Skocz do zawartości

GRUPA KALISKO - OSTROWSKA cz.IV


omi30

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 330
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Kiedyś w Toruniu poznałem poszukiwacza,który tak długo naprzykszał się władzom,aż doprowadził do ekshumacji około 40 poległych polskich żołnierzy i przeniesieniu ich na cmentarz.Mówił,że to była droga przez mękę".Nikt nie chciał mu w tym pomóc.Urzędnicy nie mogli na Niego patrzeć,bo zakłócał ich święty spokój".Ale nie dał się zbyć i dopiął swego.Radził,aby postępować tak samo.Całą zasługę przypisały sobie na końcu oczywiście miejscowe władze.
Inaczej postępują Niemcy.Oni mają jakąś fundację,która założyła wzdłuż Odry szereg cmentarzy i przewożą tam szczątki swich żołnierzy z terenu Polski.Zwiedzając kiedyś w okolicach Malborka ruiny zamku krzyżackiego opowiedziano mi taką historię:
W 1945r. Niemcy roztrzelali pięciu swoich dezerterów i pochowali ich na terenie miejscowego majątku.Na terenie tego majątku podczas prac remontowych zabudowań gospodarczych natknięto się na cmentarzysko pogańskich Prusów.Oczywiście prace wstrzymano i powiadomiono archeologów.Archeolodzy cmentarzysko zbadali.Zabrali pozostałości materialne:naczynia,ozdoby itp. oraz część szkieletów,a pozostałe kości pozamiatali do worków i pozostawili aktualnemu właścicielowi.Biedak nie wiedział co z tym fantem zrobić.Miejscowy proboszcz nie chciał ich pochować,bo to poganie.I tak kości biednych pogan przeleżały kilka lat w oborze.Kilka lat temu przyjechali Niemcy po swich żołnierzy.Był z nimi jeden starszy Niemiec,uczestnik tych wydarzeń z 45r.Bezbłędnie wskazał miejsce,gdzie byli pochowani.Przeprowadzili ekshumację i zabrali szczątki rozstrzelanych.Gdy odjeżdżali właściciel majątku nieśmiało spytał się,czy nie zabraliby też kości pogańskich Prusów,bo tu ich nikt nie chce pochować.Ależ oczywiście-odpowiedzieli-to wszystko są LUDZIE.I zabrali pochować na swoim cmentarzu.
Morał dopowiedz sobie sam.
Passy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,
Passy co do map z terenu jutrzejszego wyjazdu to nie ma szczegółów dotyczących tego miasta. Szczegóły w mailu.
Żeczę powodzenia i zapalcie też ode mnie świeczkę na mogiłach.
Za tydzień z chęcią pojadę na wypad o którym mówiliśmy wcześniej.

Mariusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mariusz,dziękuję za materiały.Jeżeli będziecie w Odolanowie,to zróbcie parę zdjęć także dla mnie.
Tomek-żałuj,że nie pojechałeś do Ciechanowa.Takiego napitku jeszcze nie próbowałeś.Mogę Ci podać przepis:
10% ostrogi,
10% szabli,
10% kulbaki,
40% wody
oraz 30% nasienia jednorocznego ogiera(przepis z etykiety).
Pozdrawiam.
Passy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,
Hmmm, jeżeli przychodzisz ok. 15, to może jedźmy w niedzielę. Magad mówi, że pojedzie w niedzielę na działkę, a ja mam wolne. Tylko wobec wyjazdu Magdy pozostaje kwestia transportu. Spróbuję pogadać z Dyktą, może pojedzie, to zabiorę się z nim. A tak w ogóle, to tylko my dwaj (no może trzej) jedziemy, a gdzie reszta?
Pozdrawiam
Mariusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DO OMI- KRYTYKOWAĆ TO KAŻDY POTRAFI POWIEDZ CO TY I TWOI KOLEDZY MOGLIBYŚCIE ZAPREZENTOWAĆ INNYM, CZY POSIADACIE JAKIEKOLWIEK EKSPONATY (WARTE UWAGI) LUB POJAZDY MILITARNE?? JESTESCIE GRUPĄ MALKONTENTÓW BEZ PRZESZŁOŚCI I OSIĄGNIĘĆ, I PODEJRZEWAM ZE I BEZ PRZYSZŁOŚCI !!!!!!!!!!!!!!!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego MILITARY, to forum służy do wymiany zdań i myśli...wolnych myśli. Ja również uważam, że ten zlot nie wypalił, ale zwróć uwagę, że nie krytykujemy organizatorów. Wręcz przeciwnie doceniamy ich zaangażowanie, bo domyślamy się ile organizacja takich imprez wymaga zachodu. Więc jeżeli chcesz obrzucać ludzi błotem to znajdź sobie inne forum. Co do grupy to istniejemy od listopada 2003 roku i mamy pewne osiągnięcia, choć niewielkie.
Pozdrawiam cię serdecznie i liczę, że nie będziesz człowiekiem jednego postu" lecz potrafisz rzeczowo porozmawiać.

Marek pomimo wszystko chylimy czoła i nie zniechęcaj się.

Pozdrawiam całą grupę
Mariusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Military- a co to sa wg Ciebie osiagniecia? Wykopanie bursztynowej komnaty, czy wspolne zainteresowania, spedzanie czasu, zrozumienie?
Dla mnie (wierze, ze dla naszej grupy - naszej, chociaz hmm raczej nie mam jeszcze prawa tak mowic) to raczej to 2.
Co do przeszlosci, to grupa jakas przeszlosc ma z tego co wiem. Co do przyszlosci, to nikt nie wie, ile jej jeszcze kazdy z nas ma przed soba, a co dopiero grupa ludzi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie