Skocz do zawartości

Legiony Rzymskie pod Łodzią???


Rekomendowane odpowiedzi

W czasie wykopalisk bodajże w 1995 r w okolicach Łodzi odkryto grób wojownika z takim oto hełmem legionisty rzymskiego (jedyne takie wykopalisko w Polsce). Czy był to przypadek tzn. jakiś autochton zakupił taki hełm w wymianie za skóry czy tez rzymscy legioniści (byc moze jakies poselstwo) dotarli az tutaj?

Pozdrawiam

Vaderian (Lodz)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bjar_1 - ja tez się przychylam do tej mysli, bo w końcu Łódź była jak na owe czasy dość blisko Bursztynowego Szlaku. Choć fajnie by mieć tu jakiś legionik :)))
P.S. - A Ty ciagle walczysz na Ruskim B.? ;-)

Kudłaty - Myślisz, że Sasi( to chyba Sasi byli?) go tak pogonili? Skoro Kask zgubił pod Łodzią to ciekawy byłby szlak jego ucieczki:)))) Ciekawe gdzie zgubił reszte podzespołów? :-)

Pozdrawiam

Vaderian (Lodz)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bjar_1 - to oprócz tego Poligonu Luftwaffe o którym kiedys pisałem mam jeszcze 2 ciekawe namiary na Twoje okolice. Nie wiem czy tam szukałeś, moge ci je sprzedać" bo ja i tak tam teraz nie pojade bo łażę teraaz za Sauckenem i Nehringiem koło siebie.

Pozdrawiam

Vaderian (Lodz)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na teren Polski dotarł przynajmniej 1 legion kilka lat temu albo kilkanaście była afera, pewien rolnik zaorał pozostałości po warownym obozie rzymskim na swoim polu jedyne znane w Polsce ale nie pamiętam w jakiej miejscowości to było . Był reportarz w telewizji. pozdro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki program może nasz ukochany z TVN? Legion na terenech Polski? Słyszałem o kupcach ale o legionach to nie. Jakim cudem orał i nie zaorał tyle lat a tu raptem ciach i zaorał. To ciekawe. Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Legion owszem nie dotarł żaden, ale oddziały zwiadowcze (bardziej szpiegowskie :) ) chyba tak, bo skąd by znali dość dobrze geografię tych rejonów (chyba Strabon o tym pisał, jeśli nie to niech ktoś mnie poprawi). Hełm jest z II wieku n.e. i to by się zgadzało z datą powstania opisu Polski. Poza tym karawany kupieckie były chronione przez najemników, a ich uzbrojenie było zbliżone do tego występującego w armii regularnej. Tak więc nie musiał to być legionista, a raczej na 100 % nim nie był. Jak już forumowicze pisali fancik jest chyba z wymiany handlowej, lub stanowi trofeum wojenne. Ciekawe byłoby poznanie innego wyposażenia grobu, czy był to pochówek szkieletowy? Chyba tak bo w całopalnym hełm byłby zniszczony. Czy kolega vaderian zna bliższe szczegóły? Może plan stanowiska z jakiegoś roczniczka archeo?
Pozdrawiam
Łukasz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oOile dobrze pamietam chodziło o pozosałości szańca/nasypu w formie koła. w tch czasach nie było nic poza TVP1 i TVP2 była tabliczka zabytek prawnie chroniony a ten wszystko zrównał z powierzchnią ziemi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładne opisy Terenów zamieszkiwanych przez Słowian to oni mieli od kupców. A co do najemników to zgoda w 100% A często byli to byli leginiści. Jest to bardzo ciekawe ponieważ nie znaleziono ani etatowego Gladio ani Pilum tylko hełm. To raczej import. Bo jeśli był by to Katolik Rzymianin to zgodnie z tym pochowano by go bez niczego jeno w koszuli. A więc raczej był to miejscowy. Dużo by mi powiedziało co miał oprucz tego przy sobie. Moze jakiś spis fantów czy coś podobnego. Pozdrawiam. Postaram sie zasiegnąć języka gdzieś dalej. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeden rolnik od drugiego odkupił pole i mu zawadzały jakieś nasypy to je rozrównał. O ile pamietam mieki go sadzic za zniszczenie zabytku, ale wiecej nie podjeto tego tematu ale na pewno określono to jako pozostałości rzymskiego obozowiska obronnego . Ale czy to było faktycznie obozowisko rzymskie to tego nie wiem :) pozdpwienia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż mógłbym jeszcze dodać na temat tego znaleziska...tyle tylko, ze kiedy hełm został odkryty, był wypełniony spalonymi kośćmi ludzkimi. No i wiem gdzie go wykopano, ale myslę, że wystarczy jak powiem, ze miedzy Łodzia a Pabianicami. Hełm znajduje sie obecnie w muzeum.

Pozdrawiam
Vaderian (Lodz)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To był prawdopodobnie jakiś rodzaj małego kurhanu. Zgadzałby sie okres, bo pochówek jest całopalny (I / II w.n.e.). Ktoś wykorzystał zamiast urny hełm legionowy. Wniosek z tego że osoba którą tam pochowano musiała być w swoim czasach niezłą szychą". Dziwi mnie tylko brak choćby elementów tarczy czy miecza, albo chociaż saxa. Nie jestem pewien co do tego czy na terenie Polski nie znaleziono sygnowanego italska marką gladiusa. Jakiś gladius i chyba coś na kształt hasty (legionowa włócznia ciężka) widziałem w MWP, ale byłem tam ostatnio ze 4 lata temu i mogłem coś stworzyć :). Kumpel - archeolog mi mówił że coś na kształt obozu znaleziono na terenie Dolnego Śląska czy też Wielkopolski, ale nie był to typowy obóz legionowy.
Pozdrawiam
Łukasz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Co do rzymian na ziemiach polskich to poczytajcie o szlaku bursztynowym, i o wyprawach osłanianych przez legionistów.
Osady rzymskie na naszych ziemiach nie są wyjątkiem zdarzają sie nawet kolo Gdyni. ;) w Archeologicznym Zdjęciu Polski jest tego dużo
Pozdrawiam
Heruss
PS. Elektronos był duzo warty w tamtych czasach więc warto im było się zapuszczać nawet na wybrzeże bałtyku
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy pod pojęciem osady rzymskie rozumiesz osady lokowane w okresie rzymskim (I w.p.n.e / IV w.n.e.)? Bo takowych nie brakuje na terenie Polski. Bursztyn, zwany po łacinie elektronem, był faktycznie sporo warty ale nie tyle żeby angażować w osłonę karawan legionistów. Według większości historyków polskich to byli jednak najemnicy. Rozmawiałem o tym parę lat temu z profesorem Henrykiem Samsonowiczem. A co do ludzi bawiących się w legionistów z UMCS w Lublinie to nie traktował bym na serio tego co oni mówią o hutnictwie w Nowej Słupi i rzekomych legionistach jacy tam się pojawiali (to tak apropo postu pomsee). Rzymianie mieli bliższe złoża rudy metali (Nadrenia), a poza tym nie używali mieczy do produkcji których konieczna byłoby żelazo dobrej jakości (stali nie znano wtedy jako takiej, powstawała ona niejako przypadkiem na skutek topienia, a raczej prażenia, rudy żelaza w dymarkach). Ich gladiusy nie były używne do fechtunku, a jedynie do pchnięć. Poza tym wyprawy poza limesy rzymskie, czy to naddunajski czy też nadreński, to nie była w tym okresie wakacyjna rozrywka. A kuźnie nadreńskie dostarczały mieczy nawet Wikingom, to tak na marginesie.
Pozdrawiam
Łukasz
PS.Przepraszam wszystkich, którzy mogą się poczuć znudzeni tymi eleboratami, ale wreszcie trafił się jakiś temacik nie o II wojnie i z ielegalnym" smaczkiem :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Codzi mi o osady rzymskie (stricte) a nie o osady z okresu rzymskiego ;)Co do światka profesorów to przepraszam, miałem doczynienia z kilkoma (UG, Muzeum Archeo. Gdańsk)z tymi jeszcze można pogadać, gorsi są doktorkowie (jeszcze nie pofesor, a bajki opowiada), co do wartości bursztynu to była bajeczna (za figórkę wielkości kurzego jajka można było kupić kilka wsi wraz z inwentarzem, nawet ludzkim) w jakiejś książce (zadaje się aut. Girełowskiego- speca od bursztynu) była nawet opisana wyprawa, która przeprowadzili Rzymianie na nasze tereny w celu pozyskania surowca sambijskiego.
Pozdro
Heruss
PS. co do osady rzymskiej w okolicach Gdyni, dokładnie Rumi kolo gdyni znam jej umiejscowienie ale archeolodzy sie obrazają jak probuje z nimi rozmawiać choc stoja na niej 2 fabryki ;(
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie pisząc osady rzymskie" macie pewnie na myśli osady z okresu wpływów rzymskich" czyli takie, ktore z Rzymianami nie miały nic wspólnego tylko egzystowały w okresie kiedy kultura rzymska promieniowała na kraje będące poza granicami imperium rzymskiego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam ale troche przekłamałem podając info, ze hełm został odnaleziony miedzy Łodzia a Pabianicami... Odkrycia tego dokonano we wsi Siemiechów w dawnym woj. Sieradzkim a obecnie Łódzkim, nad rzeka Wartą. Mozna powiedzieć, ze w widłach Warty i Widawki. A hełm znajduje sie w muzeum w Pabianicach. To tyle wyjaśnień. Cieszę się, że tak duzo osób podjęło ten ciekawy temat.

Pozdrawiam

Vaderian
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie