Jump to content

Most drewniany 1939

Recommended Posts

A czy wiesz jak jeden od drugiego odroznic? Bo bylo ich pare typow i cos niecos wiem teoretycznie ale jak to faktycznie wygladalo jeszcze nie rozpracowalem. Z CBW moze byc (nie jestem na 100% pewien) ta czesc instrukcji mostowej dotyczacej mostow wojskowych. Niestety prawie na pewniaka nie odnowiono tej instrukcji po modernizacji ktora nastapila w latach 1936-39 co troche limituje jej pozytecznosc. W kazdym razie daj znac na priva dokladnie o co chodzi to postaram sie wygrzebac jakichs mozliwych kandydatow.

Chodzi Ci o most wojskowy (saperski), wykonywany doraźnie ?

Nie ma (i być nie może) jednego planu, bowiem budowa takiego mostu jest de facto wynikiem indywidualnych obliczeń, uzależnionych od szerokości, obciążeń, etc. Generalnie bazowano przy obliczeniach na trzech typach - trapezowo-zastrzałowym oraz leżajkowych, (przy czym jeden o dźwigarach żelaznych)

Tabele do obliczewń podaje np. Podręcznik Dowódcy Saperów", Warszawa 1934, dział VI, Mosty Wojenne"

Jazłowiak, czy mam rozumieć, że na najbliższej Bzurze" czeka nas miła niespodzianka?

Jeśli chcesz wybudować most w Brochowie, to tego oryginalnego raczej nie budowało wojsko, a wyglądał najprawdopodobniej jak ten na rysunku obok.

Jeśli moje domysły są słuszne, to mogę popytać starszych ludzi w okolicy (często tam bywam) o to, ile miał podpór, kto i kiedy go postawił itp. – choć za skutek nie ręczę.

Pozdrawiam, Darda

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Create New...

Important Information