Skocz do zawartości

Somua S-35 w WP - wspomnienie w artykule


Schrek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wiem ze to już jest temat oklepany i z tego co wiem nie było Somua S-35 w Wojsku Polskim w 1939 – no chyba ze się mylę ;-)


Ale ostatnio znalazłem wzmiankę że parę ich było na testach w 1939 a większa partia miała przyjechać w październiku do polski pisze o tym Józef Latyński w artykule „Czy Polska musiała przegrać w 1939” zamieszczonego w WPH (4) 1996

No i mnie zastanawia skad ów autor wytrzasnął taka informacje ???

pozdrawiam

Schrek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie to typowy czeski błąd" - trzy podstawowe typy francuskich czołgów miały 35" w oznaczeniu H-35, R-35 i S-35. Tylko dwa pierwsze były w Polsce w 1939 roku - na zakup 100 R-35 w ramach przyznanej nam pożyczki Francja się nie zgodziła.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czeski błąd udzielił się również grenadierowi:)

Polska była zainteresowana czołgami S-35, ale Francja odmówiła ich sprzedaży.

Ostatecznie zakupiono 100 R-35 /z czego tylko 50 dotarło do Polski/ oraz 3 H-39 do testów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do ilosci naszeych R-35 i H-35 to wiem i własnie mnie zadziwiło ze takie cos wypisuja poniewarz nigdzie sie z tym spotkałem ;-/ a co do skanu to nie ma szans poniewarz biblioteka uniwersytecka jest bardzo zadrosna o takie rzeczy ;-) ale sprobuje wydebic ksero jeli to tobie w czyms pomoze i je zeskanuje ;-)




pozdrawiam


Schrek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie