Skocz do zawartości
  • 0

hełm niemiecki, aluminiowy??


Klaus BOLS

Pytanie

13 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Przepraszam !!!!!!!!! zapomniałem o Wydziałach WSW(kondrwywiad) przy Korpusach WLOP i żolnierze slużby zasadniczej w takich ocnikach "chodzili.( np we Wrocławiu w Korpusie przy ulObornickiej).Ponadto w Wydziałach WSW przy MW mieli białe kaski z czerwonymi napisami,a w wydziałach WSW WOP białe kaski z zielonymi napisami,ponadto w Oddziale WSW wojsk MSW w Warszawie białe kaski z czerwonymi napisami.
Pozdrowienia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponoć hełmy z aluminium były produkowane po prostu na potrzeby parad i uroczystości z uwagi na to, że były lekkie.
W Polsce spotkałem sie z plastykowymi hełmami dla WSW, kol. zielonego oczywiście z białym pasem i napisem WSW", czy te były na parady tego nie wiem może miały służyc temu żeby łatwiej w nich było przeprowadzac interwencje wobec żołnierzy? Tego nie wiem, moze ktoś służył z a PRL-u w WSW to Ci cos konkretnego powie.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oraz siwe z białymi napisami...co do Niemca to czekałem co powiedza inni bo i ja nie jestem pewny jaki to hełm...po mojemu-policaj jakiś albo strażak-niemiecki...ale czy po czy przedwojenny to nie wiem?mam identyczny i z podobnymi sygnaturami-na moim jest DIN14940 i znak producenta w owalu...oraz taki sam ale z grzebieniem aluminiowym- bez sygantur- hełm i grzebień alu-tylko że ten ostatni ze Szwajcarii przywieziony-ale myślę że po prostu Szwajcarzy kupili je od Niemców dla straży pożarnej...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.
Słyszałem też o próbie wprowadzenia (bądź wprowadzeniu nawet) aluminiowych wersji hełmów dla oficerów w sztabach lub punktach dowodzenia oddalonych od linii frontu.
Miało to na celu wprowadzenie bardziej bojowego wyglądu. (??)
Pozdrawiam. Hubert.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

Mnie z kolei wydaje się, że hełmy z lekkich stopów rzeczywiście miały służyć wygodzie. Pamiętamy ZOMO'skie, ORMO'skie orzeszki, ja sam miałem w ŻW plastykowy hełm, w zasadzie można powiedzieć że to był kask, wyglądający jak hełm. Jeździliśmy w nich na interwencje w ramach plutonu alarmowego w ZSW.
Lekki stop miał zapewne chronić przed urazami w drobnych bójkach i jako paradny.

Pozdrawiam - kocur !

P.s. Helmy WSW przemalowano na biało i zmieniono napis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten hełm ma paski pod brodę, nie przyczepione do fasunku na metalowych uchach" ale wprost do przednich nitów, trzymających fasunek. dziwne co. w paskach sa okute dziury i przez te dziury przechodzi nit, a raczej śróba. zapięcia paska są bardzo dziwne. no i obwód fasunku można regulować ;]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o plastikowe hełmy WSW , to w ewidencj (karta mundurowa )nazywana potocznie wkładką mundurową był taki wpis kask patrolowo interwencyjny WSW.Był on głównie na wyposażeniu patroli interwencyjnych ,oraz zmotoryzowanych jeżeli pojazdem patrolowym był samochód bez plandeki ( UAZ, lub Gaz-69).Były też używane w czasie patroli pieszych lub asyst.Spotkać można było dwa rodzaje malowania zielone z białymi literami (używane głonie w trakcje zabezpieczeń poligonów,białe z zielonymi lub czarnymi literami w garnizonach.Wiem napewno bo smigałem w takich .
Brałem też udzial przy malowaniu z WSW na ŻW.
Pozdrawiam!!!!!!1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam nie jestem ekspertem od kasków,i hełmow .I nie biore się do rozpoznania m-ki(wzoru) ,a jedynie z czarkiem wymienialiśmy informacje na temat kasków patrolowo-interwencyjnych WSW.
Pozdrowwienia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie