Skocz do zawartości
  • 0

Oznaczenia na szaszce


pomsee

Pytanie

Napisano

Czy ktos potrafi odczytac oznaczenia z szaszki dragonskiej wz.1881? Sa one umieszczone na jelcu (co widac) i prawdopodobnie jest to skrot oznaczenia jakiejs carskiej jednostki kawaleryjskiej.

21 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Znalałem szaszkę w Wieliej Sowieckiej Encyklopedi z 1975r. Jest to szabla noszona brzuścem do góry i na pasie przez ramię, ten ostatni warunek zmieniony po I wojnie. 6 wzorów 1881 i po jednym 1909, 1910, 1913, i 1927. Dragonka ma mocowanie bagnetu i to równierz szaszka. Tyle na temat sami rosjanie. Jak widać nistety nie miałem racji.
Wojtek
Napisano
Mam pytanie. Czy określenie broni pokazanej na samym początku tego wątku jako szaszka nie jest błędne. Wiem, często szabla dragońska wz 1881 jest określana mianem szaszki, ale czy szaszka nie jest z definicją bronią białą pozbawioną kabłąka?
Ironrat
Napisano
PS. do mojego pytania. W części źródeł szabla ta występuje jako szaszka wz 1881 w innych jako szabla dragońska wz 1881. Bądź tu mądry i pisz wiersze.
Ironrat
Napisano
Określenie szaszka" występuje w literaturze najczęściej w odniesieniu do sposobu noszenia szabli (ale nie zawsze, zdania fachowców są podzielone stad bałagan). Krótko mówiąc nosi się ją brzuścem do tyłu (koluszka na zewnętrznym łuku pochwy). Konstrukcyjnie i użytkowo nie ma różnic między szablą a szaszką (pomijając pochwę). Do Ignoranta, szabla bez kabłąka o której piszesz, to tylko jeden z typów szaszki, najbardziej pod tą nazwą znany a reszta vide powyżej. Moim zdaniem szaszka to tylko rosyjska, zwyczajowa nazwa szabli przy okazji noszonej w specyficzny sposób .
Pozdrawiam
Napisano
zdania fachowców są podzielone stad bałagan"

czyli skoro fachowcy nie mogą się zdecydować, to trudno tu dać jednoznaczną odpowiedź. Co na to sami Rosjanie?
Ironrat
Napisano
O kindżał, Jest to kindżał rosyjskiej artylerii wzór 1907, 1908, 1909, 1913, 1914. Co do wzoru to w literaturze występuja wszystkie te daty :-) i trudno jednoznacznie ustalić. Lepszą nazwą wydaje mi się tasak (faschinenmesser) ze wzgledu na przeznaczenie.
Pozdrawiam
Napisano
Czołem. Takichi podobnych kindzałów używali carscy czerkiesi widać takowych na archiwalnych fotkach w świcie cara
Napisano
Co do tasaka artyleri to jestem zaskoczony wcześniej nie widziałem takiego tasaczka. A co do szaszki to Zabłocki opisuje szaszkę właśnie w formie pozbawionej jelca i z charakterystycznym zakończeniem głowicy. Ostatnio znalazłem opis szaszki oficerskiej rosyjskiej w formie z jelcem. Ksiązka szable wojska polskiego XIX-XXw" autora nie pamiętam jeśli ktoś będzie zainteresowany odnajdę autora i podam. Pozdrawiam hakas
Napisano

Czy ktos potrafi odczytac oznaczenia z szaszki dragonskiej wz.1881? Sa one umieszczone na jelcu (co widac) i prawdopodobnie jest to skrot oznaczenia jakiejs carskiej jednostki kawaleryjskiej.

Napisano
Pytanie drugie dotyczy kindzalu z fotki. Wiem, ze byl na wyposazeniu jednostek carskich ale czy ktos ma jakies dokladniejsze informacje na jego temat?

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie