Skocz do zawartości
  • 0

Reflektor przeciwlotniczy


jacek_marr

Pytanie

Proszę o pomoc w dokładnej identyfikacji sprzętu na zdjęciu, ewentualnie pomoc w ustaleniu wartości zdjęcia/pocztówki?
Tył zniszczony podczas wyrywania z albumu. Czytelna tylko mała część, tj. ok. 1/4. Nadruk: Wehrmacht - Bildserie i część ręcznie wpisanych wiadomości (pozdrowień) w języku niemieckim. Reszta nieczytelna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

No cóż, kłócić się nie zamierzam - swoje wiem. :-)
Proponowałbym jednak przykładać tę 150/200 cm podziałkę do krawędzi szkła, a nie ramki wokół niego, bo ta ramka to jest mniej więcej zewnętrzna średnica korpusu reflektora - to, co widać z przodu wokół niej to obudowa przesłony, sam reflektor miał mniejszą średnicę.
Drugie zdjęcie to też 150 cm Flak-Sw 34, trzecie - 150 cm Flak-Sw 37 w wersji na przyczepie.

Pozdrawiam

Grzesiu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt, wyglądają dość konusowato - no ten stojący na reflektorze przy regulatorze lampy w każdym razie (ale raczej nie 140 cm, tak 150-160 cm bym mu dał). Ja w swej identyfikacji oparłem się jednak na charakterystycznych cechach fizjonomicznych reflektora, a nie porównaniu ze wzrostem żołnierzy.
150 cm Flak-Sw 34 jest akurat dość charakterystyczny, przez swoje zaokrąglone łoże górne (czy jak to tam się w reflektorze nazywa), 200 cm Flak-Sw miały je kanciaste, podobnie jak 150 cm Flak-Sw 37. O 150 cm świadczy też np. okrągły wywietrznik widoczny centralnie na górze reflektora, celowniczowie stojący na ziemi (na 200 cm siedzieli na fotelikach, wobec czego nie było też długiej tyki dla celowniczego azymutu), czy też ogólne szczegóły budowy reflektora.

Pozdrawiam

Grzesiu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a coz zlego widzisz grzesiu w porownywaniu wymiarow? Zazdroszcze ci zreszta niezlomnosci w trwaniu przy swoim zdaniu - twoje prawo, ale mnie nie przekonujesz. Moze tez glupstwa opowiadam,chetnie uwierze, bo tak niezlomny to ja nie jestem (rowniez dlatego, ze ref.plot. to niekoniecznie moja dzialka). Ale przez moment chcialbym zostac jeszcze przy wymiarach. Podzialka czerwona jest moja, gdyby ref. mial jednak 200cm, a niebieska twoja, gdyby mial, jak chcesz, 150 cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o pomoc w dokładnej identyfikacji sprzętu na zdjęciu, ewentualnie pomoc w ustaleniu wartości zdjęcia/pocztówki?
Tył zniszczony podczas wyrywania z albumu. Czytelna tylko mała część, tj. ok. 1/4. Nadruk: Wehrmacht - Bildserie i część ręcznie wpisanych wiadomości (pozdrowień) w języku niemieckim. Reszta nieczytelna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wyglada mi to na Flakscheinwerfer 40, reflektor 200 cm. Uzywane byly od 42 roku w 4-ro reflektorowych bateriach: 1 reflektor 200 cm i trzy reflektory 150 cm, obslugujac" baterie ciezkich dzial plot. Czy wchodzily w sklad tych baterii, czy byly odrebnym oddzialem - nie mam w tej chwili gdzie sprawdzic.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie