Skocz do zawartości

13 Pułk Ułanów Wileńskich


Rekomendowane odpowiedzi

Znalazłem w literaturze dowódców 2,3,4 szwadronu. Brakuje mi informacji kto dowodził 1 szwadronem i szwadronem ckm we wrześniu 1939 roku. Może ktoś mi pomóc? Szczytem szczęścia byłaby pełna lista oficerów tego pułku i ich przydział służbowy. Z góry dziękuję.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 299
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Witam
1 szwadron tzw atarski"
Dca. rtm. Eljaszewicz Alx.
Pluton I - ppor. rez Żebrowski Stanisław
Pluton II podch. Łabuński Tadeusz
Pluton III ppor. Barsegow Wncz.

Szwadron CKM
Dca. rtm. Cichowski Tad. Józef
Pluton I - ppor. Kisielewicz Marian
Pluton II ppor.rez.Odyniec Michał
Pluton III ppor. rez. Borejko Wacław Stanisław
Pozdrawiam Radek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Jednak nadal jestem w kropce. Mam pewną zagadkę do rozwiązania. Myślałem, że jej rozwiązanie tkwi w obsadzie 1 szwadronu lub szwadronu ckm. Myliłem się-wrzesień 1939 i kawaleria to nie moja specjalność. Może full favor mi pomoże. Tym razem uściślę moje zapytanie: potrzebuję imiona i nazwiska rotmistrzów tego pułku oraz ich przydział służbowy we wrześniu 1939. Mam wymagania no nie? W każdym razie z góry dziękuję za pomoc.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
1. Kwatermistrz - rtm. Bazylczuk Stanisław Edward
2. Adiutant pułku - rtm. Tarnowski Jan
3. Dca 2 szwadronu - rtm. Zakrzewski-Wyssogota St.
4. Dca 3 szwadronu - rtm. Sedivi Bolesław
5. Dca 4 szwadronu - rtm. Nawrocki Kazimierz
oficerowie poza 13 i jej ośrodkiem zapasowym:
1. rtm. Alexandrowicz Stanisław - Sztab Grupy Stryj"
2. rtm. Anton Konstanty - KOP Krasne (niestety Katyń)
3. rtm. Cumft Jan Marian - ekspozytura Nr I oddziału II - Wilno
4.rtm. Jakowicki witold (pospolite ruszenie)- funkcja mobilizacyjna nieznana
5.rtm. Jałozo Kazimierz - Sztab Grupy Operacyjnej Kawalerii Nr I
6. rtm. Jurgielewicz Kazimierz - Rejonowy Inspektor Koni w Skierniewicach
7. rtm. Masłowski Witold - Dca 2 szwadronu 110 pułk. uł.
8. rtm. Prosiński Włodzimierz - wywiad, Konsulat RP Kijów
9. rtm. Stankiewicz Wacław - Instruktor CWK (w Szkole Podchorążych Rezerwy Kawalerii)


Może kolega naświetli bliżej sprawę?
Pozdrawiam Radek
Pozdrawiam Radek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

... a oto zdjęcie znajomego ułana. Na odwrocie był opis: 13 Pułk Ułanów Wileńskich, Nowa Wilejka, 1937.
Będę wdzięczny specjalistom za rozpoznanie odznak (poza pamiątkową pułku), sznurów tudzież innych ciekawych detali umundurowania. jakby co mogę dać lepszy skan fragmentów.
Zdjęcie było podkolorowane - chyba oryginalnie w zakładzie.
Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Na prawej piersi: z lewej strony odznaka strzelecka, z prawej państwowa odznaka sportowa.
Sznur naramienny jeżeli się nie mylę z dwoma kutasami":-) strzelca wyborowego.
Zdjęcie chyba jest retuszowane i to co mnie najbardziej dziwi to kształt odznaki pułkowej ta 13 ułanów miała zdecydowanie inny kształt krzyża (tzw maltański)
Pozdrawiam Radek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tu jeszcze kołnierz - wyraźnie podmalowany.
Czy po obu stronach naszywki - miniaturki chorągiewek (nie jestem znawcą, pewnie to się jakoś nazywa;)) nie powinny być takie same? w necie znalazłem inne barwy 13 p.uł. (róż-odcień niebieskiego-róż).
tak samo wyraźnie pokolorowany jest otok.
Dzięki Full_flavor i pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
13 ułanów miał proporczyki na kołnierzach mundurów różowo-malinowe z błękitną żyłką przebiegającą przez środek. I te proporczyki nie wskazują na 13 ułanów chyba że osoba kolorujaca zdjęcie wykazała się własną inwencją twórczą.
Otok czapki zdecydowanie jest za ciemny, na zdjeciach które mam w kolekcji wyglada to zupełnie inaczej.
No i krzyż miał - ramiona miały zdecydowane wcięcia, ale przeanalizowałem dostępne mi zdjecia odznak pułkowych i kurcze ta z Twojego zdjęcia kształtem najbardziej jest zbliżona do ww wzmiankowanej.
Pozdrawiam Radek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TO jest zdjecie munduru - najprawdopodobniej znajdującego sie u fotografa - proporczyki są nałożone na patki - trezeba zoobaczyć czy przypadkiem nie jest to odznaka jakiegoś pułku piechoty, kurtka jest dziwnego kroju oficerskiego, ten sznur po lewej stronie to sznurrek od gwizdka - słowem co fotograf miał to prawdopodobnie dał:-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już znalazłem na http://www.kawaleria2rp.horsesport.pl/op13u.htm
Odznaka nadawana była oficerom po roku służby, szeregowym natomiast po 6 miesiącach.
Więc teoretycznie fotografiowany miał prawo nosić odznakę pamiątkową, bo był w pułku w l. 1936-7, potem w KOP w Iwieńcu.
Co nie znaczy że ta na zdjęciu nie jest jakaś czarowana" czy domalowana.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parę dobrych lat temu zakupiłem na giełdzie staroci zdjęcie tego delikwenta" z lewej strony i nic nie było by w tym szczególnego, żeby nie album rodzinny mojej znajomej. W trakcie oglądania trafiłem na zdjecie tego “delikwenta” z prawej strony i uparłem się że mam w kolekcji zdjęcie jej dziadka. Cała sprawa zaczęła się wyjaśniać dopiero jak dwa zdjęcia wylądowały obok siebie. Okazało się że były produkowane jak na taśmie, nawet jak się dobrze przypatrzy (przepraszam za jakosć) widać te same uszkodzenia kliszy :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie