Skocz do zawartości

Bitwa Wyrska 2006 - 20 maja 2006


duszan

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 308
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
KoMbAtAnT ! Nie nazywaj mego synia maskotką !Bo jak dorośnie to mu powiem kto tak mówił !A tak to dobrze że ładunki z Waszego możdzieża nas nie pozabijały ! POZDROWIONKA dla całej obsługi osiemdziesiątki jedynki ! A , i szkoda mi tego chłoptasia od KB Ppanc. Za każdym moim strzałem łapał się za głowę,ale tak wali 9mm. Czołem do następnego boju !
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witamy Wszystkich.
W imieniu organizatorów, czyli Stowarzyszeniu na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium” i gminy Wyry, pragniemy Wszystkim przybyłym do Wyr rekonstruktorom i wielu innym pasjonatom, podziękować za obecność i zaangażowanie w przeprowadzeniu tej imprezy. Bez Was na pewno nie mogłaby się ona odbyć w takim wymiarze, w jakim udało się ją przeprowadzić i sukcesem, z jakim się zakończyła, bo w jej powodzenie, zgodnie z relacjami nie możemy wątpić.
W sumie w pierwszym dniu 20 maja w 4 inscenizacjach (Bitwa Wyrska 39 , Kresy 39, Cassino 44, Normandia 44) wzięło udział prawie 180 rekonstruktorów. Wchodzili oni w skład 16 grup i stowarzyszeń rekonstrukcji historycznej:
Strona polska (Wojna Obronna 39’):
- SRH Cytadela
- SRH Wrzesień 1939 (sekcja polska)
- GRH Strzelcy Kaniowscy
- GRH G.O. Śląsk (sekcja polska)
- GRH 1 pułku kawalerii KOP wsparty 7 puł Lubelskich
- GRH 8 ppleg
- GRH 5ppleg
- GRH Salamandra
Strona niemiecka:
- SRH AA7
- GRH 1 Fallschirmjäger Regiment,
- GRH G.O.Śląsk (sekcja niemiecka)
- SRH Śląsk Cieszyński
- GRH Festung Breslau
- SRH Wrzesień 39 (sekcja niemiecka)
Strona radziecka:
- SRH Wrzesień 39 (sekcja RKKA)
- GRH 8 ppleg (sekcja RKKA)
Strona polska (PSZ):
- SRH Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie
Strona amerykańska:
- GRH 101 Airborne
- GRH Big Red One
- GRH Normandia 44
Wielkie wyrazy uznania i wdzięczności za pomoc w przeprowadzeniu i koordynacji poszczególnych inscenizacji należą się kolegą: Krzysztofowi Zawilińskiemu z SRH AA7, Błażejowi Nikiel-Wroczyńskiemu z SRH Wrzesień 39-sekcja RKKA , Rafałowi Chełmińskiemu z SRH Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie oraz Arturowi Marczyńskiemu z GRH 101 Airborne.
W rekonstruowanych bitwach wzięło udział wiele zabytkowych pojazdów militarnych. Były to :2 jeepy, 2 dodge, halftruck, ciężarówka GMC, ponad 5 motocykli po stronie niemieckiej oraz 2 ucharakteryzowane transportery OT 810. W ich pozyskaniu dużą i nieocenioną role spełnili tacy ludzie jak Rafał Bier, Marcin Szafiński czy też SRH Śląsk Cieszyński, które to swojego OT-ka, przytransportowało na koszt własny z Czech wydatnie wspomagając nasza imprezę.
Swą obecność zaznaczyła również kawaleria reprezentowana przez GRH 1 pułku kawalerii KOP wsparta przez 7 p uł Lubelskich. Przywieźli oni własnym sumptem 5 koni wierzchowych, którymi wspaniale walczyli.
Niespodzianką i bardzo ciekawym akcentem rozpoczynającym imprezę był pokaz skoków spadochronowych w wykonaniu członków GRH 1 Fallschirmjäger Regiment.
Przed samą inscenizacją nastąpiło uroczyste złożenie kwiatów pod pomnikiem Pamięci Żołnierzy Września" z asystą honorową i salwa honorową w wykonaniu SRH Cytadela.
Z sprzętu bojowego piechoty obecnego na imprezie wymienić należy replikę armaty przeciwpancernej wz.35/36 kal.37mm, moździerza wz. 31 kal.80 mm, ckm wz30, kilka rkm wz28, 2 kb. ppanc wz35(m.in. z naszej grh G.O. Śląsk), kilka mg 34, 42, km wz19, granatniki bazooka i panzerschrek i wiele innych ciekawych elementów uzbrojenia wojsk uczestniczących w II wojnie światowej. Większość z nich należała do rekonstruktorów jednak cześć sprzętu (m.in. armatę pak) udostępniło nam Muzeum im. „Orła Białego” w Skarżysku Kamiennej przy pośrednictwie i transporcie SRH AA7, za co serdecznie dziękujemy.
Oprawę pirotechniczną zapewniła firma „FireShow”, z Jeleniej Góry, która włożyła w tą prace wiele wysiłku, dzięki czemu zyskała sama impreza.
Jednak bez środków pozoracji pola walki nie sposób było by zapewnić należytej realistyki odgrywanym batalią. Postarali się o to żołnierze 1 Pułku Specjalnego Komandosów z Lublińca, którzy już tradycyjnie wsparli nas ogniowo.
Współczesne Wojsko Polskie reprezentowała też Żandarmeria Wojskowa z placówki w Katowicach.
Pomoc przy realizacji logistycznej imprezy okazała 11 Mikołowska Drużyna Harcerska Katharsis" z Hufca Ziemi Mikołowskiej im. Bohaterów Powstańców Śląskich.
Dzień drugi, już na spokojnie, przebiegł pod znakiem pikniku militarnego w Mikołowie, gdzie na płycie rynku wokół pięknej, zabytkowej zabudowy starego miasta zebrało się prawie 30 rekonstruktorów wspartych siłami 2 jeepów, dodga, halftrucka, ciężarówki GMC i samochodu Opel z 34r, których część należała do kolekcji pasjonatów z Bielska-Białej skupionych wokół Rafała Biera. Cała ta kolumna przyjechała w konwoju policyjnym z Gostyni do Mikołowa. Tutaj odbyła się prezentacja sprzętu oraz uzbrojenia lekkiego przedstawicieli:
-SRH Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie
-GRH 1 Fallschirmjäger Regiment
-GRH G.O. Śląsk
-GRH 101 Airborne
Przy okazji miała miejsce uroczystość nominacji na wyższe stopnie wojskowe kombatantom przy asyście kompani honorowej SRH Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie, za której wystawienie serdecznie dziękujemy.
Na zakończenie chcemy również podziękować młodej, ambitnej grupie 5ppleg, która pomogła nam w porządkowaniu terenu inscenizacji po imprezie
Mamy nadzieję, że wszystkim obecnym, zarówno widzom jak i uczestnikom tegorocznej Bitwy Wyrskiej, mimo pewnych kłopotów i niedociągnięć, z naszej organizatorskiej strony, cała impreza podobała się, a wrażenia, jakich doznali i wiedza, jaką zdobyli pozostanie na długie lata.
Liczymy też na wszelkie konstruktywne uwagi z waszej strony i zapraszamy do odwiedzenia galerii z Bitwy Wyrskiej 2006 jakie będzie można wkrótce zobaczyć na stronie jej poświeconej.
Tak, więc jeszcze raz dziękujemy wszystkim za okazaną pomoc, zaangażowanie i zrozumienie. Mam nadzieje, ze nikogo tutaj nie pominęliśmy i nie przeoczyliśmy, a ze wszystkimi zobaczymy się już wkrótce na kolejnych imprezach w całej Polsce.

Pozdrawiamy

Przedstawiciele Komitetu Organizacyjnego „Bitwy Wyrskiej 2006 Bój o Gostyń”

Piotr „IwoJima” Skupień
GRH G.O. Śląsk/ Stowarzyszenie „Pro Fortalicium”

Piotr „duszan” Adamczyk
Stowarzyszenie „Pro Fortalicium”
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Ha,ha dajcie już spokój tym barierkom, bo zaczniemy się czuć jak pomoc techniczna a nie GRH 5ppleg. Przesyłamy podziękowania organizatorom a w szczególności obsadzie schronu Sowiniec za serdeczne przyjęcie i dużą dawkę adrenaliny przy obsłudze ckm-u.
Pozdrawiam
Radek GRH 5 ppleg. uchowatych"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na naszej stronie dorzuciłem jeszcze parę fotek:
http://www.festungbreslau.wroclaw.pl/wyry_2006_1.htm
http://www.festungbreslau.wroclaw.pl/wyry_2006_2.htm

Oprócz tego jako bonusik, wsadziłem na serwer tapety na pulpit (wszystkie w rozdziałce 1024x768), zrobione ze zdjęć w dobrej jakości, które podczas inscenizacji robił nasz dzielny fotograf Sova :) Tapety do pobrania tutaj: http://www.festungbreslau.wroclaw.pl/main.php?target=wydarzenia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za naprawde udaną impreze, za wszystkich gości naszej zagrody!!!!!!(niektórzy przeliczyli się z siłami i nie mogli już jej opuscić;-)nie wiedząc czy z własnej słabości czy też miłości do polskich pieśni wojskowych. Szczególne podziękowania dla TOMKA JAŁOWEGO który pomagał na każde zawołanie,to konkretny organizator!.
Sama bitwa bardzo udana pirotechnika naprawde zrobiona z jajem.Atak i przemarsze w wykonaniu polskich grup naprawde wzbudzały podziw mobilnością i dyscypliną(na okrzyk lewa wolna zaraz robili przejazd dla kawalerii;-)

KRZYSZTOF NEŚCIOR
4 P.S.P CIESZYN
Sekcja Miłośników Militariów Cieszyn
p.s kazali też podziękować Janusz,Irek,Artur,Basia.Rysiek,Paweł.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg. szacunków szefa ochrony widzów mogło być nawet 10 000.
Można jednak z całą pewnością uznać, że inscenizacje oglądało ok. 7000-8000 widzów.

Powstał pomysł stworzenia szerokiej dokumentacji fotograficznej BW 2006 wraz z materiałami DVD jakie powstały i rozesłania tego w formie pamiątki wszystkim grupom rekonstrukcyjnym biorącym udział w imprezie. Dlatego proszę wszystkich, którzy posiadają zdjęcia z imprezy o nadesłanie płyt CD/DVD z tymi materiałami na mój adres, który podam na priv. Kontakt: d007@profort.org.pl

Zebrane materiały rozesłane zostaną także do autorów zdjęć.

Serdecznie pozdrawiam
Tomasz d007" Jałowy
Komitet organizacyjny Bitwa Wyrska 2006 - Bój o Gostyń"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I ja tam byłem. Świetnie się bawiłem.
Siedziałem co prawda z przodu, stąd może inne wrażenia niż tych z boku. Przynajmniej akustyczne. Ogólnie było bardzo fajnie. Pogoda dopisała, choć z rana zapowiadało się nieciekawie. Spadochroniarze musieli się nieźle nagimnastykować aby wylądować na polu bitwy. Gostek od zapowiedzi mógłby się lepiej przygotować, część jego uwag czy komentarzy szła na fonię, nie wyłączono mikrofonu. Co do dziecka pod kopytami koni to fakt, że niefrasobliwa matka nie zwracał na nie uwagę. Rozpoczęcie się opóźniało z tytułu czekania na przedstawiecieli władz wyższych- patrz wojewody. Tak więc można było odnieść wrażenie bałaganu. Nie wiem jak tam z tyłu czy po bokach z nagłośnieniem? Ja prawie ogłuchłem nie od strzałów, ale od komentarzy historycznych. Potem były kolejne inscenizacje, każda grupa rekonstrukscji chciała się pokazać. I chwała im za to, ale moje dzieci zaczynały się już nudzić.
Czy nie szło przebrać strzelców - komandosów w odpowiedznie historyczne mundury, przynajmniej hełm - bo potem na zdjęciach pryska efekt, jak w Sdk250 jedzie taki gostek w nowoczesnym umundurowaniu.

I jeszcze małe pytanko - czy ktoś policzył ile było mośków po stronie polskiej. Odniosłem wrażenie, że więcej niż mausów. Przynajmniej po ilości łusek znalezionych w polskich okopach :)

Wieczorem załączę parę moich fotek.

pzdr woyta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powtórzyły się problemy z zeszłego roku. Byli tacy co zażygali, byli tacy co przeklinali przy ludziach.

O tym mówiło się już w zeszłym roku
http://odkrywca-online.com/pokaz_watek.php?id=128885

Problemem jest zachowanie pewnych osób, co mają straszne mniemanie, ale słabe wychowanie. Organizatorzy się starają, a takie typki im pracę rozwalają.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Niestety kolega ma racje!
Sa byłem świadkiem bardzo przykrego (słuchowo) incydentu, z błachego powodu i przy osobach postronnych.
Niezbyt dobre wystawia to świadectwo rekonstruktorom.
Takiego słownictwa nie powstydzili by się bandyci (zwani eufemistycznie pseudokibicami).

Po raz kolejny pojawia się wątek alkoholowy.
Niestety, niektórzy z uczestników pomylili imprezy, lub zadziałał syndrom zerwania ze smyczy".
Niektórzy rekonstruktorzy zabardzo starają się odtwarzać niektóre niezbyt chlubne aspekty historii, utrwalają utarte stereotypy.
Ciekawe, że za granicą (nawet tą niezbyt daleką) można normalnie.
I nie żeby tam obowiązywała prohibicja :-)


Mimo wszystko pozdrawiam i do zobaczenia za rok!

RTK

PS. w prezencie jeszcze jedna fotka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Poniżej kilka linków ze zdjęciami z BW 2006 z różnych for internetowych.
http://forum.nikon.org.pl/viewtopic.php?t=24625
http://fotogalerie.pl/galeria/cyberpl20586
http://forum.nikon.org.pl/viewtopic.php?p=247497&highlight=#247497
http://www.gry-online.pl/s043.asp?ID=5058786&N=1

Pozdrawiam
Duszan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie