Skocz do zawartości

podoficer/obserwator na szczeblu plutonu


bolas

Rekomendowane odpowiedzi

Zaciekawiła mnie ostatnio postać podoficera obserwatora na szczeblu plutonu w piechocie WP. Zgodnie z regulaminem był to pomocnik dowódcy plutonu zapewniający ciągłość obserwacji pola walki. Był on dodatkowo wyposażony w lornetkę i pistolet sygnałowy. Zazwyczaj stopniem był to kapral o ile wierzyć regulaminom. Np i teraz pytanie ? Skoro był to podoficer to czy miał na uzbrojeniu kb i standardowe wyposażenie szeregowego łącznie z tornistrem itp ... i do tego dodatkowo pistolet sygn. i lornetkę ? Czy z czegoś rezgnował ? Nic nie znalazłem na ten temat a sprawa jest mocno nurtująca.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdze jeszcze raz ale prawie na amen mial wyposazenie strzelca z kb wlacznie, plus lornetke (w jednej czy 2 fotkach gdzie takiego pana widzialem, na pasie miedzy lewa ladownica a lopatka) i pistolet sygnalowy w analogicznej pozycji, w futerale po prawej). Na wojnie to zdaje sie najczesciej bywal st strzelcem czy nawet strzelcem raczej niz kapralem. Oczywiscie byl to dodatkowy sprzet, dodany do i tak nad zdrowa miare ciezkiego wyposarzenia, ale to bylo zupelnie normalne - spojrz na sapera starego typu, chociazby!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No własnie to co mnie zaciekawiło to sposób noszenia sprzetu - bo nie za wiele jest miejsca na pasie głownym gdy sie ma maskę, chlebak, 2 ładownice, bagnet w żabce i łoptakę ... a jeszcze trzeba gdzieś upchać kaburę z pistoletem no i lornetke w futerale ... mało miejsca a na plecach tornister i jeszcze karabin :) ... Jak możesz to sprawdź Gabhardzie przy okazji :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no nie bardzo bo mówimy o pistolecie sygnałowym czyli akietnicy" - a ta nie służy do walki ;) do walki powinien mieć kb/kbk ... swoją drogą to w znanym seriwsie aukcyjnym pojawiła się kopia kabury na tenże pistolet sygnałowy wz.24 (foto obok) - tyle że zastanawia mnie sposób jej mocowania - kaburę oryginalną widziałem tylko raz i szczerze mowiąc nie pamietam jak wygladała z tyłu. To co mnie ciekawi to sposób noszenia - sugerując się kopią z allegro noszona była tylko na pasie nośnym przez ramie (tak samo jak np. maska pgaz)- nie ma szlufki do nakładania na pas główny ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boruta - pistolet sygnalizacyjny zupelnie nie wyklucza uzbrojenia. Sprawdz instrukcje noszenia, troczenie i pakowania w kawalerii. Jest tam dokladnie opisane gdzie sie nosi pistolet sygnalizacyjny - po prawej stronie, na pasie glownym za ladownicami.

Co do mozliwosci dodania lornetki na pasie glownym z lewej - no napewno wygodne to by nie bylo ale chyba mozliwe - w kazdym razie tak twierdza regulaminy ktore przewiduja ze pionierzy pulkow piechoty mieli nosic na pasie glownym i lopatke z bagnetem i lopate saperska, kilof lub siekiere po lewej stronie z tylu. Chyba na pewno mozna bylo wcisnac futeral jezeli sie przesunelo lopatke/bagnet bardziej do tylu. U pioniera/sapera maska starego typu dyndala sie miedzy posladkami. Przy nowym wyposazeniu, pewnie dyndal sie tam chlebak.

Chociaz jakby to byl ja, to bym przy najplizszej sposobnosci buchnal lewa ladownice w krzaki a amo wsadzil do chlebaka! W ten sposob byloby od razu wygodniej a i lornetka bylaby bardziej pod reka.

Niestety formalnie ta kwestie moze wyjasnic tylko regulamin piechoty odpowiednik kawaleryskiego a jak dotad sie z takim nie spotkalem :( .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karabin miał. Przepisuję z Podręcznika dowódcy plutonu strzeleckiego", wyd. II popr. i uzup. Warszawa 1939:

Funkcja: obserwator; stopień: podoficer; zadanie: obserwuje pole walki, sporządza szkice ogniowe, uządza punkt obserwacyjny dowódcy plutonu, prowadzi osobiście lub przez przydzielonych mu wypatrywaczy obserwację przeciwlotniczą i przeciwpancerną, podając znaki ostrzegawcze i sygnała alarmu; uzbrojenie: karabin, lornetka, busola, maska p-gaz."

Dziwne, że ani słowa o rakietnicy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi o lornetki, to czy byla reglacja jakie rodzaje/modele?
Bo np starsze 1 wojenne, jak:http://www.odkrywca-online.com/pokaz_watek.php?id=173717#194476
Maja czesto futeraly bez mozliwosci zalozenia na pas glowny, maja tylko pasek przez piers.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, w sume na pierwszy rzut oka kabura z pistoletem skojarzyła mi się z VIS-em, ja bym nosił tą rakietnicę z prawej strony pod maską, jeśli już i lornetkę z drugiej, jak piszą, niekoniecznie na pasie.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja korzystałem z Regulaminu PIechoty cz.2 walka oddziałó piechoty i musztra 1934" i Podrecznika drużynowego 1938" - tam jest napisane, że zazwyczaj taki obserwator jest blisko dowódcy w kontakcie głosowym. Wyjątkiem jest sytuacja gdy pełni rolę wypatrywacza (patrzy na lotników) - wtedy jest w pobliżu ckm plot.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze kilka uwag po paru minutach przemyślenia - gwizdek mół mieć ale z drugiej strony skoro był stale blisko dowódcy to nie koniecznie musiał go posiadać, podobnie przy roli wypatrywacza - wtedy był przy ckm plot. Lornetka - ja raczej domyślałbym się opcji gdzie lornetka wisi na pasie nośnym gdzieś na klacie, albo lekko z boku pod pachą. Na pasie głównym nie ma szans.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bolas - przeczytaj post do jakiego dalem link.
wynika z niego ze jednak wydawano:
1) lornetka podana w linku
2) w jakims poscie byla lornetka niemiecka ww1 uzywana przez oficera WP w 1939 i PSZ/Z
3) rowniez wspominano na forum kolejna ww1 francuska wykopana na polskich pozycjach.

Inna sprawa, czy byly to wydawane, czy tez prywatne oficerskie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

te diwaczne lornetki stanowiły taki sam % całości jak np. pistolety Cebra w ogóle pistoletów w WP albo jeszcze mniejszy.

no i co z kwestią noszenia pistoletu sygn. gdzie się go nosiło ? Na pasie głównym nie bardzo bo sugerując się kopią z allegro nie ma możliwości nałożenia go na pas. A więc tylko przez pierś ... podejrzewam że na lewy bok jak większość sprzetu specjalistycznego. Ale jak dokładnie ? No i gdzie ammo ? W chlebaku ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do lornetek to nie mam pojecia jaki %, bo bez porownania produkcji PZO i zapotrzebowania mob na lornetki, tudziez dokumentow z mowiacych ile lornetek bylo, a ile braklo nie bede stwierdzal co do procentow.

A ile % pistoletow byly to Cebra?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wierzacych w mozliwosc noszenia pistoletu sygnalizacyjnego na pasie odsylam do Instrukcji noszenia, troczneia i pakowania wyposazenia w kawalerii :)

Rozdzial A. Czesc 9. Rozmieszczenia przedmiotow wyposazenia.

1.2 Pistolet, w futerale nosi sie na prawym boku na pasie glownym. Futeral nasuniety na pas glowny, podtrzymywany przy pomocy paska przelozonego przez lewe ramie; sznur do pistoletu zalozony przez szyje.
1.3 Pistolet do naboi sygnalowych w futerale nosi sie jak pistolet.

Rozdzial B. Czesc 26 Podoficer i szeregowiec.
Uwaga 1. Szeregowiec wyposazony w pistolet do naboi sygnalowych w futerale, noszonym na prawym boku, zaklada ucha futeralu na pas glowny przed nalozeniem ladownicy.

Wracajac do kopii kabury, wydaje mi sie ze jest dosc wierna kopia jednego oryginalu ktorego fotki mam prod Kromalowski i synowie, Katowice. Z instrukcji wynika ze szlufki nie bylo tylko jakies ucha ktore moze zaczepiano za te 'd-rings' (jak to sie to nazywa po Polsku?), albo ta kabura byla dla np pancerniakow czy lotnikow ktorzy nie mieli pasow glownych na kombinezonach. Mam nie najlepszej jakosci fotki innej kabury. Niestety fotka tylniej strony tak zamazana ze guzik widac ale ciekawe to ze na przodzie ma naszyta na zewnatrz ladownice na 1 czy 2 naboje.

Reasumujac, noszenie pistoletu do naboi sygnalowych na pasie glownym jest na pewno mozliwe i w moim mniemaniu w piechocie prawdopodobne, bo latac pomachujac dyndajacym sie pistoletem ktory swoje wazyl (ze wzgledu na masywna konstrukcje) byloby przynajmniej bolesne a i nie bardzo bezpieczne jezeli pistola byla zaladowana!

Co do lornetki to jeszcze dochodzi mozliwosc noszenia w futerale na piersiach, chyba. Jest to na pewno mozliwe ale niezbyt wygodne.

Pozdr
Krzysztof
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś ma tą fotkę w lepszej jakości ? Dostałem ją od znajomego przy okazji tego tematu ... prawdopodobnie zołnierz zaznaczony czerwoną kropką to własnie obserwator - ma karabin i ma lornetkę. No i widać że nie ma kostki a tylko zrolowany koc/płaszcz.

Gebhardt czy mógłbyś wrzucić te fotki (naweet jak są słabe) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bolas, czy chodzi o foty futeralu?

Zgadzam sie co do przypuszczen ze to obserwator. Ale nie zapominaj ze moze takze byc obserwatorem dowodcy kompanii i stad odmenne wyposazenie - chociaz majaczy sie z tylu inny zolnierz ktory moze miec zrolowany plaszcz. Nie wrzyscy obserwatorzy pocztu dcy komp mieli rakietnicy (o ile pmaiec nie myli). Tez mam to zdjecie w podlej jakosci
:( . Np moze by wyjasnil cos stopien tego pana na pierwszym planie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi o fotki kabury na pistolet sygnałowy perkun.

A co do fotki - to chyba jest jakiś podoficer - wyraźnie widać że ma chlebak wz.25 - może jakiś starszy stopniem - np. sierżant ... w sumie to to co majaczy na naramienniku jakoś mi przypomina sierżanta.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie