Skocz do zawartości
  • 0

Potrzebuje informacji o tej powstańczej opasce!!!


Tominew

Pytanie

  • Odpowiedzi 66
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Rekomendowane odpowiedzi

WITAM PONOWNIE!!! NASTEPNĄ REWELACJA W ZWIĄZKU Z OPASKĄ!!! NATRAFIŁEM NA ŚLAD CZŁOWIEKA KTÓRY BYŁ DOWÓDCĄ TEGO ODDZIAŁU. PO WIELU TELEFONACH UDAŁO MI SIĘ DOSTAĆ DO NIEGO TELEFON DO DOMU, I OKAZUJE SIĘ ŻE ŻYJE!!! UMÓWIŁEM SIE JUŻ NA SPOTKANIE!!! WTEDY ROZWIĄŻĘ HISTORIĘ. POZDRAWIAM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, Tominew, to jest super odkrycie. Niecierpliwie czekam na c.d.
A z whatfor-em to jest dobry pomysł.
I może by z tego ulepić jakiś artykulik w O."? To jest chyba właśnie to o czym 90% z nas chciałoby tam czytać, wykopki z dalszym ciągiem!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszytkich zainteresowanych historią tych opasek!!!

Jutro nadchodzi dzień w którym zostałem zaproszony na konferencję kombatantów z oddziału ,,Obroży'' na którą zaprosił mnie sam dowódca 704 plutonu AK Tadeusz Gołębiewski ps. ,, Sosna'' za, co mu bardzo dziękuję.
Będziemy rozmawiać na temat owych opasek i drogi jaką przeszedł oddział. A także o radiostacji która funkcjonowała w Śródmieściu i którą ochraniał oddział ,,Obroży''.Postaram się opisać wszytkie tematy i sugestie wypowiadających się byłych powstańców.

Obok umieszczam fragmenty jednej lub dwóch opasek, które były zwinięte w jedną część.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.To jest jeden z fragmentów który jest zwinięty jedną całość. Sytauacja jest dość poważna ponieważ materiał jest suchy i trzeba bardzo delikatnie go odwijać. I dlatego mam pytanie do znawców i konserwatorów!!!

Jakim preparatem najlepiej namoczyć ten materiał by można by rozkleić i odwinąć bezpiecznie dalszą częśc opaski???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. A to druga część opsaki , na której widać stępel WP, a niżej siódemkę. Jak byście wyprostowali ją i złożyli w jedną część. Ja poprzednią włozyłem w Anty-ramę i szczelnie ją zacisnąłem. Ale przy tej jest to bardzo trudne zadanie.

Proszę o jakieś sugestie.

Z góry dziękuję i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich!!! Co do fotek tej opaski to postaram sie zrobić w domu fotki sposobu szycia, a także fotki drugiej strony. Niestety cała opaska nie zachowała się tak jak jej przód. Mam skrawki tylnej części więc będę musiał je jakoś pozbierać do kupy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dzisiejszym wydaniu gazety Polska The Times pojawił się artykuł wraz z płytą CD związany z odnalezieniem w 2004r. powstańczej opaski z całym oporządzeniem powstańczym i dokładnym opisem w jakich okolicznościach została znaleziona. Wszystkich chętnych zapraszam do przeczytania tej niesamowitej historii... Gazeta jest dostępna do niedzieli w każdym kiosku. Pozdrawiam Wszystkich pasjonatów historii i poszukiwaczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do informacji do jakich się dogrzebałem na temat tej opaski to:
1. Dowódcą 704 plutonu był podchorąży Tadeusz Gołębiewski
2. 704 pluton liczył od 35-50 ludzi i wszedł pózniej w skład batalionu ,,Znicz''pod dowódctwem por. Bolesław Szymkiewicz nicz".
3. batalion wchodził w skład VII obwodu AK ,,Obroża'' który działał w pierwszym rejonie Legionowo-Jabłonna-Chotomów, i tam też opaska została znaleziona wraz z innymi przedmiotami osobistymi żołnierza.
4. Celem całego obwodu było rzeczywiście niszczenie transportów i wojsk niemieckich w tym rejonie Warszawy. Co do akurat tego plutonu nie mam żadnych informacji o walkach w dniu wybuch powstania Warszawskiego.
5. Jedynie co udało mi sie natrafić to informacja o zmobilizowaniu 220 ludzi (6 września 1944) batalionu Znicz w rejonie Choszczówki do wymarszu do Puszczy Kampinowskiej.
6. Po połączeniu sie z oddziałami z puszczy Kampinowskiej batalion ,,Znicz''walczył aż do całkowitego rozbicia w rejonie Jaktorowa.
7. Podobno część 704 plutonu walczyła w powstaniu Warszawskim na Żoliborzu, ale ta informacja nie jest w 100% pewna.
To tyle co wiem, może wiecie coś więcej!!!! Proszę o informacje. Czy może ktoś z was wie czy ktoś jescze żyje z tego plutonu. Proszę piszcie!!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W końcu sie udało znaleść ,,właściciela '' opaski , po żmudnej detektywistycznej pracy odnalazłem pana Tadeusza, I oto nasze wspólne zdjęcie w muzeum w Legionowie. Jeszcze raz chciałbym wszystkim podziekować za pomoc i za przepiękną nagrode w postaci zeszytów historycznych które otrzymałem z rąk Pana Tadeusza za udział w konkursie o Powstaniu Warszawskim

http://www.ibprs.pl/ak_obroza_kampinos/75.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich!

Niestety mam smutną informacje, wczoraj odszedł na WIECZNĄ WARTĘ WIELKI bohater, niesamowity człowiek i wzór dla młodszych pokoleń prof. dr hab. Tadeusz Gołębiewski Sosna", człowiek który pomógł mi poznać i przekazać innym historie swojego oddziału i oczywiście historie zakopanej opaski AK z 704 plutonu którym dowodził.

Na łamach forum chciałbym złożyć najszczersze kondolencje żonie, rodzinie i dzieciom.

Z wyrazami smutku
,,Tominew''

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te fanty zostały zakopane po rozbiciu pod Jaktorowem. Za niemiecki tornister od Fryca w łeb a za opaskę od sowieta w czachę. Czy dokładnie sprawdziłeś okolice może jest tam coś długiego i cennego. Łatwiej przenikać z bronią któtką. hakas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie