Jump to content

Barwy patek żołnierzy służby zdrowia


Recommended Posts

Zagłębiłem się trochę w temacie patek służby zdrowia i znalazłem pewne niejasności:

Kolor: tu są bardzo różne wersje -od różowego (choć nazwany w przypisie wiśniowym) w książce C. Leżeńskiego i L. Kukawskiego O kawalerii polskiej XX wieku", poprzez coś ala bordo (już chyba bardziej wiśniowy) w Wojsku Polskim 1939-45. Barwa i Broń", aż po praktycznie brązowy w Polskim mundurze wojskowym 1918-39" H. Wieleckiego. Która wersja jest odpowiednia ?? Czy ktoś może posiada zdjęcie takiej patki ??

Spotkałem sie też ze stwierdzeniem, że takie patki przysługiwały jedynie żołnierzom 1 baonu sanitarnego, kadry baonów sanitarnych i S.P. Sanitarnych. Czy to znaczy, ze nie przysługiwały one sanitariuszom z pułków piechoty i nosili oni normalne patki piechoty - granatowe z żółta wypustką ??

Pozdrow
Przemek
Link to comment
Share on other sites

W rozkazie MSWoj nr 36 z 5 X 1922, poz. 779, wprowadzającym przepisy umundurowania służby zdrowia (patki i naszywki na rękawy), kolor ten określony jest jako ciemnowiśniowy".

W chwili wprowadzenia tego rozkazu egzystowały bataliony sanitarne, których szeregowym przysługiwała granatowa wypustka. Ale w 1931 zlikwidowano je, przeformowując w kadry Szpitali Okręgowych, zwyczajowo zwane jednak kadrami baonów sanitarnych. Formalnie pozostał jednak tylko 1. bsan w Warszawie (Powązkowska 44, koszary stoją do dziś).
Link to comment
Share on other sites

Dzięki za odpowiedź.

Czyli zwykli sanitariusze z oddziałów piechoty wyróżniali się tylko w polu troche innym wyposazeniem i opaską, natomiast w garnizonie nosili zwykłe barwy piechoty ?
A jak to wygladało w przypadku oficerów -lekarza pułkowego, itp. ?
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information