Jump to content

Jagdpanzer IV z rzeki 2000r - co dalej?


abiszaj

Recommended Posts

Witam szanownych kolegów i kolerzanki. Od dłuższego czasu nurtuje mnie pytanie co dalej? Z czym? oto treść art. z gazety olsztyńskiej - 2000 rok

Blisko trzy dni trwały prace związane z wydobyciem niemieckiego niszczyciela czołgów Jagdpanzer IV. Prowadzili je warszawscy kolekcjonerzy militariów. Po oczyszczeniu zewnętrznej warstwy pancerza oraz wnętrza pojazdu okazało się, że widoczne są jego barwy ochronne, działają zawiasy włazów, w dobrym stanie jest również skrzynia biegów. Wielu mieszkańców Szwarcenowa pamięta jeszcze dramatyczne losy załogi pancernego wozu. Pod koniec 1944 roku przewieziono go z Rzeszy pociągiem i postawiono prawdopodobnie na bocznicy w Ostródzie lub Iławie. Kiedy w styczniu 1945 roku Niemcy uciekali przed wojskiem rosyjskim, pomylili drogę i utknęli w Osie. Członkowie załogi ukryli się u miejscowych rolników. W latach 60 okoliczni mieszkańcy odcinali fragmenty czołgu, sprzedając je na złom. – To co udało nam się wydostać z wody jest w bardzo dobrym stanie technicznym. Obecnie znalezienie czegoś z okresu II wojny światowej jest rzadkością. Próbujemy zrekonstruować Jagdpanzera IV. Z tego, co się orientuję, w Polsce nie ma żadnego egzemplarza – poinformował gazetę Maciej Kęszycki dowodzący akcją wydobycia czołgu, która kosztowała 5 tyś. zł."


Posiada ktoś może jakieś zdjęcia tego eksponatu? Zakładam ,że nadal jest w rękach pana Kęszyckiego. Jeśli ktoś ma jakieś informację będe wdzięczny. pozdr.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
Późna jesień 1999r. Za sprawą Rekina" historia ujrzała światło dzienne z opóźnieniem i gazety zaczęły o tym pisać w 2000r. Początkowo było podejrzenie, że to wanna z układem napędowym i skrzynią, ale bez silnika od Jagdpanzera, ale poźniej okazało się, że to czołg średni PzKpfw IV. Jest prawdą, że nurkom pomógł Maciej Kęszycki i zabezpieczył znalezisko w swoich oraz brata zbiorach pod Warszawą, znanych pod nazwą Ares. Tam podwozie czeka na swoją godzinę, może z czasem uda się skompletować tyle elementów, aby złożyć z nich jeden pojazd. Za zamieszanie z tą historią przepraszam czytelników i Pana Macieja Kęszyckiego, autor Tajemnic Warmii i Mazur - Tomasz Sowiński
Link to comment
Share on other sites

Przepraszam ale mam za duże" objętościowo zdjęcia i nie mogłem ich wrzucic na forum.
Fotki zrobiłem na Panzer Farmie w Chrcynnie.
Jest na nich widoczne podwozie niemieckiego pojazdu pancernego,być może że tego samego o którym jest ten temat
Link to comment
Share on other sites

http://translate.google.com/translate?u=http%3A%2F%2Fimageshack.us%2F&hl=pl&ie=UTF-8&sl=en&tl=pl

:) tu masz wersję przetłumaczoną :)

wybierasz z dysku zdjęcie, klikasz host it" (ten pomarańczowy przycisk) po chwili sie zdjęcie załaduje :) klikasz na nie, żeby sie wyświetliło na całości ekranu i kopiujesz adres z paska adresu :) i wklejasz go oczywiscie na forum - wtedy mamy ładny link do fajnego dużego zdjęcia :)
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information