Skocz do zawartości

Polskie balony zaporowe


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 175
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Jednostki Mobilizowane przez 1 Batalion Balonowy w Toruniu


Kompania Balonów Obserwacyjnych

1Komp.Bal.Obserw. Dow. kpt.obs.bal.Tadeusz Kaprzcki do dysp.dow.15Dyw.piech.z 46 Esk.Towarzyszącą
2Komp.Bal.Obserw. Dow.kpt.obs.bal.Stanisław Brenk Do dysp.poszc.armii.
3Komp.Bal.Obserw.Dow .por.obs.bal.Stanisław Patalan Do dysp.poszc.armii.
4Komp.Bal.Obserw.Dow.kap.obs.bal.Kazimierz Mensch Do dysp.poszc.armii.
5Komp.Bal.Obserw.Dow.por.obs.bal.Antoni Narkiewicz Do dysp.poszc.armii.


Kompania Balonów Zaporowych

1Komp.Bal.Zapor.Dow.kpt.obs.bal.Czesław Gałecki do orodków OPL Kraju
2Komp.Bal.Zapor.Dow.por.obs.bal.Kazimierz Nowicki do orodków OPL Kraju


30 sierpnia o godz.13.00 1Komp.Bal.obs przydzielono do 15DP Na lotnisko polowe. Bielice na południowym przedmieciu Bydgoszczy,wraz
z[ 46Esk.Towarz. Bez 1 plutonu]
Toruń 4.09.39-6.09.39
4 wrzesnia 1939 Ewakułowano transportami kolejowymi nadwyżki MOBowych,4 Bazy lotniczej Oddziałów Szkoleniowych,oraz Osrodka Zapasowego
1Bat.Balonowego w kierunku Warszawy.
Od wieczora na transporty podstawione na rampy przy lotnisku i porcie balonowym ładowano samochody ,tajemnicze skrzynie ,gromadzone od lat z licznych magazynów ,w dalszej kolejnoci transporty przejeżdzały przez stację Toruń Główny w kierunku na Warszawę czy do Warszawy doszedł jakis transport z Torunia nie wiadomo
O swicie 7 wrzenia po ewakułacji urzędów państwowych i wojsk GO gen.Bołtucia wysadzono mosty Toruńskie.
Dane wedł.książki z serii Biblioteczka Skrzyd.Polski Kazimierz Słowiński Lotnisko Toruńskie 1920-45
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piekne sa te twoje zdjecia BD - gdybys nie mial nic przeciw, to natychmist wysylam w przyzwoitej rozdzielczosci jakies moje, a ciebie prosze o jpg min. 300DPI z maciupka kompresja lub tiff z kompresja LZW.
-/-na skanie obserwacyjny WBS-BD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doloze i ja - zdjecie o tyle interesujace, ze przedstawia jednoczesnie balon obserwacyjny BD (z lewej) i tandem N-NN.
w odpowiedzi Kilerowi (cd.) - w kolejnosci wodor czysty, mieszanina wodoru i helu, wodor techniczny i mieszanina w. tech.+ hel, czysty hel, gaz koksowniczy, gaz swietlny, metan (gaz ziemny). Wszystkie gazy , procz helu, palne lub w mieszaninie z powietrzem wybuchowe. Hel stosowany w zastosowaniach wojskowych - ale z taka wada, ze drogi. Czym napelniano balony w Polsce nie wiem - raczej ktoras z mieszanin, bo czysty hel chyba tylko w Stanach Zj.
Sensownosc zapory i zestrzeliwanie : nie tak prosto . Balony stawiano w kiepskich warunkach pogodowych, przy zlej widocznosci. 4 mm linki pilot mysliwca nie ma szansy dostrzec, a jak balonow stoi kilkanascie, to juz zupelnie niewiadomo gdzie sa linki - a linka potrafi obciac skrzydlo, A jeszcze pakiety wyguchowe, a linki z hakami... Na ogol tez zapory mialy oslone mysliwska.
Skutecznosc - gdzies przeczytalem , ze 15% pociskow V-1 skonczylo na angielskich zaporach balonowych (kolo Londynu stalo cos 2000 balonow). Balony byly stawiane tez z okretow w czasie inwazji na Europe. Byly gdzies jakies liczby na temat skutecznosci, ale nie pamietam..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polskie balony chyba napełniano wodorem. Coś mi się kiedyś obiło o uszy o polowej metodzie uzyskiwania wodoru przy użyciu koksu". Ale że było to dawno to głowy za to nie dam. Może tym tropem ktos na coś trafi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ JoncaA - dziękuję bardzo za rysunek! Właśnie takich mi brakuje (zdjęcia są przeważnie robione pod jakimś kątem i trudno w/g nich coś zbudować").

@ mietek - widzę, że mamy wspólnych znajomych we Francji :)
To cytat z mojego listu do Davida L. (a informacje podałem za Morgałą)

Dziękuję wszystkim za ładne (i pomocne!) fotki!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

przygladam sie fotce, com ją dedykował Fortecy 12.05 i coraz bardziej jestem przekonany, ze to Caquot M a nie R. Materialow do porownan mam jednak troche malo i przyda sie wsparcie. Pytanie brzmi : M czy R ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie