Skocz do zawartości

Zapomniany pomnik


pawel_breslau

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.
Przejeżdżając dzisiaj z bratem w okolicach naszej miejscowości, natkneliśmy w pewnej wiosce na pomnik z czasów I WŚ.Po krótkiej rozmowie z właścicielami posesji okazało się,że pomnik ten około 2 miesięcy temy został wykopany przed ich domem.Składa sie on JUŻ z 2 części granitowej płyty na której są wyryte nazwiska żołnierzy poległych w wielkiej wojnie 1914-1918.Przypuszczam że była to jedna całość na którą składał sie również krzyż którego teraz już brakuje.Niestety nie mieliśmy przy sobie aparatu ale w najbliższym czsie podjade tam ponownie i zamieszczę fotki.
Co zrobić z takim znaleziskiem???
Jeśli nikt się tym nie zajmie to najprawdopodobniej trafi on jako wypełnienie podmurówki pod jakiś dom albo stodołę.
Pozdrawiam i czekam na jakiś odzew i,jak można,jakieś kontakty do kogo sie zgłosić w tej sprawie.
Paweł
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Pomniki poświęcone poległym w Wielkiej Wojnie można dosyć często zobaczyć w różnych miejscowościach na terenach należących kiedyś do Niemiec.Dzisiaj są przeważnie zniszczone,poskuwane napisy i znaki.Na zdjęciu pomnik z tego okresu w m Rynarcice ,który kilka lat temu leżał w tym miejscu zarośnięty chwastami a przy okazji remontu drogi zrobiono to c o widać.Jednak można zrobić coś dobrego. W przypadku opisanym przez pawla_breslau ciężko doradzić coś konkretnego,wydaje mi się,że władze gminne powinny być tym zainteresowane,może jakieś muzeum regionalne albo stowarzyszenie.Szkoda żeby świadectwo historii tych ziem zniknęło na powrót pod ziemią jako fundament .Dodam jeszcze jako pozytywny przykład,że w 1999r na terenie lubińskiego areoklubu odkopano kilkutonowy głaz z wykutym napisem poświeconym poległym w Iwś ,który jest obecnie eksponowany w Muzeum Ziemi Lubińskiej.Może by tak gdzies na forum utwożyć wątek gdzie moglibyśmy zamieszczać fotki z namiarami tych pomników? Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wędrowiec-jestem za aby opisywać miejsca gdzie są takie pomniki i umieszczać ich fotki.To może być ciekawy temat.
Jeśli chodzi natomiast o asz" pomnik to wątpię aby władze gminy w tórej mieszkamy były zainteresowane tym znaleziskiem.Dla nich zapewne jest to kolejny śmieć.Może od razu uderzyć gdzieś dalej???
Jęśli ktoś ma jakieś kontakty proszę o ich podanie na maila.
Pozdrawiam.
Paweł
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.
Dzisiaj byłem znów na pomniku i porobiłem kilka zdięć.Zaciągnąłem tez języka i okazało się że pomnik ten służył jako podstawa lub ogrodzenie do współcześnie postawionego krzyża.Daletego wcześniej go nie widzieliśmy.
Krzyż został postawiony w innym miejscu a pomnik został.Poniżej parę fotek.
Pozdrawiam.
Paweł
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jakiś wienic laurowy umiejscowiony nad nazwą miejscowości.Pomnik, jak już wspomniałem wcześniej, składa się z 2 części (tej z nazwiskami i tej z liścmi i nazwą miejscowości).
Pozdrawiam raz jeszcze i ponawiam pytanie co z nim zrobić?
Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.
Pozstaram się pogadać z sołtysem bo to jest wioska.Może wynajdzie kawałeczek miejsca przy drodze żeby go postawić?
Z burmistrzem gminy nie ma co rozmawiać.
Jakie będą dalsze losy tej sprawy,będę Was informował na bieżąco.
Dzięki za zainteresowanie.
Kocur,sorki ale nie jestem w temacie,co to jest volksbund?
Pozdrawiam.
Paweł
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Jest to niemiecka fundacja, która opiekuje się grobami Niemców poległych na frontach europejskich. Ponadto załatwia sprawy związane z ekschumacjami poległych na polach bitew.
Wstępnie proponuję Ci również napisać mail do fundacji Pamięć" i zaczeakać co oni powiedzą na ten temat.

Pozdrawiam !

http://www.volksbund.de/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.
Dzisiaj udałem się do sołtysa miejscowości.Niestety go nie zastałem.Rozmawiałem natomiast z jego żoną która stwierdziła że Wojewódzki Konserwator Zabytków był już w tej sprawie powiadomiony około listopada zeszłego roku.Stwierdzili oni (konserwator ze swoimi współpracownikami),że muszą zebrać komisję i ocenić stan postumentu.Ale czy musi to trwac już 3 miesiące???Powiedzcie czy trwa to taki czas???
W poniedziałek chcę się skontaktować z Konserwatorem Zabytków i zobaczymy co on ma w tej sprawie do powiedzenia.
Bo może ta komisja gdzieś utknęła w zaspach i trzeba wysłać ekipę ratunkową z odsieczą,hehe.
Ale tak na poważnie to będę Was informował dalej cóż nowego się dowiedziałem.
Pozdrawiam.
Paweł
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...
Widzę ze okoliczni podeszli do tematu ok. .Jak byłem w Austrii to takie tablice pomniki stały zawsze na wjeździe do każdej miejscowości -ale tam było dużo z marmuru- to była po prostu lista poległych żołnierzy z danej miejscowości-tak tradycja -pozdro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie