Jump to content
  • 0

CO TO ZA SCHRON???


k-szela

Question

Do czego służył w środku lasu którego mogło tam nie być w latach użytkowania w środku małe pomieszczenie z kominkiem i płytą pancerną na górze co jest widoczne od tyłu wygląda to jak stanowisko karabinu maszynowego??? po bokach są ślady prawdopodobnie po okopach? Czy była to jakaś linia obrony schron znajduje się na północny-zachód od miasta Brzeg za wsią Dobrzyń woj. opolskie.


Link to comment
Share on other sites

12 answers to this question

Recommended Posts

Witam wszystkich zainteresowanych!!! Pytanie wciąż aktualne co to za obiekty i jakie było ich przeznaczenie??? Podpowiem że w niedalekiej odległości znajduje się strzelnica dla armat zakładów Krupa z Jelcza-Laskowic. Obiekt nr. 2 jest ok 1,3km od nr1. w pobliżu są inne obiekty ( jadąc od Brzegu opolskiego kierujemy się na Namysłów później na Dobrzyń obiekt jest za Dobrzyniem ok.11 km od Brzegu ) Oto współrzędne GPS obiektu nr.1 znajdującego się na pierwszych zdjęciach N 50*57`40,7 E 017*28`28,4" POZDRAWIAM.
Link to comment
Share on other sites

Obiekt ten ma tylko to jedno pomieszczenie z kominkiem chyba od piecyka obok są pozostałości po umocnieniach ziemnych (okopy???) Nie wiem czy jest jakiś poziom jak jest to dobrze zamaskowany betonem??? Ciekawa jest jego wierzchnia część wygląda to jak odkryte od góry stanowisko ciężkiego km-u. Dokładnych pomiarów dokonam w sobotę lub niedzielę. W pobliżu jest podobno jeszcze jeden obiekt nie wiem jaki ale jak go wytropię to dam znać.
Link to comment
Share on other sites

Za tym schronikiem znajdowała się fabryka papierosów i piekarnia, a co podczas wojny nie wiem??? Schronik znajduje się w Dobrzyniu w środku jest bardzo mało miejsca kilka metrów kwadratowych. Na początku podejrzewałem że jest to obiekt do przechowywania warzyw tylko że wtedy nie był by to solidny żelbet. Dzięki koledze za wskazówki.
Link to comment
Share on other sites

Dwa identyczne bunkry jak ten na drugim zdjeciu znajduja sie na terenie poligonu rakiet V w Bliznie. Wejscie jest bardzo male, a w srodku tez nie ma zbyt wiele miejsca co chyba dykwalifikuje je jako schrony plot. Tez mam zagwozdke co to jest?
Jak uda mi sie znalezc zdjecia tych bunkrow to je wrzuce na forum.
Pozdrawiam - jankos.
Link to comment
Share on other sites

jankos102 dzięki za wskazówki. Ponieważ jak by się głębiej zastanowić i przeanalizować rozmieszczenie obiektów w tej okolicy być może jest to pozostałość po terenach doświadczalnych zakładów Kruppa???? W niedalekiej odległości (ok.5km+/-) od tych przedstawionych powyżej obiektów jest strzelnica doświadczalna dla tych dział. Dla zainteresowanych jest to w lesie między Bystrzycą Oławską, a Nowym Dworem. Obiektów takich jak na pierwszych zdjęciach jest w tej okolicy więcej ja jeszcze ich nie namierzyłem ale jak je znajdę to dam znać, ciekawi mnie ich przeznaczenie???
Link to comment
Share on other sites

Miejsca faktycznie mało, ale pamiętajcie że Niemcy wytwarzali nawet przenośne" schrony p-lot, naziemne w kształcie dzwona, dla max. 2-3 osób, tzw. Einmann-Bunker". Mogłeś sobie coś takiego kupić, kazać przetransportować i wkopać w ogródku (betonowa podstawa, jakiś 1 m w ziemi).

pozdr,M
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information