Skocz do zawartości

Hotchkiss 13,2mm


Gość entralizo

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktos orientuje sie czy powyzszy Hotchkiss byl uzywany w Wojsku Polskim (poza Marynarka Wojenna) w 1939r. Wiem ze takie dwa byly na ORP Wicher (mialem przyjemnosc ogladac rozrzucone skrzynki i rozsypana amunicje na wraku w/w okretu).
Rozne wersje tej broni mozna obejrzec na zalaczonej stronie www.

http://www.jed.simonides.org/artillery/aa/hotchkiss_series/hotchkiss-series.html
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejściowo używany był jako uzbrojenie dwuwieżowego wariantu Vickers E. W '39 już nie. Jest znane zdjęcie, gdzie Hotchkiss 13,2 zamontowany jest w prawej wieży tego czołgu. W '39 miały już ckm Browning chłodzony wodą w obu wieżach.

Pzdr,

jotes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako reminescencja prób z 13,2 mm Hotchkiss w czołgach dwuwieżowych 7Tp pozostały te śmieszne pudełka na wieżach.Okazuje się iż były konieczne,aby wogule założyć magazynek - bo magazynek był zakładany od góry.
Leszek
P.s posiadam zdjęcia takiego Hotchkissa w jarzmie uniwersalnym
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AFAIK Polacy zakupili w 1932 tylko 29 szt. wz 30 dla potrzeb broni pancernej i obrony przeciwlotniczej. Okazały się na tyle kiepskie w tych zastosowaniach, że więcej ich nie zakupiono. W wrześniu 1938 armia przekazała 24 nkm marynarce i prawdopodobnie później również jeszcze pięć pozostałych. Tak więc marynarka zarówno na okretach, jak i na lądzie (KOP Hel, 2 Morski Pułk Strzelców) i Flotyla Pińska były jedynymi użytkownikami tej broni w 1939r.

Marek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wroce do pytania o amunicje Hotchkiss 13,2mm produkcji polskiej. W ksiazce Z.Gwozdzia Polskie konstrukcje broni strzeleckiej" jest ze produkowano pociski zwykle i p-panc. Tymczasem pamietam ze po nurkowaniu na Wichrze (z 7 lat temu), kolega mial pociski 13.2 ze smugaczem z tylu pocisku. Wiec albo smugowe, albo zapalajace. Czy takie pociski robiono przed 1939 w Polsce? Niestety ja nie mam dostepu do pociskow z Wichra aby to zweryfikowac.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie