Skocz do zawartości

Sztandary z września '39


Rekomendowane odpowiedzi

Witaj Augusto

Nowy sztandar 58 pp Wlkp. (4psw) wedle relacji Por. Sobisia (ostatni opiekun sztandaru) z 10/58 pp został spalony 17 września (prawdopodobnie) między
m.Iłów a m.Kerbedzie. Problemem jest lokalizacja m.Kerbedzie. Prawdopodobnie nastąpiło jakieś przeinaczenie, które na tą chwile uniemożliwia dokładną lokalizację.

Opis znajdujący się w Opowieściach wrześniowych sztandarów" niestety ma dużo nieścisłości i w świetle relacji por. Sobisia traci na wiarygodności.

Jestem szalenie ciekaw jakie masz informacje na temat sztandaru czwartaków"
Z uwagi na dużo wątków co najmniej nieścisły a żeby nie mówić tajemniczych, każda informacja jest warta sprawdzenia.
pozdrawiam

Schrek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie właśnie zauważyłem, że na zdjęciu Bodzia z 4 list. gdzie jest pokazana wystawa zdobycznego sprzętu po prawej stronie na ścianie jest powieszony pokrowiec na bęben z 57 pp - czy coś wiadomo w jakich okolicznościach on wpadł w ręce Niemców?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Lata temu Kol. pieczarka (249 / 6) napisał (2004-07-15 21:27:00):

 tego co wyczytałem w watku "43 PSP w ręce niemieckie wpadły sztandary 25 PAL-u z Kalisza (foto), sztandar 54 pp Strzelców Kresowych z Tarnopola - miejsce jego ukrycia zdradził Volksdeutsch (okolice Iłży), na przełomie 1939/40 r. Niemcy znaleźli sztandar 66 pp z Chełmna/Grudziądza".

Słyszałem, że sztandar 66PP wrócił po wojnie. Czy ktoś ma jakieś zdjęcie, rysunek tego sztandaru? Czy On jest w Muzeum WP w Warszawie?
Pozdr. Fl.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
  • 9 months later...
  • 4 months later...
  • 3 weeks later...
  • 1 year later...
Kto wie dokładniej jak wyglądał wóz pułkowy przewożący sztandar pułku? Z relacji jaką mam wynika że na wozie poza sztandarem znajdowała się metalowa skrzynia z dokumentami pułku oraz metalowa skrzynia z żołdem który nie został jeszcze wypłacony. Czy ktoś zna rozmiary takich skrzyń, czy były metalowe czy tylko okute metalem?
Zam sztandar był w tubie (gumowej czy skórzanej?) a może w skrzyni? Wóz taborowy dowództwa pułku miał dwa konie tyle wiem.
Pomóżcie ustalić jak najwięcej gdyż jest możliwe, że zakopany sztandar we wrześniu 1939 r znajduje się razem lub w pobliżu skrzyń pułkowych.
Jeśli ktoś ma jakieś informacje i chce prywatnie napisać to zapraszam: krzysiek-mika(małpa)tlen.pl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
Sztandar 68 Pułku Piechoty z Wrześni (2 batalion w Jarocinie)
Stary, nieprzepisowy sztandar, związany z powstaniem wielkopolskim, wręczono 4 lutego 1919 r. Nowy, przepisowy ufundowało pułkowi społeczeństwo powiatów Września, Słupca, Konin i Koło, a wręczył prezydent RP I. Mościcki we Wrześni 28 maja 1928 r.1 Z tym sztandarem pułk ruszył na wojnę.
1 września 1939 r. 17 DP, w skład której Wchodził 68 pp. znajdowała się w rejonie Gniezna i Wrześni i 9 września weszła do bitwy nad Bzurą w grupie uderzeniowej. Wycofana, 16 września uderzyła na Sochaczew częścią sił 68 pp. Podczas marszu ku przeprawom przez Bzurę 17 września rozbiło ją lotnictwo. Nocą z 17 na 18 września oddziały przedostały
się przez rzekę pod Brochowem i Witkowicami i pomaszerowały
;W walkach przez Puszczę Kampinoską, gdzie zostały rozbite pod Łomiankami. Tylko nielicznym żołnierzom udało się przebić do Warszawy;
Do osób, którym we wrześniu 1939 r. zlecono pieczę nad sztandarem należał st. sierż. Józef Kowaliński z kompanii gospodarczej pułku. Oficerem pocztu był por. rez. Franciszek Jaworowski, płatnik. Nocą z 17 na 18 września w okolicy wsi Budy Stare st. sierż. Kowaliński, por. Jaworowski
nieznany szeregowiec włożyli sztandar wraz z kasą pułkową do skrzyni i zakopali. W sierpniu 1967 r. 3-osobowa ekipa kombatantów 68 pp penetrowała teren pobojowiska nad Bzurą. Przebadano różne miejsca, lecz nie natrafiono na poszukiwane obiekty. Mieszkańcy okolicznych wsi opowiedzieli, że latem 1940 r. oddziały hitlerowskie przeprowadziły poszukiwania szczególnie w lasach, szukając głównie uzbrojenia. Miejsca noszące ślady kopania były badane. Być może, iż wówczas odkopano sztandar i kasę 68 pp.
W 1977 r. odnaleziono orła od sztandaru 68 pp. Odkopał go 15-letni Marek Boczkowski, uczeń VIII klasy Szkoły Podstawowej n r 3 w Sochaczewie, który często w niedziele wraz z ojcem wędrował po okolicznych lasach, zwiedzając teren największej bitwy września. Można tam jeszcze
rozróżnić zarysy okopów. W jednym z okopów w miejscowości Rokicina Iłowska na głębokości zaledwie 15 cm zobaczył orła od sztandaru noszącego u podstawy numer „68”. Znaleziono także 7 mocno podniszczonych pieczęci 68 pp.
Na pytanie, czy trudno było mu rozstać się z orłem, Marek odpowiedział: „Trochę. Ale uważamy z tatą, że wielkie pamiątki historyczne nie powinny znajdować się w rękach prywatnych. Przecież przed tym orłem składało przysięgę tysiące żołnierzy. Niech więc pozostanie w naszym
muzeum. Czasem przyjdę sobie na niego popatrzeć”.1
We wrześniu 1977 r. orzeł trafił więc do Muzeum Ziemi Sochaczewskiej w Sochaczewie. Dziwi fakt, że chociaż sztandar zakopano w metalowej skrzynce w okolicy leśniczówki w Budach Starych, to grot odnaleziono w zupełnie innym, dość odległym miejscu. Zagadka nie została wyjaśniona.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 6 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie