Skocz do zawartości

37 Pułk Piechoty - Kutno


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 99
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Serdecznie witam! Panowie mam pytanie odnośnie Pułku -Czy Macie informacje odnośnie odnośnie ppor Franciszka Nentwig który był dcą baterii armat(?) i poległ w 1939 nad Bzurą podobno w pierwszych godzinach(?) walk...za wszelki info na temat Tego Pana pozostanę BARDZO wdzięczny.Serdecznie pozdrawiam Sympatyków 37 Pułku!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ppor. rez. piech. Franciszek Alojzy Augustyn Nentwig ur. 9.12.1910 byl dca 1 pl w 3 komp. Polegl 16.09.1939 r. w ok. Dębska lub Gągolina Płd.

W latach 1932-33 odbywal sluzbe wojskowa 4 komp. Szkoły Podchorążych Rezerwy Piechoty w Zambrowie. Po zakończeniu szkolenia z tytułem pchor. rez. piech. otrzymał przydział do 60 PP w Ostrowie Wlkp. Awans na ppor. rez. piech otrzymał w 1937 r. z przydziałem do 37 PP i Komendy Rejonu Uzupełnień Kutno.

stifz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Informacje pochodza z ksiazki Łukasiaka Szkoła Podchorążych Rezerwy Piechoty w Zambrowie". Wyd. Ajaks. jeszcze do kupienia.

Reszta to Lista poleglych ..., czy jakos tak, Rezmer Armia Poznan", mozna tez poszukac u Głowackiego Obrona Warasza i Modlina ...".

A jaki jest temat Twojej pracy? Dotyczy 37PP czy konkretnych osob?

Pozdrawiam
Stifz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...
Jeden z batalionów 37 pp stacjonował w Łęczycy, ale tylko do końca lat 20-tych XX w.

Por.Franciszek Nentwig poległy w nocy 16 IX 1939 roku podczas ataku na Kozłów Szlachecki Nowy A jest obecnie pochowany w Oporowie k.Kutna na cmentarzu parafialnym. Leży w bardzo skromnej mogile, prawdopodobnie obok zmarłej matki lub babki Klary Nentwig z d.Koschitzkiej(1875-1936), w drugiej alejce po lewo od wejścia. Został tam przeniesiony prawdopodobnie w 1940 roku, kiedy wiele rodzin poległych żołnierzy 37 pp dokonywało nielegalnych ekshumacji z tymczasowego cmentarza we wsi Dębsk Nowy (miejsce określono też jako Dębsk - Kasa).

Śmierć por.Nentwiga jest dość szczegółowo opisana w książce Piotra A. Kukuły Piechurzy kutnowskiego pułku".
Na podstawie tej książki myślę, że można ocenić, że śmierć porucznika nastąpiła nie w Gągolinie, lecz na polach Dębska Nowego bądź Kozłowa Szlacheckiego Nowego A. Skłaniałbym się jednak, że por.Nentwig poległ już w Kozłowie, gdyż dowodził plutonem, który szedł w nocnym ataku na pozycje niemieckie w Kozłowie Szl.Nowym A jako pierwszy. Żołnierze jego plutonu podeszli do niemieckich pozycji nawet na 30 m. Wówczas huknęły CKM-y. Nentwig padł ranny jako jeden z pierwszych, lecz poległ dopiero usiłując cofnąć się spod ognia rowem położonym wzdłuż drogi z Gągolina Pd. do tzw. autostrady warszawskiej (dzisiejszej drogi krajowej nr 2). Śmiertelny postrzał otrzymał w głowę, jak twierdził - u Kukuły - naoczny świadek.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Apropo 37 pp to mój dziadek w nim służył, najpierw w służbie zasadniczej a w 1939 w wojnie. Przeszedł cały szlak bojowy (można tak powiedzieć bo on był w jednostkach tyłowych - w zaopatrzeniu) ale niestety został ranny w bitwie pod Bzurą i dostał się do niewoli. Niby wszystko pięknie ale nic praktycznie po nim nie mam :/ Bo babcia niestety spaliła w piecu jego papiery wojskowe bo stwierdziła że jej to niepotrzebne a nie wiedziała że się ymi" rzeczami interesuje. Powiedziała mi, że mogłeś mi wcześniej powiedzieć" :/ normalnie myślałem że wyjde z siebie i stane o bok. Papierów juz mieć nie bedę ale może jest szansa na zdjęcia, które niestety ciotka zabrała :/ z tego co babcia mi mówiła to jest ich troszke, Nawet po wyjściu z niewoli zrobili sobie zdjęcie - jeszcze w mundurach i furażerkach. Ale zobaczymy. Jak coś bede miał to dam znać i chętnie udostępnie do tej stronki o pułku :)

Pozdrawiam M98k
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bym był zapomniał :) czy osoby zmobilizowane we wrześniu '39 roku dostawały odznaki pułkowe?? Czy to tylko było zarezerwowane dla żołnierzy czynnej słyżby?? bo nie wiem czy dziadek miał :/

Pozdrawiam M98k
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
M98k, współczuję Ci. Niestety, moja babcia też spaliła czy powyrzucała co niepotrzebne. Po dziadku pozostało trochę zdjęć z wojska, ale dokumenty żadne. No i tradycja, że był w Baranowiczach.
W ostatniej chwili udało mi się ocalić dwie fotografie pradziadka w wojsku carskim. Ech, życie, ile to pamiątek zostało głupio zniszczonych.Ludzie!!!!!!!, zostawcie trochę dla potomnych.
Pozdrawiam
Rozgoryczony Badylarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odznake pulkowa dostawalo sie po wypelnieniu wymogow tzn x lat sluzby w pulku + inne. Niech wypowiedza sie zanawcy, ale o ile pamiec nie myli w roznych pulkach byly roznice w wymaganiach i zalezaly tez od stopnia etc. Dosc ze odznaki nie dostawalo sie automatycznie jak np angielski 'cap badge'.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli to by nie sprawiło problemu to ja bym bardzo ładnie prosił :) a jeśli to prawda że tam jest kopia to proszę (w miarę możliwości) troszkę zdjęć, dobrze było jak by były też szczegóły np orzełek, napisy wieniec itp itd :)

pozdrawiam i z góry dziękuje
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie kozakk88, ja mieszkam od Kutna około 320km tak więc mam troszke kawałek niestety :/ bo chciałbym bardzo włączyć się do tej grupy RH co tam się tworzy lub stworzyła :) a co do sztandru to masz racje, zamierzam cos zrobic w tym kierunku :) myśle że powinno coś z tego wyjść tylko nie wiem kiedy :/ narazie zbieram informacje o sztandarze i właśnie zdjęć mi brakuje :/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak apropo samego sztandaru to co to są za herby te dwa na samym dole z lewej strony sztandaru?? Jeden widnieje na odznace pułkowej ale nie wiem co oznacza no i ten zamek lub 3 wieże?? wiecie co one oznaczają??

P.S.
A jako ciekawostke zamieszczam wyraźniejszą i kolorową wersję sztandaru zamieszczoną przez kozakk88 :) oczywiście kolory to tylko przypuszczenia, bo nie wiem jakie powinny być :/ http://img131.imageshack.us/img131/8462/kolor3zx0.jpg

Pozdrawiam M98k
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

heh .. no co tu dużó mówić , temat się rozkręca , nabiera rumieńców , ale także zainteresowanych przybywa , co mnie osobiście bardzo cieszy .. Może uda Nam się coś rozkręcić w Kutnie ...byłoby miło :) ale najpier trzeba zaangażować lokalne władze troszeczkę .. no i oczywiście arcy-kapłanów dowodzących Muzeum ;/ Ci ludzie to wciąż mają tzw. zapieprz " jak Oni to mówią ;/ aż się odechciewa czego kolwiek załatwiać.. a nawet rozmawiać o czym kolwiek ..

POzdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie