Skocz do zawartości

 Rawicz, Leszno, Krotoszyn, Ostrów Wlkp.


Gość Mariusz

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 60
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
III dlatego, że tam też służył mój dziadek. Swego czasu dużo mi opowiadał o tym, co działo się tu w Rawiczu, a potem nad Bzurą. Nie ma żadnego opracowania na temat III/55pp, chciałbym poznać dokładne jego losy. Twój dziadek w którym był batalionie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie nad Bzurą dostał się do niewoli i gdzie walczył nad Bzurą? Akurat mieszkam w tej okolicy, więc mnie ta bitwa szczególnie interesuje. Jakbyś miał jakieś pytania, to może coś znajdę. Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć J
Mamy podobne zainteresowania. Miesiąc temu pojechałem na dwa dni pokręcić się w miejscach gdzie walczył III/55 nad Bzurą
Mój dziadek w 1939 miał 29 lat - buł rezerwistą. Umarł 4 lata temu, pamiętam sporo jego opowieści. Jeśli chodzi o walki nad Bzurą... On był łącznościowcem w III/55. Przez Koło Kutno dotarł ze swoim batalionem pod Łęczycę do m. Ktery. Tam Tam walczyli 9.09 o Piątek i dalej aż chyba pod Stawami, potem przez Sochaczew dotarli w lasy iłowskie. Do niewoli dostał sie międzu Kamionem, a Arciszowem. Było to 18.09. Jakiś czas wcześniej był przy gajówce, czy leśniczówce, opowiadał, że tam zginął ich dowódca dywizji.
W niewoli w Niemczech był do 1945 roku, kiedy uwolnili go Amerykanie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Marek
Czy pamiętasz jakieś szczegóły, o których opowiadał Twój dziadek? Jeśli jesteś z Rawicza może się spotkamy kiedyś przy piwie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta to był Franciszek Wład, był dowódcą 14 DP, do którek należał też 55pp. Ta leśniczówka to chyba Januszew, przy przeprawie koło Witkowice - Brochów
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam. tez jestem z Kalisza choc ostatnio nie było mnie sporo czasu.
a to ze mozna znależć w kaliszu cos naprawde ciezkiego przekonacie sie niebawem choc moze dopiero na wiosne ze sprzetem to wyciagniemy :)
pzdr. dla reszty kaliszaków.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Cygana,

Szkoda, że wcześniej nie dałeś znać o sobie. Dziś mieliśmy pierwsze spotkanie (mam nadzieję większej w przyszłości grupy) z omi30. Mamy nadzieję zebrać więcej ludzi z grupy kalisko-ostrowskiej, a może i krotoszyńskiej. Co do wyciągania, to też mam coś cięższego w okolicach Kalisza, ale cóż musi poczekać do wiosny. Jeżeli możesz daj znać o sobie. Może jakieś spotkanko przy piwie?

Pozdrawiam
Mariusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam. co do sprzetu to akurat nie jest problemem. Wiecej z oczywistych wzgledów napisac nie moge... Co do spotkania to nie ma problemu tylko dopiero tak po 20 listopada bo jestem troche zajety.Moj mail jest w poznajmy sie.Pzdr.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 years later...
  • 2 weeks later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie