Skocz do zawartości

Ładownice i torby do rkm wz. 1928


Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Czy któryś z szanownych Kolegów mógłby odpowiedzieć na kilka pytań ?
Kiedy przyjęto ładownice i torby na wyposażenie WP ?
Czy był to wzór polski czy zagraniczny ?
Kto był producentem ładownic i toreb ?
  • Odpowiedzi 335
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Napisano
Co wiem to powiem ale nie wiem wiele.

Oczywiscie ladownice wprowadzono razem z wprowadzeniem broni. Byly wzory zagraniczne (na pewno amerykanskie [chyba 1 WS], gdzies czytalem ze mogly byc i Belgijskie). Polskie tez byly przynajmniej 2 typow (z okuciami i bez). Kiedy wprowadzono je to nie wiem i byly podwujne i potrojne. Tez nie wiem kiedy wprowadzono torby na 5 magow, ale jutro moze bede mogl sprawdzic przynajmniej jednego producenta (jezeli sygnatura producenta sie zachowala :) ).
Tez chetnie bym sie wiecej dowiedzial.

Pozdr
Krzysztof
Napisano
- 2 wzory polskich ładownic na trzymagazynki wykonane z brezentu (wersja z okuciami i bez + róznica w sposobie zapinania klapki)
- 2 wzory polskich ładownic na 5 magów - różnica w środku - jedne mają przegródki inne nie,
- ajemniczy" skórzany wzór ładownic - bardzo rzadkie widać je jednak na fotkach, prawdopodobnie polskie.
- amerykańska ładownica do BAR-a 1918

kilka fotek mojej ładownicy na 5 magów jest u konkurencji" w poście o polskim sprzęcie:

http://poszukiwanieskarbow.com/Forum/viewtopic.php?t=14459
Napisano
Producentem mojej rójki" jest firma istniejąca do dziś: Lenko" z Bielska Białej. Sygnatura jest dosyć wyraźna, znajduje się na wewnętrznej części klapy.
Pozdrawiam
Napisano
Temat bardzo ciekawy i chyba mało znany.
A czy ktoś wie jak wyglądał pokrowiec na rkm wz.28?
Czytajac regulaminy jest w nich wyraznie ze celowniczy porusza się z rkm w pokrowcu a na czas musztry lub działan w terenie pokrowiec zdejmuje z rkmu i zakłada go z tyłu za pas.
Napisano

Podly bo podly skan podlego ksero fotki w okladce ale lepszy rydz etc. 4 pul Zaniemenskich paraduje pod Ostra Brama. Jak w dorobimy sie skanera to postaram sie o lepsza reprodukcje.

Napisano

to niestety wszystko com znalazl - ksero z Ilustrowane Slownictwo Materjalu Uzbrojenia cz,III". Oryginal moze jest w CBW (i gdzies na negatywach, bo pamietam, ze reprodukowalem), ale nie widac na nim wiele wiecej. Pokrowiec do rkm-u to ten najciemniejszy.

Napisano
Pare ciekawych odkryc w IPiMS zrobilem.

1)RKM ktory mamy, byl produkowany w 1933 w PWU, wiec polski, ma numer 623, co raczej wskazuje ze polskie RKM byly numerowane od poczatku. Co ciekawsze nie ma uchwytu na muszke plot, i nic na lufie nie sugeruje ze taki byl nawet w jakiejs formie zastepczej. Czyli wyglada ze nie wszystkie rkm takie udogodnienie mialy.

2) Znalazlem 5 brezentowych ladownic .... i 5 roznych producentow! 4 z tych ladownic naleza do kompletu do jednego rkm! Pochodza z Marynarki Wojennej i sa popacane na szaro/niebieski kolor jakas farba czy pokostem. Sa dwie 3ki celowniczego (a) Bracia Deutsch - reszta zamazana; (b) ?DIER WOVDECDKOWSI 19?? i dwie 5ki (a) 19?? ??RMAPOL Warszawa w trojkacie (b) stempel chyba byl okragly ale rozplynal sie do takiego stopnia ze nic odczytac nie mozna
Mam nadzieje ze koledzy eksperci od oporzadzenia podpowiedza nam jakie to mogly byc zaklady.

3) Jedna ladownica 3ka celowniczego z innego kompletu - wyglada na BRACIA WOLLMAR, na pewno Warszawa 1935

4) Jest jeszcze jedna 5ka ktorej nie udalo mi sie zlokalizowavc i kolega ma w domu jedna 5ke w b dobrym stanie, jak zapamieta do dowiemy sie za tydzien kto byl producentem jego ladownicy

5) Znalezlismy pokrowiec na RKM. Jest w nienajlepszym stanie, ale jak go podreperujemy to zamieszcze fotke.
Napisano
Aha, z katalogu wynika ze niezbedniki do RKM tez mogly byc skorzane - jeden taki przekazano do MWP w 1960 czy 61. Moze ktos lokalny mogl to sprawdzic?
Napisano
Wow to się troche naszukałes. Gebhardt będę bardzo Ci wdzięczny jak zrobisz 1 fotkę albo 2 lub 3 tego pokrowca oraz jakies wymiary jak byś mogł z niego sciagnac i podać. Z tym niezbednikiem do ciekawa sprawa. Brezentowy to widziałem a skorzany pierwsze słyszę.
Piotr
Napisano
z tego co pamitam przystawki do muszki plot zaczeto wstzwiac chyba dopiero od 36/38 nie pamietam dokładnie a starsze zaczeto przerabiac ale nie zdazono ze wszystkimi.

Schrek
Napisano

Producentow oporzadzenia do rkm było wielu - podobnie jak tornistrów, chlebaków itp brezentowych rzeczy. Ja mam w swoich zbiorach 4 ładownice 5tki -i min. jeden producent to BRACIA DEUTSCH BIELSKO, inny to jakis prywatny koleś z Warszawy a spotyka sie jeszcze mnóstwo popularnych producentow jak warszawski DERMAPOL czy poszczegolne PZU.

Gebhardt bardzo by sie przydały fotki i ewentualnie wymiary tego pokrowca na rkm.

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie