Skocz do zawartości

Okopy,ziemianki,sposoby okopywania...


Monti

Rekomendowane odpowiedzi

Moja opinia moze nie jest opinia eksperta ale ziemianki rosyjskie dochodzily nawet do 50m długości i 7-8 szerokości...kształt prostokąta, po wyjsciu z jednej i drugiej strony(takie masowe). Te mniejsze z doswiadczenia wiem,ze mialy zazwyczaj wejscie z rogu(radzieckie) albo posrodku(wowczas niemieckie albo polskie).Teoria ta od 6 lat mi sie sprawdza ale nie mozna zapominac ze strony walczace korzystaly ze swoich umocnien/ziemianek no bo po co kopac jedną na drugiej.To jesli chodzi o piechocińskie ziemlianki. Okopy wlasciwie sie nie roznily od siebie...warto patrzec na przedpiersia(na ktora strone jest nasyp)i wiedziec jak stal front...wowczas bedzie wiadomo czyje to. No a co do tego giganta:podobne nazywamy z kolegą końskimi" bo dziadek opowiadal ze wlasnie w takich staly konie. Potwierdza sie to bo czesto znajduje w nich podkowy..klamerki od uprzęzy munsztuki i inne. Ale nie znaczy to wcale, ze i tamten dołek"sluzyl koniom. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do listy robót i kostrukcji ziemnych omawianych w tym wątku należałoby jeszcze dodać stojanki dla samolotów. Wielkość dostosowana do wielkości stacjonującego tam samolotu. Wysokość obwałowania ok. 1-1.5, oczywiście z przerwą z jednej strony na wprowadzenie maszyny.
Ironrat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie mogę podać, gdyż bazuję tu na własnej wiedzy na ten temat. Widziałem nie raz takie konstrukcje, a i od weteranów lotnictwa latających w czasie IIWŚ troszeczkę się nasłuchałem.
Ironrat
PS. Chyba, że pytanie było skierowane do cometa?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam jeślei się powtórze bo nie czytałem całego wątku.
Jest polskie opracowanie Centrum Wyszkolenia Piechoty pt. Umocnienia polowe przy doraźnem umacnianiu pola walki" mjr. Karol Domes i kpt. Józef Arabski
Rembertów 1934

Generalnie jest tam wszystko o umocnieniach polowych.

Pozdrawiam
d007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bodek15: obawiam się, że na wolnym rynku dostanie się do tej pozycji będzie raczej niemożliwe. Pozostają jedynie biblioteki. Ja czytałem egzemplarz pożyczony od kumpla, nawet nie wiem skąd to miał, jednak było to już kilkakrotnie zkserowane.

pozdrawiam
d007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!
Swego czasu będąc w Pelcie znalazłem tam książeczkę dot. niemieckich umocnień polowych. Przeglądałem ja krótko, ale dopiero po jej przejrzeniu stwierdziałem, że to co znalazłem w lesie k. Piły to stanowiska paków i flaków, którch rozmieszczenie zaczęło tworzyć jedną sensowną całość .
Niestety jej cena była powalająca ok. 150 zł gdyż było to chyba wydawnictwo angielskie lub niemieckie, tego dobrze nie pamietam.
Duża część schematów prawdopodobnie pochodziała z niemieckich instrukcji wojskowych. Materiały takie mozna znaleźć w Cent. Bibliotece Wojskowej w Wa-wie, napewno mają takze coś z tego tematu na Wacie. Niewiem jaka jest procedura pozycznia zbiorów cywilom, ale spróbować można tym bardziej ze na Wacie od kilku semestrów zorganizowano studia dla cywilów.
Co polskich źródeł to wszelkie inf. dot. kostrukcji inż-sap. zawierają wojskowe podreczniki np. Podrecznik żołnierza wojsk zmechanizowanych " wyd. p. wrocławski zmech. Tytuł może troche przękręciłem, poniewaz w monie" byłem dobrych parę lat temu, ale pare" takich dołków z w/w ksiażeczki sam wykopałem-w rzeczy samej na czas- i często z machą na twarzy po przebiegnęciu paru metrów".
Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 11 months later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie