Skocz do zawartości

Fiat 3000 a sprawa polska


meserek

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Witam

Poszukuje jakichkolwiek informacji dotyczących tego czołgu, którego jeden egzemplarz znajdował się w Polsce przed II WW. ( za książką Wrzesień 1939 - pojazdy Wojska Polskiego" A.Jońca ).
Interesują mnie przede wszystkim informacje o jego uzbrojeniu ( karabiny czy działko) oraz malowanie.

Z góry dzięki za pomoc.
Napisano
Pierwsze com zrobil to znurkowanie w papiery, ale pudlo, zdjec nie znalazlem. A z pewnoscia mam i nikt mi ich nie wyprowadzil". Znajda sie, juz nawyklem, za jakis czas, w zupelnie innym niz mi przychodzi do glowy miejscu. Przepraszam - wiec z pamieci: Dluga lufa (wiec pewnie 37), jednolita barwa bez nijakich plam, zadnych znakow, numerow i symboli. Barwa - zdjecie cz.-b, ale nie dalbym glowy, ze czolg jest zielony czy khaki, wygladalo to na cos jasniejszego. Nie wiem i nie bede teraz sprawdzal jak mogli wlosi malowac czolgi fabrycznie - ale bym sie nie zdziwil, gdyby na jasnoszaro. Czolg nówka, bez zadnych zewnetrznych sladow eksploatacji. Mialogon". To tyle.
Napisano
Fiat uzbrojony w armatę 37 mm pojawił się we Włoszech w 1928 lub 1929 roku. Wcześniej to były dwa karabiny maszynowe. To kiedy go Polacy zakupili ? Na przełomie lat dwudziestych i trzydziestych ?
  • 3 years later...
Napisano
Odkopuję stary temat, bo kilka dni temu wpadł w moje ręce wakacyjny numer Militariów XX wieku" a w nim artykuł o Renaultach FT-17 w Wojsku Polskim. Na jednym ze zdjęć widać następujący czołg:
http://img153.imageshack.us/img153/8472/fiat3000qi4.jpg

Podpis zdjęcia jest następujący: Awaria na brodzie wodnym.Ćwiczenia 1 baonu pancernego z Poznania. Listopad 1927".

Czołg na zdjęciu dokładnie odpowiada ysopisowi" Fiata 3000. Koło napędowe, ogniwa gąsienicy, tłumik z lewej strony kadłuba, charakterystyczny ogon.
Czołg poza tym jak widać pomalowany jest w łaty.
Czyżby to właśnie był ten jedyny, polski Fiat 3000 ?
  • 5 years later...
  • 2 weeks later...
Napisano
Rzekomo dopiero latem 1931 roku. Ta decyzja była nieco dziwna, biorąc pod uwagę przestarzałość konstrukcji. Chociaż, podczas prób osiągał prędkość nawet 25 km/h na szosie (za K. Stepanem).

Ale nie wiadomo na podstawie dostępnych materiałów, jaki to model. Na zdjęciu w Militariach (od tyłu) widać drzwiczki centralnie z tyłu wieży, co sugeruje, że był to czołg uzbrojony w 2 km-y (model 21). Model 30 z działkiem miał drzwiczki po lewej stronie tyłu wieży, a gdyby wieża była obrócona nieco w lewo, to z kolei powinno być widać długie działko.
Z drugiej strony, skośne osłony zawieszenia są typowe dla modelu 30 z działkiem. Może, biorąc pod uwagę późne dostarczenie, to jakaś propozycja eksportowa, z nowym zawieszeniem, ale km-ami? Lub może był nieuzbrojony?
Napisano
Może zakup czołgu miał związek z próbami modernizacji FT-17? Chciano zapoznać się i przetestować rozwiązania zastosowane przez włochów?
Napisano
Też tak myślę. Produkcja Fiata 3000 z armatą rozpoczęła się w 1930 roku czyli zakupiono prawdopodobnie nowo powstałą wersję pojazdu. W tym czasie trwały próby podniesienia wartości bojowej renówek... m.in eksperymenty z wz.31 czy wz.32.
  • 3 months later...
Napisano
Coś z datą pozyskania jest nie tak! Tutaj fotka czołgu z NAC z datą zdjęcia kwiecień 1927.
http://www.audiovis.nac.gov.pl/obraz/74805/983144d48122b18c8e642bf463e9fac5/
Napisano
Z podpisem też coś jest nie tak (Renault FT-17 ;-) , więc nie dałbym sobie ręki uciąć za prawidłowość daty, którą NAC ma w opisie zdjęcia (bo przecież tego nie weryfikują). Tym bardziej, że wyżej to zdjęcie było opisane jako listopad 1927. Sam swoją drogą napisałem maila do Bundesarchivu, że jedno z ich zdjęć jest młodsze o ponad dekadę, niż opisali (załadunek lokomotyw dla ZSRR).

Próby Fiata były prowadzone w okresie od 20 VII do 8 VIII 1931 r.
  • 6 months later...
Napisano
Zagadką dla mnie jest dlaczego szukając pomysłu na wzmocnienie potencjału szybko tracących wartość bojową ‘renówek” zakupiono we Włoszech starszą wersję Fiata? Przecież od roku w produkcji był Fiat 3000 wz 30. Prawie 10 lat nowszy.
Co ciekawe bazujący jak mniemam na dokumentach Rafał Białkowski pisząc tekst „ Pancerne i motorowe związki taktyczne w Wojsku Polskim w latach 1926-1936. Koncepcje i realizacja” wspomniał o testach czołgu Fiat 3000B.

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie