Jump to content
Sign in to follow this  
sebastian

Ślady II Wojny Światowej w Twoim mieście....

Recommended Posts

cd.
Poznań - ul.Kościuszki róg Ratajczaka , dawne budynki wozowni artyleryjskich".
W 1945r. w tej okolicy ciężkie walki o Dom Żołnierza i Izbę Rzem.
cdn.
Yard

W jednej z pod lubelskich miejscowości został wykolejony przez niemców pociąg. Środek nasypu zbombardowany. fotek ni ma. pozdrawiam.

Widok gruzów, po wysadzonym przez niemieckich saperów w przeddzień wyzwolenia Warszawy, unikalnym elektromaszynowym Nadajniku Babice do komunikacji transatlantyckiej.

Widok fundamentu jednej z óg" 126.5 metrowych masztów anteny Nadajnika Babice, wysadzonych przez niemieckich saperów. Takich masztów było dziesięć i tworzyły dwa zespoły antenowe o długości kilku kilometrów. Umożliwiały łączność z antypodami.

Widok pozostałości po elementach anteny w postaci podstaw cewek strojeniowych, Nadajnika Babice wysadzonego przez niemieckich saperów.

Bardziej wyraźne zdjęcie ruin Nadajnika Babice zbudowanego w 1923 roku w ciągu jednego roku, wysadzonego przez niemieckich saperów.

Jednak nadal jest to zdjęcie niezbyt wyraźne, a to z powodu koniecznej kompresji. Rzeczywiste zdjęcia są 10 krotnie dokładniejsze. Przepraszam Ireneusz D.

Na ulicy Szaserów w W-wie: ślady z Powstania czy z 1944r.? Według mojej wiedzy, te ślady wojny nie pochodzą z okresu Powstania, lecz z 1939r. lub okresu zdobywania Pragi przez Armię Berlinga. W czasie Powstania na Pradze i na ulicy Szaserów działo się zbyt mało, aby powstały takie ślady. Ja osobiście skłaniam się raczej do roku 1939.

elpasys poczytaj sobie, co robil berling w 1939 roku http://pl.wikipedia.org/wiki/Zygmunt_Berling
zdrow

Celem mojej wypowiedzi było tylko wykazanie, że te ślady na ul. Szaserów w W-wie nie mają związku z walkami Powstania Warszawskiego. Natomiast to: ... z 1939r. lub okresu zdobywania Pragi przez Armię Berlinga" znaczy tyle, że to zdobywanie miało miejsce jesienią 1944r., ale nie było Powstaniem Warszawskim. Natomiast w 1939r. w pobliżu toczyły się ciężkie walki z Niemcami, które to walki pozostawiły te ślady. Chyba oczywiste jest, że nie sugerowałem, że w 1939r. walczyły tutaj wojska Berlinga.

Odnośnie śladów wojny na budynkach przy ul. Szaserów w Warszawie.
To jest mapka potwierdzająca, że we wrześniu 1939r. w pobliżu odbyła się bitwa, która pozostawiła te ślady. Ślady pochodzą od niemieckich pocisków. Niemcy atakowali polskie pozycie obronne znajdujące się w rejonie, który dzisiaj zajmuje szpital. (czarna strzałka Kozia Górka").

Jestem trochę zaniepokojony tym, ze przy moich" zdjęciach wspomniałem o Powstaniu Warszawskim. Przesłałem je jako świadka działań wojennych w czasie II Wojny Światowej,
zgodnie z tytułem Tematu. I nie upieram się przy swoim" tytule zdjęcia. Jednak mam satysfakcję, że pokazałem świadka". To jest najważniejsze.
Ireneusz Dobiech.

Poznań - Dębina, budynek przy leśniczówce - ślady z stycznia 45r.Sama leśniczówka była jeszcze bardziej ostrzelana, ale już jest ocieplona i otynkowana.
cdn...