Jump to content
Sign in to follow this  
czajna

Góra św. Anny

Recommended Posts

Szkoda, że zamurowali wejścia do Hamburgów. To mam pytanie, bo dawno mnie tam nie było, czy zlikwidowali również miejsce odstrzału drugiego Hamburga? Podczas mojej ostatniej wizyty pracownicy leśni wrzucali tam gałęzie, śmieci itp.

pozdrawiam
75 4B

o ten pomnik polskich bojownikow na slasku w czasie powstan lepiej sie bojcie gdyz caly ten pomnik dunikowskiego jest ustawiony na zwietrzlinie. polscy saperzy gdy usuwali niemiecki pomnik to uzywajac materialow wybuchowych uszkodzili fundamenty, instalacje odwadniajaca i naruszyli skaly . kiedys w czasie silnej ulewy polski pomnik moze po prostu splynac do amfiteatru, byle by wtedy nikogo w amfiteatrze nie bylo

Wejścia są ponoć cztery...moja babcia która mi mówiła że słyszała to od niemieckiego gospodarza u którego pracowała tu za okupacji...

Witam wszystkich.

Odgrzewam temat tunelów pod Górą Św. Anny na Opolszczyźnie, tzw." Hamburgów". Robię to dlatego, że nie potrafię zrozumieć że nikogo nie interesuje rozwikłanie, wyjaśnienie tej tajemnicy. A jest to istotnie ogromna tajemnica tutejszej ziemi, nie ma żadnych przekazów historycznych, dokumentów czy tym podobnych na ich temat. Kto, kiedy i do jakiego celu zbudował te tunele. Są tylko domysły, hipotezy, gdybania. To musiało być spore przedsięwzięcie - wydrążenie i obudowanie tych tuneli. Nie są w ogóle zniszczone, nie są wysadzone. Są jednak zasypane. Ktoś celowo chciał coś ukryć bo są zasypane piachem. Kilka lat temu pod pozorem występujących tam nietoperzy, zamknięto do nich wstęp poprzez wstawienie masywnych krat. Bez jakiejkolwiek próby wyjaśnienia historii tych budowli. Nie wydaje się Wam to trochę dziwne?  Jestem miejscowy, mieszkam w Żyrowej. Chciałbym kogoś zainteresować tym tematem, nie wiem jednak jak to ruszyć? Do kogo się wybrać. Może ktoś, kto ma doświadczenie w tej materii coś doradzi?

Pozdrawiam serdecznie