Skocz do zawartości

Okopy,ziemianki,sposoby okopywania...


Monti

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Natknąłem sie nie raz na różne okopy i ziemianki.
Zastanawia mnie jak rozpoznać po dole" wykopanym w ziemi,czy to ziemianka,czy stanowisko artyleryjskie,czy co innego?
Jakieś książki może znacie lub www?
Przykładowo taka ziemianka:
http://members.lycos.co.uk/exploracjaa/rep1.html
Jakie cele miała spełnić?

pozdrawiam
Monti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Z doswidaczenia wiem że ziemianki mieszkalne maja raczej zawsze wąskie wejscia dotyczy to zarówno radzieckich ziemianek jak i niemieckich (pisze tu o drugowojennych ziemiankach byc może technika kopania ziemianek z pierwszej wojny była inna) pozatym są też troche mniejsze i bardziej okrągłe od stanowisk altyleryjskich. Altyleryjskie stanowiska mają szeroki wjazd i bardziej prostokontny kształt, no chyba że to dół możdzieżowy.Z własnych obserwacji wiem że kształt żiemianek też może być uzalezniony od pory roku w jakiej były kopane, te zimowe są troche płytsze i mniejsze.Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.
Jeden z kolegów (niestety nie pamiętam nicka)przybiżył następującą stronkę:
http://www.fortification.ru/library/befestigung/
Bardzo cieawa z chęcią obejrzałbym inne jeśli są (net już dość dokładnie przeszukałem)a o umocnieniach polowych malutko.

pzdr puzon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i ja spotkałem się z takimi okopami jak majros. w mojej okolicy jest ich bardzo dużo , ale to są tylko radzieckie doły. ciekawe jest dla mnie to że ogólna opinia mówi że po wojskach rosyjskich można znaleść dużo rzeczy, gdyż nie przywiązywali oni wagi do zabierania wszystkiego po sobie. Tymczasem można tam znaleść tylko stare puszki po tuszonkach. Czy ktoś mi wytłumaczy ten fenomen. Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi natomiast o okopy z I wojny to w dołkach austro-węgierskich zauważyłem że trudno coś znaleść w przeciwieństwie do rosyjskich, czy to jest jakaś reguła. Być może niesłuszne wnioski wyciągam . Proszę wypowiedzieć się o swoich doświadczeniach na ten temat. Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,
Bodek - moja okolica jest bardzo mocno poryta okopami, ziemiankami czesto spotykam sie ze w ziemiankach leza kawalki cynkowej? blachy zakrywajace cale dno okopu, najczesciej w takich miejscach trzeba naprawde uwazac, jak slusznie zauwazyl kolega Natbog w takich miejscach mozna spodziewac sie rozrywek roznej masci:( odkad w jednej ziemiance wlazlem na 4 mozdzierzowe 81-ki omijam takie miejsca lub duze sygnaly kopie naprawde ostroznie. Co do okopow sytuacja ma sie podobnie lecz ilosc rozrywkowych fantow jest w nich mniejsza co nieznaczy ze nietrzeba uwazac (pokory nauczyla mnie mina talerzowa). Co do fantow najczesciej z dna okopu wychodza luski i inne drobne przedmioty choc trafiaja sie wyjatki;) Jesli moge doradzic Ci to z lini okopow wybieraj miejsca przysypane po wybuchu, wejscia do ziemianek oraz przedpiersia, tam jest szansa na drobne przedmioty.
Pozdrawiami zycze sukcesow:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bodek. Masz rację rosjanie raczej uciekali w pośpiechu przed austriakami i dla tego gubili dużo rzeczy. Natomiast austriacy byli w ofensywie i raczej zabierali po sobie wszystko. Druga rzecz że mentalność tych narodów jest różna . Dla ruskiego tylko gorzała była ważna a pozostałe sprawy ich nie interesowały. Austryjak to jak niemiec- dokładny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U96 czy możesz napisać dokładnie o co chodzi w twoim ostatnim poscie , bo nie bardzo czaję. Chodzę po lasach gdzie są okopy i interesuje mnie ten temat a szczególnie doświadczenia jak szukać bezpiecznie w takich miejscach. pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej okolicy jest sporo rosyjskich ziemianek. Największe obiekty przeznaczone były dla ciężarówek,oraz na magazyny, w niektórych stały podobno konie. Zlokalizowane są bezpośrednio przy drogach leśnych, mają szerokie wjazdy od strony drogi, njczęściej zlokalizowane są przy skrzyżowaniach dróg. Raczej nie występują pojedynczo.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

monti jeśli chodzi o te doły co są na zdjęciach w pierwszym poscie to ja uważam że to miejsce sztabu. z niewielkiego doświadczenia wiem że ziemianki były mniejsze i prostokątne. Ta jest duża i okrągła. na pewno nie jest to okop pod ciężki sprzęt, a to że dalej od drogi to nie ma znaczenia gdyż dowództwo radzieckie wydawoło rozkazy z dala od lini frontu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam że tak długo ale przed chwila z terenu się wróciło :-}
Tytuł książki wydanej w Rachbrut 1936 - poradnik dla saperów lub wojsk Inżynieryjnych { coś w tym stylu)i tam pod kątem ww. stanowiska nic nie było a więc żadna standartowa niemiecka twórczośc polowa.
Adam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten poradnik mam pożyczony od kolegi i to w formie kopii, a on prawdopodobnie ma ja z jakiejś spec biblioteki – trudno mi jest konkretnie powiedzieć gdzie można ją namierzyć – Puzon76.
Z poważaniem.
Adam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie