Skocz do zawartości

~~ZENITÓWKA ~~CO TO ZA DZIAŁKO ???~~


pik78

Rekomendowane odpowiedzi

We wspomnieniach moich dziadków wiele razy przewijał się wątek działka p-lot, które stało na ich działce w 1941 roku
i było obsadzane przez czerwonoarmistów !!!Mam więc pytanie co to za działko ta cała ,,zenitówka''?? jaki kaliber? moze ktoś zamieści fotki tego działka ????
pzdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Artyleria zenitowa" = artyleria przeciwlotnicza.
enitówka" = dział(k)o przeciwlotnicze.

Sowieci mieli ich sporo, różnych kalibrów. Mogło to być coś takiego: http://www.amw.com.pl/zos_product_info.php?cZosPath=2&zos_products_id=10
, ale niekoniecznie.

Pozdrawiam, Darda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoją drogą mogli sie ruskich zapytać co to za armata jest (żartyję oczywiscie)A sowieci mieli farta zabrali się z działki a 4 godziny pózniej w nocy Niemcy dokładnie zbombardowali teren dookoła,co ciekawe sowieci na odchodne zakopali całą amunicję do nich,okoliczne dzieci miały frajdę,babcia wspominała o prochu w kształcie makaronu zółtego,pięknie się palił...Szkoda ze juz nie żyją moi dziadkowie :( :( :(
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawno już nie słyszałem nazwy zenitówka", teraz zastanawiam się, czy nazwa była bardziej popularna na froncie zachodnim ,czy wschodnim?, czy znana była już przed II wojną- raczej tak, chyba najczęściej spotkałem się w relacjach z Powstania Warszawskiego.Ciekawe też, może częsciej używana przez mieszkańców Kresów? pozdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu to pochodzi od słowa zenitnaja" więc raczej znana tylko tym kórzy mieli stycznosć z językiem rosyjskim. W języku militarnym oznacza przeciwlotnicze. Jest zenitnaja puszka" a nie np. protiwlotczikaja puszka" ( to akurat przeciwpilotom znaczy ale dawno nie miałem doczynienia z językiem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... wyraz zenit" wystepuje we wszystkich europejskich jezykach (choc roznie zapisywany), wiec nawet nie mozna twierdzic, ze zenitowka" jest rusycyzmem. W WP, w roku 1919, Departament Artylerii postulowal utworzenie baterii dzial zenitowych konnych" i dzial zenitowych automobilowych", a w roku 1920 rozpoczeto formowanie dywizjonu szkolnego artylerii zenitowej. Nazwa przeciwlotniczy i skrot plot. pojawiaja sie kolo 24 roku i z czasem wypieraja zenitowke" z jezyka polskiego - ale przeciez nie delegalizuja. Nic nie stoi na przeszkodzie, zeby tego slowa uzywac rowniez dzis..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nie odchodzmy od tematu nie intresuje mnie pochodzenie słowa zenitowka ( jesliby mnie to interesowało napisałbym do prof.Miodka ) interesujee mnie co to za działka ? kaliber? jakieś zdjęcia !!!SA TO NAPRWNO W TYM WYPADKU SOWIECKIE ZENITOWKI ( 1941 rok-dzielnica Marczuk/Białystok )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

prof. Miodek pewenie by powiedzial to, na co powinienes, w kontekscie wszystkich powyzszych postow sam wpasc, gdyby ci sie chcialo pomyslec. Ze zenitowka - to termin ogolny na okreslenie dziala plot. Zenitowką jest tak dzialko 25 mm, jak i 37 mm, 40 mm, a tez zupelnie powazna pelotka 76 mm - i pytanie o typ i kaliber, gdy we wspmnieniach dziadkow zostalo tyle, ze w ogrodku stala zenitowka, jest kompletnie bez sensu...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a może to było Acht koma Acht i Niemcy z przyszłego NRD a nie Rosjanie?:)
Cyngiel na pewno, gilza może mniej to dość powszechne wyrazy mam wrażenie, że oba pochodzenia niemieckiego, a już u miłośników militriów zdziwienie na ich dzwięk mocno mnie dziwi
pozdr.
J.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadałeś mało precyzyjne pytanie, dostałeś w odpowiedzi, że za mało podałeś danych (i wytłumaczenie co to za termin Zenitówka) - napisałes w zamian jakieś coś" o Miodku żądanie szczegułów z dużą ilością wykrzykników i z CapsLockiem - co oznacza krzyk... i jeszcze masz pretensje??... skąd się tacy biorą...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!nie będę wdawać się w klejną bezsensowną polemikę ,bo
nie o to mi tu chodzi!! Słysząc o zenitówkach zawsze myslalem ze to konkretnie jeden typ działka!Mylilem się!
Dzięki za wyprowadzenie mnie z błędu!Szczególne podziękowania dla ekspertów-moralistów z piaskownicy( michał ł oraz JoncaA )pozdro pik78
ps.proszę nie wdawać się w jakieś polemiki i docinki,pouczania na forum ale prosze takie smutu walic na priva...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Domyślam się, że twój nick pik78" mówi, że urodziłeś się w 1978 roku (choć mogę się mylić). Toteż spieszę Cię poinformować, że jeden z Tych ekspertów-moralistów z piaskownicy" publikował książki w okresie kiedy Ty jeszcze do piaskownicy nie zaglądałeś, albo dopiero co. Popatrz w literaturze tematu to będziesz wiedział...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie