Skocz do zawartości

FuMO 3


Penetrator

Rekomendowane odpowiedzi

W Świnoujściu niedaleko Baterii Heningen" znajdują się dwa fundamenty. Na zdjęciach z Wału Atlantyckiego na takich samych/bardzo podobnych znajdują się radary FuMO 3.
Jest to radar Kriegsmarine i bateria też była obsadzana przez Kriegsmarine. Co ciekawe na dostępnych przeze mnie zdjęciach te radary stoją pojedyńczo, natomiast w Ś. stoją dwa. Czy ktoś wie może coś więcej o tych stanowiskach.
Zdjęcie FuMO m.in na stronie http://home.online.no/~la8ak/k56.htm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Wachmistrzu, melduje posłusznie, że bateria faktycznie nazywała się Henningen". W związku z zaistniałą pomyłką proszę o natychmiastowe rozstrzelanie mnie na miejścu, ewentualnie na wynos.
Lobo 26 - dzięki, ale to nie FuMO 3.....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie Penetratorze, kolega Wachmistrz ma inne zboczenie. Dla niego liczy się owe niepozorne s" ;) Ale w nazwie tej baterii go nie ma. A chodzi o Olt. Henningsena - d-cę kompanii szturmowej atakującej Westerplatte (poległego).

Co do FuMO 3 zaś - nie bardzo widzi mi się ustawianie ich w parach - funkcjonalnie nieuzasadnione. Poza tym było kilka podobnych radarów, o tym samym przeznaczeniu, instalowanych w zbliżony - choc nie ujednolicony - sposób: rodzina FuMO 2/3/4/5.

Ale przyznam, że choć mimo tego, iż na temat radarów wiem chyba już niemało, to stacje brzegowe sa dla mnie nadal dużą zagadką.

pozdr, M.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie jako zboczonego" na punkcie Westerplatte byłaby to nielada ciekawostka gdyby Bateria nazywała się faktycznie HenningSen" (bo przecież był on dowódcą kompanii szturmowej, która stacjonowała właśnie w Świnoujściu, więc skojarzenie jest dla mnie jednoznaczne). Pozdrawiam. wachmistrz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam że tak póżno, ale musiałem znaleść plan Świnoujścia.
A więc tak. Nie jestem wstanie podać dokładnej lokalizacji. Rejon ulicy Uzdrowiskowej, między Świną a Baterią Henningen. Nie na ogrodzonych wydmach, ale na północ od tej ulicy. Obok obiektów biegnie wydeptana ścieżka. Dwa betonowe fundamenty o wysokości ponad 2 metrów z charakterystycznym wycięciem na górze. Zyczę powodzenia.
PS Nie upieram się, że to koniecznie jest FuMO 3. Przyjełem tak, ponieważ pierwsze zdjęcie które miałem w ręku przedstawiające radar na takim fundamencie było tak opisane.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Postanowiłem się wtrącić gdyż trochę już Koledzy namieszaliście ;-)

1) Bateria „Henningsen” stacjonowała w Świnoujściu i faktycznie swoją nazwę wzięła od poległego na Westerplatte Oberleutnanta Wilhelma Henningsena - d-cy kompanii szturmowej z 3. Ersatz Marine Artillerie Abteilung ze Świnoujścia.
2) Jednak z całą pewnością Bateria „Henningsen” to nie te obiekty o których Koledzy piszecie. Właściwa Batterie „Henningsen” stacjonowała na terenie Zachodniego Fortu Artyleryjskiego (Westbatterie) i na uzbrojeniu posiadała cztery francuskie armaty kal. 15,5 cm + jedna szkolna, niestrzelająca.
Natomiast przy ul. Uzdrowiskowej znajdują się cztery stanowiska nieznanej z nazwy baterii sformowanej pod koniec wojny i uzbrojonej w artylerię 15 cm.
3) Po drugie wspomniane dwa betonowe fundamenty to nie pozostałości po FuMO 3 lecz po znacznie większym FuMG 65 „Wurzburg-Riese”. I bynajmniej nie były to radary marynarki, obsadzała je 32. Mittlere Flugmelde-Leit Kompanie (kryptonim „Schnepfe” wchodząca w skład 221. Luftnachrichten-Regiment (Luftwaffe). Obok dużych „Wurzburgów” kompania posiadała jeszcze radar typu „Freya”, który zainstalowano dość nietypowo bo na wieży Fortu Anioła.

Mam nadzieję, że teraz już wszystko jest jasne.

Pozdrawiam,
Alkali

Na zdjęciach obie świnoujskie podstawy pod radary FuMG 65 „Wurzburg-Riese.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, zatem bateria miała w nazwie owe s", czyli wszystko jasne.

Zaś co do podstaw, to nie sądzę, aby kol. Penetrator pomylił W-R'y z czymś innym, bo podstawy pod W-R znane mu są chyba z Wielgowa (stacja Stieglitz")? Czyli może chodzić mu faktycznie o inne betonki niż te charaterystyczne sześcioboki.

I wreszcie, czy mamy jednak 100% pewność, że oba W-R z Uzdrowiskowej to Schnepfe"? Rozmawialiśmy o tym już i nie dałem się przekonać do końca, brakuje mi tak ze 20% pewności ;) A już przynależność Freyi na Forcie Anioła do Schnepfe" wydaje mi się ciut aciągana". Jaka jest odległość między Fortem a Uzdrowiskową?

Alkali, pozdrowienia od Pauliny, wkurza się właśnie że jestem u niej i zajmuję się forum a nie jej osobą. No ale pokazałem parę fotek W-R i poszła na ugodę :)))
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Hmm, Penetrator, toś mi ćwieka zabił ;-) Czy aby na pewno wspomniane obiekty są na północ od ul. Uzdrowiskowej, a nie w lesie na południe ? Po północnej stronie niczego „radarowego” tam więcej nie znalazłem.
Dumam, dumam i niczego sobie nie przypominam. No bo chyba nie masz na myśli tego obiektu obok.Często ludziska go mylą z pozostałością stacji radarowej :-))

Poczekamy na zdjęcia to sprawa się wyjaśni.

A co do Schnepfe" to wiem beaviso co Cię gryzie ;-) Jednak okolice Heringsdorf są przeszukane i niczego tam nie znaleziono. „Freya” na baszcie Fortu Anioła to fakt, są zdjęcia. A odległość od obu W-R-ów to w linii prostej ok. 600 m. Wiem, że jest to troszku dużo w porównaniu z miejscówkami które dotąd widzieliśmy ale ta baszta to wręcz idealne miejsce bo dominujące nad okolicą. Zresztą jej zalety docenili także Rosjanie bo po wojnie postawili na niej swój radar.

Pzdr.
Alkali

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alkali,
Skoro to tylko 600 m, to faktycznie mogło być jak przypuszczasz.
Ale jest jeszcze jedna świnoujska jednostka, która musiała COŚ mieć... 3. Marine Flugmelde Abteilung. Gros jej sprzętu to zapewne Freye / Freiburgi.

pozdr, M.

PS> Trutututututu! TO MÓJ TYSIĘCZNY POST!!!!! Jak przystało na jubileuszowy, wypada w temacie radarkowym :)))
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z przykrością muszę przyznać,że prawie trzygodzinna penetracją terenu w sprzyjających warunkach (słoneczna pogoda, brak śniegu i liści na drzewach) nie dała rezultatu. Nie zlokalizowałem w Świnoujściu rzekomych fundamentów.
W związku z tym chciałbym przeprosić wszystkich zamieszanych w ten temat i jednocześnie ogłosić konkurs pod nazwą „Gdzie są tajemnicze fundamenty?”
Do wyboru są następujące odpowiedzi:
A. Nigdy ich nie było (za dużo alkoholu).
B. Były, ale zostały zniszczone.
C. Nie zostały znalezione, bo są gdzie indziej (tutaj uczestnik proszony jest o podanie lokalizacji np.: Wał Atlantycki, Las Vegas, Księżyc itp.)
D. Pomyliło mi się z innymi obiektami ( patrz uwaga o alkoholu z punktu A)
E. Inne (tu proszę podać)
Jako nagrodę podam lokalizację każdego, wymarzonego skarbu (patrz ankieta na stronie „Odkrywcy”)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko Penetrator, więcej wiary w siebie, chyba aż tak bardzo „nawiany” nie byłeś ;-)
Zapytałem poprzednio czy te fundamenty na pewno są na północ czyli pomiędzy Uzdrowiskową i plażą. Tam niczego nie znalazłem. Jednak w lesie na południe od ulicy są jakieś pozostałości – patrz mapka. Osobiście ich jeszcze nie widziałem ale być może jest to właśnie to ??

Alkali

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było to tak.
Parę (chyba 8) lat temu będąc w Świnoujściu wracałem ścieżką z wiatraka do kampingu i wtedy zobaczyłem dwa fundamenty. Póżniej w książce znalazłem zdjęcie FuMO 3 stojącego na takim samym (bardzo charakterystycznym poprzez wycięcie na górze)fundamencie .W ubiegłą niedzielę nie udało mi się ich zlokalizować. Napotkani autochtoni też nie mogli przypomnieć sobie takich betonów. W ciągu trzech godzin wielokrotnie przelazłem rejon w którym sądziłem, że te obiekty są. Pozostaje możliwość że zostały zniszczone (w dwóch miejscach jest plac budowy)lub że ich nie było. Ot i cała historia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie