Jump to content
  • 0

Polski guzik. II WŚ czy współczesność?


MK

Question

Posted

Czołem Towarzysze!
Dostałem dziś od Wujka Bogdana pewien guzik. Jak Wujek twierdzi, dostał go od Białorusina, który z kolei twierdził, że znalazł go w miejscowości Katyń...
Proszę Was o weryfikację tych rewelacji, tzn. wystarczy określenie okresu z którego ten łony wyrób pochodzi (przed/po II WŚ)

7 answers to this question

Recommended Posts

Posted

i druga strona medalu... znaczy się guzika :) żadnych sygnowań.
Średnica = ok. 25 mm.
Pozdrawiam
siostrzeniec Wujka Bogdana

Posted
Dzięki DTH. Tak więc domysły i spekulacje pozostają...
A czy możliwe jest dowiedzieć się jakiś bliższych informacji, czy to powiedzmy jakiś oficerski, od płaszcza, czy coś...
Szczególnie w sprawach guzików jestem kiepski...
Pozdrawiam
Posted
Jesli ma ok 2,5 cm to jest to duzy guzik do zapiecia i prawdopodobnie pochodzi z plaszcza. Przy kurtkach mundurowych byly srednie, ok 2cm , do zapiecia i male do kieszonek.Sadzac po tym w jakim jest stanie i ze jest z ziemi, jak mowisz, to prawdopodobnie jest zrobiony z alpaki, a to sugeruje plaszcz oficerski.Nie jestem rowniez specem od guzikow, wiec to tylko moje dywagacje, ale takie mam np. przy oryginalnym oficerskim plszaczu tyle, ze sygnowane.Pozdrawiam rowniez.
Posted
Dzięki za informacje, postaram się jakoś uzupełnić braki w edukacji. Tak, na 100% ma 2,5 cm, fakt, alpaka, więc może i ten Białorusin mówił prawdę...
No, egzemplarz z historią... I to być może z jaką...
Jeszcze raz dzięki za pomoc!
Posted
Żeby troszkę wyjaśnić rozmiary guzików w przedwojennej RP.
Wszystkie guziki z godłem państwowym zarówno na kurtkach, jak i na płaszczach szeregowych oraz haki na kurtkach były cynkowe, matowe. Natomiast na kurtkach i płaszczach oficerskich guziki były wykonane z białego metalu oksydowane na stare srebro. Guziki wykonywano w 3 wielkościach: średnica 25 mm (płaszczowy, od 1936 roku), 22 mm i 16 mm. Warto pamiętać, że wydawane sorty mundurowe wz. 19 (kurtka mundurowa i płaszcz) mogły mieć guziki z godłem państwowym wz. 19. Guziki z orłem państwowym z 1927 roku wykonywano zgodnie z warunkami technicznymi nr 688 z uzupełnieniem z dnia 10 czerwca 1936 roku i 12 października 1937 roku. Pozostałe guziki bez godła państwowego, wykonywano z cynku według warunków technicznych nr 297.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information