Skocz do zawartości

Ldownice do Morsa


Rekomendowane odpowiedzi

Chyba zalezy od dlugosci magazynka - Suomi byl na 50 o ile pamiec nie myli ale w 2 rzedach czyli plus minus tej samej dlugosci co do MORSa. Jakie dlugie byly magazynki pudelkowe do Thompsona to nie wiem ale cos mi sie bzyka po pamieci (jakies zdjecie) ze dluzsze ale sie nie upieram.

Czy magazynki w ladownicy do Suomi byly rozozone w jednym rzedzie czy w 2? Bo ogladalem foteczke naszego partyzanta ze Suomi (cos rok 1944) z elegancka skorzana skrzyneczka na pasie mniej wiecej OK na dlugosc ale magazynki oczywiscie w 2 rzedach. Oczywiscie moze to byc cokolwiek :(

A nie ma nikt foteczki czy tez rysunku? U mnie powieszchowne przejrzenie tego co mam o Finach nie wykazalo nic poza Suomi z bebenkami :( Jest to o tyle wazne ze potrzebuje do modelu naszego wojaka z Morsem.

I czy naprawde nie ma zadnych sladow projektu na wlasne ladownice do Morsa?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja bym sie nijakich ladownic do Morsa nie spodziewal. Od noszenia roznosci w wojsku jest chlebak (jak sama nazwa wskazuje) - a produkowanie ladownic do ledwie troche Morsow by bylo technicznym i finansowym nonsensem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysztofie nasza policja i SG miła tomsony wersji chicagowskiej" czyli starej wersji z karbowana lufa, przednim chwytem pistoletowym i magazynkiem bębenkowym.
wiec raczej ładownic prostych do tego być nie mógło. opieram swoje wywody tylko na podstawie zdjęć.

wątpię czy zaczęto opracowywać ładownice do morsa.
Co do ura to zaczęto kombinować z ładownicami do bronka i niektórym strzelcom ura faktycznie wydawano te ładownice ale większość nietypowych rzeczy jak juz mówił Adam noszono w chlebaku.

Schrek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.
Polskie Konstrukcje Broni Strzeleckiej"aut.Zbigniew Gwóżdż i Piotr Zarzycki str.121 cyt...część Morsów wydano 3-u Samodzielnemu Batalionowi Piechoty z Rembertowa, a część otrzymała kompania sztabowa 39DPrez.Każdy z żołnierzy otrzymujący Morsa dostał także po 2-e specialne parciane ładownice- każda na cztery magazynki".Niestety autorzy nie podają skąd zaczerpnęli powyższą informacją.Wydaje mi się,że o ładownicach do Morsa czytałem jeszcze w innym opracowaniu o pm-e(być może w TBiU-ale tego nr. nie mam).Może ktoś ma wspomnienia byłych żołnierzy tych formacji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki ASZ71

Tez mi sie gzilo ze czytalem o parcianych, ale nie bylem pewien. Na pewno nie w pozycjach o ktorych piszesz, bo ich nie mam i nigdy nie mialem w reku. Moze rzeczywiscie w jakiejs relacji. Zajrze do tego co mamy w srode. Rzeczywiscie dobry pomysl, ktory mi przedtem nie wpadl do glowy!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można zadać pytanie , czy przedstawiony na zdjęciu pm Suomi jest polski" .Równie dobrze mógł należeć do uzbrojenia Łotwy , Estoni czy nawet Niemiec , a więc i ładownica mogła być takowa .
Ciekawa jest informacja zamieszczona w książce Brygada Motorowa Płk. Maczka " autor J. Majka . ...Przed wyjazdem Brygady na ćwiczenia międzydywizyjne , testowano w oddziałach pistolety maszynowe "Suomi . W 24 p. uł . zostały one roździelone po 2 egzemplarze na szwadron . Do każdego pistoletu wydawano po 6 magazynków na 20 naboi i po jednym na 40 naboi . ..." {Źródło :CAW }
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uzywali i to sporo wiecej niz normalnie. Poniewaz dywizja nigdy sie nie zebrala w przewidzianym komplecie, kompania sztabowa (ktora byla w pierwszym rzucie mobilizacyjnym) byla uzywana do najrozniejszych zadan - miedzi innymi zolnierze kompanii zastepowali zandarmerie, bo przewidziany pluton ZP do dywizji nie dojechal. PM chyba idealna bron dla zandarma! Pod koniec dywizja prowadzila powazne walki w ktorych krwawe stratey wyniosly kilka tysiecy ludzi, wiec pole do popisu na polu walki tez pewnie bylo. Jednak jest dosc prawdopodobne ze broni tej jako super-tajnej nie pchano tam gdzie mogla wpasc w niemieckie rece.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie