Skocz do zawartości

 Rawicz, Leszno, Krotoszyn, Ostrów Wlkp.


Gość Mariusz

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś kopie w rejonach walk wrześniowych pułków krotoszyńskiego i leszczyńskiego (w okolicach Rawicza, Leszna, Krotoszyna, Ostrowa Wlkp.)?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 60
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
oto adres do gościa z rawicza
krisga@poczta.onet.pl

sam mieszkałem w Rawiczu i z tego co wiem nic tam nie ma - no poza wykopkami na miejscu korpusu kadetow (ale to stare 80 lata)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też jestem z Rawicza. Wiesz może gdzie jest śmietnisko po Korpusie? Bo ja już ryłem w okolicach szpitala, ale nic nie ma.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to tzw górki za szpitalem -teraz jest tam osiedle ale za czasów mojej młodości to było eldorado - pamiętam te walki na \szable\"
wg moich informacji na załęczu mało co można znaleść obiecujące są okolice góry - walki 1945,podobno ale nie wiem z wykrywaczem \chodzi\" właściciel smażalni kurczaków \otto\" z moich doświadczeń wynika że w samym rawiczu nic nie znajdziesz
jak masz coś ciekawego jakieś info to pisz na priva
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
Witam!!! Miałem okazję kopać w Rawiczu będąc dawno temu w tym mieście na koloni organizowanej przez LWP. bylo to chyba jakieś śmietnisko ale znalazłem dużo przedwojennych porcelanowych korków od butelek z ciekawymi sygnaturami ( Rawicz, Bojanowo...)były też olbrzymie ilości pobitej porcelany, i kamionki????) Dla zainteresowanych daję namiary było to w lasku w lini prostej pomiędzy internatem wojskowym ( prawdopodobnie byłym bo z tego co wiem w Rawiczu nie ma już wojska??? ),a boiskiem pobliskiej szkoły???? POZDRAWIAM K.S. z Brzegu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!
Co się tyczy wykopków w okolicy Rawicza to raczej mozna dać sobie jako tako spokój.Rawicz nie był w 1939 przygotowywany do obrony i nie poczyniono w tym kierunku nic więc na terenie Rawicz - okolice nie natrafimy na pozostałości tego typu a co za tym idzie swoistego rodzaju pewne strzały". Załęcze... to były już Niemcy, więc jakaś mała koncentracja wojsk musiała być przy przejściu granicznym, ale nic do tej pory nie znalazłem. Natomiast od najeb... jest pozostałości po ziemiankach w okolicach Świniar (wioska na lewo za Załęczem). Kiedyś z kolegom rozkopaliśmy jedną i na dnie są położone w formie posadzki równo kamienie oraz trafiliśmy na resztki jaiś okuć-zawiasów (?)i przebiegające przy dnie kable-druty (?).
Co się tyczy Góry to tam sa pewniki 100%. Tam przeciez nastąpiła likwidacja wedrujacego kotła", który wytworzył się z niedobitków wojsk niemieckich, podobno było tam 10 tyś ludzi. Generalnie rosjanie nie brali tam jeńców i do dziś znajdują się tam zbiorowe mogiły które pojawiają się co rusz przy budowie nowych domów (ta info pochodzi z lokalnej prasy bodajże Panoramy Leszczyńskiej" lub ABC" już nie pamiętam).
Wracając do byłego Korpusu Kadetów w Rawiczu to wyżej wspomniany kolega od palacza z kotłowni dostał 2 atrapy broni mauser z drewna i to ok 1 rok w tył. Jedną sztukę oddał jakiemuś trepowi z leszczyńskiego wojska w zamian za spokojny przebieg służby :)
Choć teraz przypomnina mi się coś jeszcze związanego z Rawiczem. Otóż po wojnie w Rawiczy grupa wyrostków założyła jakąś organizacje powiedzmy - paramilitarną antykomunistyczną, pozbierali broń znaleziona w oklicy i w lesie ćwiczyli. UB szybko ich wychaczył i dostali naprawde surowe wyroki generalnie za nic. Ich broń została zniszczona czyli wysadzona w lesie. Na marginesie wspomnę że jakąś zrzutke broni znaleźliśmy w lesie, nie mam pojecia czy to z tej akcji co opisałem ale w środku były popękane skorupy od moździerzy, pogięte łuski dużego kalibru, zapalniki (tego się dowiedziałem od kolegów z TPF-u) ćwiczebne od mauzera (podobno rzadkość) oraz radziecką pepesze" i chyba mauzera, w każdym razie same szkielety.

Pozdrawiam
Marek
Rawicz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OOOOO. Jakież wielkie zainteresowanie Rawiczem?!! Jestem byłym Rawiczaninem, teraz mieszkam w Kaliszu, ale popieram twierdzenie, iż w samym Rawiczu tylko teren Koprpusu Kadetów jest godny zainteresowania, ale on jest tak przeryty, że szkoda gadać. Szukma ludzi z z Kalisza i okolic. To naprawdę ciekawe tereny.

Pozdrawiam wszystkich, a w szczególności Rawiczan byłych i obecnych

Stęskniony były Rawiczanin

Mariusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Mariusz ,z tymi ciekawymi miejscami
w Kaliszu i okolicach to lekka przesada
trzeba sie nieżle naczytać i ludzi napytać żeby
co kolwiek znaleść,nie powiem troche sie tego złomu wyciągnęło z ziemi ,ale aby znaleśc coś konkretnego
trzeba dalej wyskoczyć co najmniej w okolice Koła.
wiesz może coś na temat okopów na Lisie? podobno
gdzieś tam są.

Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Po pierwsze: przed wyjazdem z Rawicza nie pracowałem w TPSA.

Po drugie: teraz jakikolwiek wyjazd może być trudny ze względu na panujące warunki meteorologiczne. A tak na marginesie, są jakieś ciekawe miejsca w okolicach Krotoszyna?

Po trzecie: w Lisie są okopy z 39 (polskie) i 45 (niemieckie). Niemieckie są bardziej rozbudowane. Szukałem tam w tamtym roku z piszczałą i... nic żadnych śladów, aby była to sztuczna budowla. Wygląda na to jakby to były naturalne rowy, co jest bardzo śmieszne, bo wyglądają jak książkowe okopy. Ogólnie temat wart rozwinięcia.
A tereny Kalisza i okolic są naprawdę ciekawe.

Mam propozycję spotkania w Kaliszu grupy kalisko-ostrowskiej (a może i krotoszyńskiej?) Co wy na to?

Pozdrawiam
Mariusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O.k niezły pomysł z tym spotkaniem
Co do tego Lisa koleś też tam szukał
i kompletnie nic!!!
Ja ostatnio chodziłem między lasem Winiarskim
a Prosną trochę łusek i masa innego złomu nic poza
tym ,mam fajne miejsca ale będę chyba musiał poczekać
jak przestanie padać bo w bagnie niewygodnie saperą
przewracać.
Kopałeś moze na moście kolejowym w okopach?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To o czym dyskutujecie to prawda, słyszałem jednak jeszcze o jednym miejscu w okolicach Rawicza. Podobno w 45 roku Niemcy mieli polowy magazyn w okolicach Zielonej Wsi. Mówił mi o tym stary (92) mieszkaniec okolic Rawicza. Wiecie coś może na ten temat?
I jeszcze jedno. Może wiecie coś na temat walk III rawickiego batalionu 55ppw pierwszych dniach września w Rawiczu?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie