Skocz do zawartości
  • 0

Polski guzik. II WŚ czy współczesność?


MK

Pytanie

Czołem Towarzysze!
Dostałem dziś od Wujka Bogdana pewien guzik. Jak Wujek twierdzi, dostał go od Białorusina, który z kolei twierdził, że znalazł go w miejscowości Katyń...
Proszę Was o weryfikację tych rewelacji, tzn. wystarczy określenie okresu z którego ten łony wyrób pochodzi (przed/po II WŚ)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki DTH. Tak więc domysły i spekulacje pozostają...
A czy możliwe jest dowiedzieć się jakiś bliższych informacji, czy to powiedzmy jakiś oficerski, od płaszcza, czy coś...
Szczególnie w sprawach guzików jestem kiepski...
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli ma ok 2,5 cm to jest to duzy guzik do zapiecia i prawdopodobnie pochodzi z plaszcza. Przy kurtkach mundurowych byly srednie, ok 2cm , do zapiecia i male do kieszonek.Sadzac po tym w jakim jest stanie i ze jest z ziemi, jak mowisz, to prawdopodobnie jest zrobiony z alpaki, a to sugeruje plaszcz oficerski.Nie jestem rowniez specem od guzikow, wiec to tylko moje dywagacje, ale takie mam np. przy oryginalnym oficerskim plszaczu tyle, ze sygnowane.Pozdrawiam rowniez.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informacje, postaram się jakoś uzupełnić braki w edukacji. Tak, na 100% ma 2,5 cm, fakt, alpaka, więc może i ten Białorusin mówił prawdę...
No, egzemplarz z historią... I to być może z jaką...
Jeszcze raz dzięki za pomoc!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby troszkę wyjaśnić rozmiary guzików w przedwojennej RP.
Wszystkie guziki z godłem państwowym zarówno na kurtkach, jak i na płaszczach szeregowych oraz haki na kurtkach były cynkowe, matowe. Natomiast na kurtkach i płaszczach oficerskich guziki były wykonane z białego metalu oksydowane na stare srebro. Guziki wykonywano w 3 wielkościach: średnica 25 mm (płaszczowy, od 1936 roku), 22 mm i 16 mm. Warto pamiętać, że wydawane sorty mundurowe wz. 19 (kurtka mundurowa i płaszcz) mogły mieć guziki z godłem państwowym wz. 19. Guziki z orłem państwowym z 1927 roku wykonywano zgodnie z warunkami technicznymi nr 688 z uzupełnieniem z dnia 10 czerwca 1936 roku i 12 października 1937 roku. Pozostałe guziki bez godła państwowego, wykonywano z cynku według warunków technicznych nr 297.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie