Skocz do zawartości

Koc


MAB

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie, post kolegi Jabartoldiego sprowokował mnie do podjęcia dyskusji na temat polskiego koca z okresu IIRP.
Sam, właśnie zacząłem rekonstruować taki kocyk i muszę powiedzieć, że opierają się właściwie tylko na przedwojennych zdjęciach mam dużo pytań.
Analizując bowiem dostępne mi materiały zauważyłem, że w użyciu były koce w dwóch kolorach (jasnej, białej barwie (oczywiście na biało-czarnych fotografiach) i koce ciemne.
Pytanie jednak brzmi czy używano ich w tym samym okresie, czy może np. koc ciemniejszy wyparł wcześniejszy wzór?
A może koce były dwustronne (inna barwa po jednej a inna po drugiej stronie)?
Pozatym jaka była właściwie barwa koca?

Pozdrawiam, MAB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym kolorem to bym uważał.
Z tego co wiem (a wiem mało) koce miały kolor oliwkowy wpadający w żółtawy odcień - a żółty może przyjmować na cz-b fotach kolory od prawie białego, do prawie czarnego - w zalezności od użytych materiałów. Taka mała uwaga.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mają normalne pasy w kolorze skóry, tyle że mocno przepracowane.
Skóra po latach używania czernieje.
Pozatym zobacz, że na jednym zdjęciu pas jest czarny, a na innym ten sam człowiek ma już pas z przebłyskiem brazowego koloru.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądząc po zdjęciu nr 3 mój amerykański koc z drugiej wojny jest najbardziej zblizony do polskiego wrzesniowego. Ale niestety tylko fakturą materiału, bo kolorystycznie to wciąż co innego. Moim zdaniem kolor kocy ze zdjęć zamieszczonych w tym wątku zblizony jest do koloru płaszczy lwp/mundurów kbw
pozdr
w
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zdjęciach podanych przez kolekcj-onera widać dwa typy koców. Okraślanych przez znawców" jako stary i nowy wzór. Odpowiednio jest to koc o kolorze munduru starego typu (zielono brązowy przy tym oświetleniu widziany jako brązowy) oraz koc o kolorze musztarowym (żłoto zielony).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie