Jump to content

nowe zdjęcia z 1939 -TKS i wz34


Marek Jaszczołt

Recommended Posts

1. Jakoś nie mogę skojarzyć tego TKS-a z innym zdjęciem?
2. Jak zwykle ;-) mam coś w zanadrzu, spójrzcie tutaj:

http://www.militariaweb.com/d/lot.cfm?lotID=1021150

To zdjęcie TKS-a to też dla mnie nowość - wjechał z rozpędu w jakąś dziurę czy jak? Rozbujać te 2,5 tony przecież nie tak łatwo...
7tp + tankietka TK z tyłu przedstawia chyba tą samą lokalizację, która była już wczesniej na jednym z zamieszczonych przeze mnie zdjęć (tam tankietka była w rowie, więc albo ją wyciągnięto, albo była jeszcze jedna).

3. Na koniec dla równowagi zdjęcie nieźle rozsypanego i spalonego Pz IV z Radomia:

http://www.militariaweb.com/d/lot.cfm?lotID=1029524

Pozdrawiam,

jotes
Link to comment
Share on other sites

jotes
skojarz tego TKS ze zdjęciem TKS z leżacym obok zabitym polskim żołnierzem - TKS ma przebity przedni pancerz w okolicach łomu który przez to jest wygięty.
Zdjęcia z TKS w rowie jest znane - album z nim co jakiś czas się pojawia na aukcjach na sprzedaż. Ostatnio Trojca opublikował je w swoim Fotoalbumie Wrześień 1939 (cz 1 o ile pamięć mnie nie myli) zresztą opublikował on inne zdjęcie również wspomnianego powyżej TKS z przebiciem pancerza.
Jest kilka polskich pojazdów z 1939, które się powtarzają na różnych zdjęciach - musiały być przy trasach przemarszów sił niemieckich, więć fotoamatorzy w mundurach cześto jej fotodrafowali.
Marek
Link to comment
Share on other sites

Zdjęcie tankietki która wjechała do leja po pocisku jest znane,/Janusz Magnuski - Karaluchy .... str.48/.Co do zdjęć dowódców korpusu Alpejskiego" - to nie tyle są oryginały co masówka w formie pocztówek - sam mam zdjęcie Dietla w otoczeniu sztabu - notabene zdjęcie robione w okolicach Krościenka nad Dunajcem.
Leszek
Link to comment
Share on other sites

Ten TKS w rowie i 7TP dw + TK sa tez w albumie Tarczynskiego (s.358) - i to dokladnie te same fotki. Opisane jako zrobione na trasie Przemysl-Lwow, byc moze okolice Sambora.
Link to comment
Share on other sites

Jeszcze jedno ujęcie Pz IV z Radomia (?).
Tym razem więcej szczegółów pozwalających ustalić lokalizację: figura z lewej, kościół z prawej...
Jest tu ktoś z Radomia?

http://www.militariaweb.com/d/lot.cfm?lotID=1044963

Pzdr,

jotes
Link to comment
Share on other sites

Jest to najprawdopodobniej rozbita IV w Głowaczowie koło Kozienic. podczas walk o miasteczko został własnie rozbity czołg IV zginął takze jakis niemiecki generał (podobno)postaram się podjechać w tym tyg i zlokalizować ten kościół. w okolicy zatonął wg opowiadań okolicznych dziadków (okolice rzeki radomka) 7 TP. mam zlokalizowane bagno ale tam cholera olszyny na 2 ha.
Link to comment
Share on other sites

Było kiedyś na forum zdjęcie jeszcze jednego rozbitego Pz IV na uliczce jakiegoś miasteczka. Z przyjemnością zauwazyłem, że zostało ono kupione przez jednego z kolegów z forum :-)
Jak gdzieś odnajdę miniaturę, to zamieszczę mam nadzieję nie naruszając praw wspomnianego ;-)

Link to comment
Share on other sites

Z tego co pamiętam, to Pz. IV nie było dużo użytych w Polsce, a tym bardziej zniszczonych. W tym Głowaczowie, o którym pisze Okejos ponoć zniszczono nawet więcej niż jedną, więc może to ona jest na Twoim zdjęciu ;-)
Link to comment
Share on other sites

wg mnie jest to wersja ausf B/C teoretycznie może to być foto z Polski. niemcy stracili 19 IV -ek nie licząc uszkodzonych, lecz niewiele na terenie miast. w Głowaczowie 2 lub 3 i Tomaszów mazowiecki. Mozeliwe że to jest zdjęcie z Francji.
Link to comment
Share on other sites

1. Zdjęcie było podpisane, że przedstawia polski (!) czołg zniszczony podczas walk I Pz.Regiment z Erfurtu.

2. Jak widzę, po nazwie pliku Polsmol rozpoznał stojącą obok osobówkę jako Polskiego Fiata 508.

Więc chyba jednak Polska?
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information