzenia metody walki wręcz COMBAT czy jakoś tak. Częsty w programach telewizyjnych selekcja" /chyba tak/.
Raz jeszcze przeprosiny za dygresje fotograficzne jeżeli uznajecie to za zaśmiecanie topiku.
Pozdro
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information