Jump to content

ŁOŚ w Luftwaffe?


Recommended Posts

W sklepach pojawił się model PZL ŁOŚ do sklejania w skali 1:72 i jest w nim zestaw do nałożenia niemieckich krzyży Luftwaffe! Nie wiem czy ja jestem tępy, ale wydaje mi się, że Łosie jednak dla Niemców nie latały? Jeden za to zdobyli Ruscy. Ale Niemcy? Co o tym sądzicie? Czy to przegięcie pały czy zwykły błąd producenta?
Link to comment
Share on other sites

Zajrzyj tutaj: http://www.luftwaffe-experten.co.uk/mike/German%20PZL%20P-37B.gif

reszta zdobycznych samolotów tu: http://www.luftwaffe-experten.co.uk/beuteflugzeuge.html
Link to comment
Share on other sites

[za J.B. Cynkiem]

Luftwaffe uzyskała prawdopodobnie tylko 2 Łosie. Oba egzemplarze, wersji P-37B, otrzymały niemieckie oznaczenia wojskowe i jeden z nich trafił do centrum doświadczalnego w Rechlinie. W maju 1940. rozbito go przy starcie z powodu nieumiejętnego posługiwania się systemem przełączników zasilania paliwem (był skomplikowany) - zginęło 2 oblatywaczy. Drugi egzemplarz wziął udział w wystawie sprzętu zdobycznego w Wiedniu (17.09.1940.-30.12.1940.) i stąd pochodzi znana karta okolicznościowa z jego wizerunkiem. Co poza tym się z nim działo - nie wiadomo.

Uwaga - Polakom udało się podstępem zdemolować pozostałe na Okęciu i w Mielcu ok. 30 szt. Łosi w baaardzo różnych stadiach budowy (lub remontowanych). W obu miejscach udały się akcje wykorzystujące opieszałość lub niewiedzę Niemców i P-37 pospiesznie uprzątnięto" na złom.
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
W Okolicach Siemiatycz, w czsie orony mostu przez 9DAPlot z Brześcia został zestrzelonyŁoś" z niemieckimi oznaczeniami, jednak nie wiem już dokładnie, ale raczej był to jakiś niemiecki bombowiec niż łoś. W każdym razie takiej nazwy użył w swojej relacji dowódca baterii.
Pozdro.
grzesiek
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information