Skocz do zawartości

polska maska pgaz ...


bolas

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 55
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Dlaczego ta maska ma taki długi gwint na pochłaniacz? Czy to jest jedyny detal odróżniający wz. 39 od C2, czy jakaś specyficzna mutacja - np. pod ten czeski pochłaniacz?

(nigdy nie widziałem wz. 39 - stąd to pytanie)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie. Przełożyłem filtr od niemieckiej GM do naszej C2 (którą zresztą mam z czeskim pochłaniaczem Eckhardta) i... lipa. - My mieliśmy fajniejszy :) bo szerszy gwint. Czyli w Twojej masce jest coś w rodzaju polsko-niemieckiego konwertera do filtru. Ciekawe, że chciało im się tak kombinować..

CZYLI: To nie wyjaśnia różnic pomiędzy maską C2 a wz. 39. Czyli różniły się tylko torbą...?

CZYLI DWA: Sprytni Czesi - przeciwgazowa potęga jakby nie patrzeć - robili pochłaniacze w dwóch standartach: polskim i szkopskim.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

możliwe...........czesi i niemcy mieli standardowe pochlaniacze.......
Wyslalem maila do jednego z kolekcjionerwow sprzetu p-gaz
Johanna Mullera i napisal że pierwszy raz widzi taka torbe
a na temat maski napisał ze jest to kombinowana przeróbka
polsko-czesko-holenderska..........
fajna ma stronke z maskami http://gasmasklexikon.com/Page/Start01.htm

pzdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehe troche smieszne jest to gdybanie nad torbami zwlaszcza ze lnina jasna torba to najbardziej popularna zwykła torba do masek c2 uzywane byly wszedzie przez lopp wojsko na cwiczeniach kolejarzy i innych buraków byly tez inne kolory nibieskie i zielone . a wiec tyle z mojej strony i pozdrawiam was all!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być moze podzczas chaosu w sierpniu i wrzesniu 1939 roku wydawane bylo wszytsko wojsku i innym urzedom panstwowym (administracja,policja) .....
wiec i np maski typu c2 tez były uzywane przez wojsko??
gdzies mialem fotke z 19 wrzesnia z W-wy tam jacys zolnierze (żandarmi ) mieli maski wlasnie tego typu....
pzdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pochłaniacz moze byc cywilny bo maski wz.32 wystepowaly zgodnie z instrukcja z 3 roznymi pochlaniaczami z ktorych pewnie najbardziej powszchnie kojarzony jest ten kloc od wojskowej wersji. macha wz.32 miala tez odmiana z malym pochlaniaczem cywilnym i taki wlasnie (albo bardzo bardzo podobny widac na fotce). Warto dodac ze w 1939 roku rozpoczeto prace nad nowym typem machy wosjkowej wiec byc moze to wlasnie sa jakies pierwsze probne seri tej maski. bo nie widze wosjkowego oznaczenia wzoru ani odbiorow na fotkach - sam widzialem tych toreb kilka i doszedlem do podobnego wniosku. Poza tym istnieje jeszcze b. popularna maska cywilna wz.38 (zwana tez C2 itp) - jest ona bardzo zblizona - tyle ze torba jest z innego materialu (jakby brezent czy drelich) a nie z wojskowego - i pasek tez nie jest w jodełke ino inny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie ta ajbardziej popularna torba" do c2 kojarzy się raczej z tym trójkącikiem z fotek powyżej. Masz może jakieś fotki tych różnokolorowych?
No i w końcu wz.39, czy (j.w.) wz.38? Kultowy wątek p.gazowy (u Bolasa zresztą) mówi tylko o wzorze 39.. http://users.nethit.pl/forum/read/bolas/1141086/2/
Wielki nieład w kwestii macek..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Komplet, stan idealny, jedynie taśma dookoła pasa postrzępiona w jednym miejscu.

Wtedy jednak nie wiedziałem, iż istnieje odmiana dla wojsk pancernych :(

Jak byłe w Wilnie kolejny raz, to już ktoś kupił.
Była ona w antykwariacie, idąc od Ostrej Bramy do wzgórza z zamkiem. Antykwariat po lewej stronie, ale trzeba pytać sprzedawcy bo nie wszystko ma wystawione. Była też tam taśma do maxima, ale nie wiem którego?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie