Skocz do zawartości

Twierdza Brześć-zdjęcia


why

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano

Czy ktoś dysponuje lepszymi niż ta niemiecka fotografiami Twierdzy Brześć?Chodzi mi o możliwość identyfikacji zabudowań koszarowych?Czy ktoś zna miejsca w sieci,gdzie można obejrzeć zdjęcia z polskich kresów wschodnich robione bądź przez armię niemiecką w okresie 1941-1944,bądź przez Rosjan w latach 1939-1941 a także w okresie późniejszym.
Pozdrawiam

Napisano
Czy pisząc o identyfikacji zabudowań koszarowych, masz na myśli, jaka jednostka konkretnie gdzie stała?
Napisano
Interesują mnie wszystkie budynki Twierdzy,jaką konkretnie pełniły funkcje(magazyny,kantyna,wartownia,biuro przepustek,itd.),jaki pododdział stacjonował w danym budynku.Pojedyńcze budowle oczywiście udało się zlokalizować np kościół garnizonowy,budynek sztabu DOK IX,kasyno.Ale chciałbym więcej najlepiej z jakimś planem.Być może ktoś coś takiego posiada lub zetknął się z czymś takim.Dzięki za stronę ze zdjęciami naprawdę bardzo ciekawa i niektóre bardzo unikatowe zdjęcia.
Napisano

Mam cos, co sie nazywa Briest.Enciklopediczieskij Sprawocznik" Wydany w Minsku w 1987 roku w serii Bieloruskaja Sowietskaja Enciklopedija". Zalgane toto jak cholera, ale jak mi obiecasz, ze nie uwierzysz w 3/4 tego co tam napisali, to cie dopuszcze do konsumpcji, a nawet odstapie te 408 stron w plotnie, ze złoceniami... W kazdym razie jednak polskich sladow to za wiele w tym utworze nie znajdziesz.. Mapka na skanie jest wg stanu na 87, jest jeszcze mapka miasta na rozkladowce, turystyczna, mapka obrony w 41 (z zaznaczeniem sov. jednostek), troche marniutkich zdjec.

Napisano
Od białoruskiej radosnej twórczości do historii jest niestety tradycyjnie bardzo daleko.Brak jakichkolwiek źródeł,wszystko naciągane dla potrzeb politycznych.w ich opracowaniach raczej nic ciekawego nie znajdziemy,zwłaszcza dotyczących okresu drugiej Rzeczypospolitej i świetności ówczesnej Twierdzy Brześć.Dziękuje jednak za chęci.
Napisano

No to opierając się na mapie, zamieszczonej przed Przedmówcę (mam wprawdzie dokładniejsze, ale nie mam skanera), rozmieszczenie wojsk w okresie miedzywojennym w Cytadeli wyglądało mniej-więcej jak obok.

Zaś poza tym na Wyspie Północnej znajdowały się budynki 9. Wojskowego Więzienia Śledczego (słynne zwłaszcza po 1930 r.), a w podwalniach dwóch tamtejszych redut (jedną widać na mapie) - koszary 9. dżand i 9. ktel. Na Wyspie Szpitalnej znajdowały się natomiast budynki 9. Szpitala Okręgowego.

Dalej na północny zachód od Cytadeli, w tzw. Bugszopach, stacjonował 9. dtab i część 30. pal (reszta na Forcie Sikorskiego, w połowie lat '30 nowoczesne koszary); jeszcze dalej na zachód, w mieście, w Koszarach Hallera (ul. 3 Maja 53) - reszta 4. bpanc, zaś na północy, na Grajewskim Przedmieściu - 35 i 82. pp.

Na południowy wschód od miasta wzniesiono natomiast od zera Trauguttowo (obecnie Jużnyj Wojennyj Gorodok) z koszarami CWAP-lot i P-gaz i 9. dap-lot.

W powyższym zestawieniu mogą być przekłamania i nie jest ono ustalone na konkretny rok (skoro znasz Korpus Poleski", to wiesz, jak często następowały roszady wojsk w obrębie OK), gdyż oparte jest głównie na materiałach wspomnieniowych - w CAW-ie są wprawdzie plany całej twierdzy, ale na taki z dyslokacją wojsk jeszcze nie trafiłem.

Napisano
Gdzie będzie można przejrzeć tę pracę bo właśnie coś takiego byłoby dla mnie interesujące. Jeśli sadyk coś wiesz na ten temat to powiedz coś bliżej. Dzięki sqh za dokładny opis stacjonujących jednostek,ale mnie interesowałby konkretny szkic,zdjęcie z podziałen na poszczególne budynki.W CAW-ie widziałem plan Twierdzy,ale był on mało doskonały pod interesującym mnie względem.
  • 2 weeks later...
  • 1 year later...
  • 1 year later...
Napisano
Witam,
Też interesuje mnie Brześć. Pradziadek był tam szefem kompanii, a dziadek się tam wychował. Też chętnie się czegoś dowiem o tej publikacji o Brześciu. Mam tez kilka ciekaych zdjęc z kursów łączności, które się tam osbywały.
Pozdrawiam
Mroowek

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie