Jump to content

Odznaki za rany


tasiu1

Recommended Posts

Ja o drugowojennych - podstawowo były 3 klasy :

- 'czarna'
- 'srebrna'
- 'złota'

każda produkowana w sporej ilości odmian np.'czarna' była produkowana ze stali ,mosiądzu. Do tego różne fabryki robiły różniące się szczegółami odznaczenia (np.różnice w wielkości).
Link to comment
Share on other sites

Tłoczone ,odlewane... Czarne" były tylko tłoczone z blachy stalowej lub mosiężnej. Pozostałe dwie klasy były odlewami (choć wykopywaliśmy 'srebrne' przemalowane na kolor czarny...). Do tego odznaka nadawana po zamachu na Hitlera ,ale to chyba śladowe ilości...
Link to comment
Share on other sites

moim zadniem z obu wojen były takie:
1 wojna:
czarna
srebrna
złota
plus jeszcze każda z tych ale wycięta jest dosyć żadka ale się zdarza. wygląda tak że ma wieniec hełm i dwa miecze atam gdzie normalnie w środku pomiędzy tym jest blacha to jej niema była to bodajże wersja do noszenia na cywilnym ubraniu.
2 wojna więc tak na samym początku była tak zwana hiszpaniska. ale żadko która była z hiszpani były one wydawane podczas kampani wrześniowej bo bodajże do maraca 1940.
wyglądała tak samo jak pierwszo wojena czyli z hełmem rogaczem ale miała na hełmie sfastyke.

potem tagże od początku wojny jak i do jej konica były wydawane odznaki za rany te najpopularniejsze chyba każdy wie o jakie chodzi. te z hełmem m40 i sfastyką były
czarna-nigdy nie spotkałem się z taką odlewaną zawsze tłoczone.
srebrna-prawie zawsze odlewane chodziaż coś mi się przypomina że widziałem kiedyś tłoczona ale głowy nie dam.
złota-zawsze odlewana.
no i była jeszcze ta z podpisem hitlera od 1944roku ale są bardzo żadkie i cenione wyglądają jak te normalne drugo wojene ale w dolnej częsić mają date 1944 i podpis hitlera czytelny i nie czytelny nigdy nie widziałem niższej klasą niż złota zawsze odlewana.
do tego do chodzą jeszcze do każdej miniaturki na szpilkach. na cywilne ubranie są bardzo małe podejżewam że jak wszystkie miniaturki między 9mm a 16mm były to chyba odlewy z cynku oksydowane na każdy kolor do odpowiedniej odznaki. chyba temat został już wyczerpany no chyba że coś trzeba umnie poprawić lub jest jakaś super żadka odznak o której niewiem. ale to mogło by się zdarzyci podejrzewam że tylko w przypadku pierwszej wojny bo ten temat mnie zabardzo nie intersuje.więc koledzy jest co zbierać troche jednak tych odznak było z pozdrowiam marecki.
Link to comment
Share on other sites

W II RP była to wstążeczka barwy VM z gwiazdkami oznaczającymi rany. Swoją drogą jestem ciekaw, czy przysługiwała tylko za walki o niepodległość i wojnę 1920, czy też wogóle za I wojnę światową ( w armiach zaborczych). Druga ciekawa kwestia to to czy noszono ją też w PSZ i LWP.
Link to comment
Share on other sites

Odznaka Honorowa za Rany i Kontuzje ustanowiona w okresie międzywojennym była także używana w PSZ. asady przyznawania i noszenia OHzRiK określono w przepisach mundurowych z 27.10.1941 roku w sposób następujący: Odznakę Honorową za rany i Kontuzje nosi się na kurtce ubioru garnizonowego powyżej orderów. Odznaka ta stanowi naszywkę ze zwężonej do połowy wstęgi VM, naszytej poziomo z pięcioramiennymi małymi srebrnymi gwiazdkami, oznaczającymi ilość ran, przy czym otrzymanie w jednej bitwie oznaczane są jedną gwiazdką. Długość wstążki wynosi od 4 do 7 cm, zależnie od ilości gwiazdek. Prawo noszenia odznaki honorowej dla żołnierzy za rany i kontuzje przyznaje odnośny dowódca dywizji względnie wyższy lub równorzędny dowódca."
Wiedza zaczerpnięta z Symbole wojskowe Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie 1939-1946" J.Murgrabia, Bellona 1990
W LWP widziałem na zdjęciach odznaki za rany noszone na sposób radziecki (wstążki żółta lub czerwona) i polski (taki jak wyżej opisany)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information