Jump to content

W ktorym roku Niemcy stworzyli działo 8.8cm ??


dygacHQ

Recommended Posts

Jesli chodzi o flaki z 2 wojny, to prototypy powstaly chyba w 1928 roku, chociaz pierwsza z nich miala oznaczenie FlAK 18- wiec nie wiem dokladnie ;) Ale czytajac chocby I Wojne Swiatowa na morzu", mozna sie dowiedziec, ze na okretach byla juz wtedy jakas 88 :) Musze czegos poszukac, wtedy bedzie dokladniej
Link to comment
Share on other sites

Jedne z pierwszych niemieckich dział morskich 8.8 cm wdrożono do służby w 1898. roku. Stanowiły one podczas I. w.św. uzbrojenie pokładowe U-bootów. Miały długość lufy = 30 kalibrom. Były także 8.8 cm/35 kal. być może jeszcze wcześniejsze.

W 1913. roku zaprojektowano, i dwa lata później wdrożono, ich następcę - działo 8.8 cm / 45 o uniwersalnym przeznaczneniu (tzn. dodano możliwości strzelania plot).

W 1932. roku powstało działo uniwersalne 8.8 cm / 76, które weszło na uzbrojenie wielu okrętów. Oprócz tego, w latach '30 powstały nowe armaty o lufie dł. 45 kalibrom - zarówno na lekkie okręty jak i na U-booty.

Więcej o okrętowych 8.8 cm: http://www.navweaps.com/Weapons/WNGER_main.htm


Natomiast słynne acht-koma-acht to inna seria armat, początkowo stricte przeciwlotniczych, o podstawowej dł. lufy = 56 kal. (potem ponad 70 kal.)
Wszystko o początkach i odmianach acht-koma-acht:
http://www.net.bialystok.pl/~hess/06_obronaplot.htm
Numer 18" (Flak 18) to ściema.

pozdr, M.
Możecie o nich przeczytać tutaj.
Link to comment
Share on other sites

mało kto wie,ale Niemcy identyczne prawie działo produkowali dla Rosji Sowieckiej.Jedyna różnica to inny kaliber 85 mm.Po 1941 gdy Niemcy zdobyli masę sprzetu armii rosyjskiej wykorzystali lawety i oprzyrzadowanie zmieniajac lufy na kal.88 .Czasem mozna spotkac oznaczenie flak85/88 .To są właśnie te działa.
w potocznym żargonie nazywano je ruską szprycą
Link to comment
Share on other sites

Jeżeli inżynier Łoginow był Niemcem, i jeżeli (dawny) Kaliningrad pod Moskwą leżał w Niemczech, to faktycznie 85 mm była niemiecka...
Wg mnie to czysto radziecka armata. Niemcy spotkali się z nią dopiero jako z bronią zdobyczną. Inna nazwa 8.5 cm Flak39 (r).
Link to comment
Share on other sites

Tajmnica oznaczenia Flak 18 i bardzo podobnie lFH 18 i sFH 18 jest banalnie prosta do wyjaśnienia. Otóż na postawie traktatu wersalskiego Niemcy nie mieli prawa prowadzić prac projektowych i produkcyjnych nad artylerią ciężką. Prace oczywiście prowadzono, a działa otrzymały oznaczenie 18" żeby zasugerować komisji rozbrojeniowej, że zostały opracowane przez końcem I wś.

Pozdrawiam
Krzysztof Kulesza
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information