Skocz do zawartości

Orsza

Użytkownik forum
  • Zawartość

    163
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

Orsza's Achievements

9

Reputacja

  1. Witryna do nakładania map. https://atlas.ihpan.edu.pl/pastmaps/?lon=19.401224&lat=50.769113&z=12
  2. Jezeli chodzi o ten przedmiot to moze byc to https://allegrolokalnie.pl/oferta/wahadlo-rusztowe-375-cm-po-guciu-b-wfl Ciekawe po co symbol z wahadla oni wykorzystali do swoich celow? Jaki to ma zwiazek ze skrytkami i technologia?
  3. Orsza

    Kultowa muzyka

    Tak jakby piosenki turystyczno-biwakowe: https://youtu.be/yqZEwEj1M7s https://youtu.be/9tgVjdAwDgA https://youtu.be/huXMw5Xgrzo https://youtu.be/tHo3vNntVi0 https://youtu.be/-XLFduvGDR0 https://youtu.be/goCM5OL6dcI https://youtu.be/ruRy9S8SWPo
  4. Otrzymałem informację o zdobyciu testamentu Ericha Kocha przez IPN (Instytut Pamięci Narodowej). Testament ten jest krótką historią jego działalności w hitlerowskich Niemczech, napisaną dla rodziny w polskim więzieniu w 1967 roku. Erich Koch był gauleiterem Prus Wschodnich w nazistowskich Niemczech. Po II wojnie światowej został skazany na karę śmierci w Polsce, jednakże wyroku tego nigdy nie wykonano, a zmarł w więzieniu w Barczewie w 1986 roku. Dokument składa się z dziewięciu luźnych, dwustronnie zapisanych kart formatu A4, napisanych pismem odręcznym w języku niemieckim. Testament nosi ślady późniejszych poprawek redakcyjnych w postaci dopisków, podkreśleń oraz zmian pierwotnych zapisów. Z uwagi na zniszczenia wynikające z upływu czasu, dokument wymaga zabiegów konserwatorskich. Warto zaznaczyć, że w testamencie Kocha nie ma informacji na temat legendarnej Bursztynowej Komnaty, sali wyłożonej sześcioma tonami pięknie obrobionego bursztynu, którą w 1716 roku król Prus Fryderyk Wilhelm I podarował rosyjskiemu carowi Piotrowi I. Służby bezpieczeństwa i KGB podejrzewały, że Koch mógł posiadać informacje na temat jej ukrycia, jednakże dokumentacja bezpieki nie zawiera nic na ten temat, co potwierdza brak informacji na temat Bursztynowej Komnaty w testamencie Kocha. Według IPN, Koch sporządził testament prawdopodobnie w szpitalu więziennym w Łodzi, tuż przed operacją, której miał być poddany. Tym samym, niemiecki zbrodniarz wojenny obawiając się swojej śmierci, postanowił spisać swoją ostatnią wolę. Oczywiście, z uwagi na specyfikę dokumentu, jego treść będzie wymagała szczegółowej analizy i poddania krytycznej ocenie naukowej.
  5. Czy chodzi o tą miejscowość Reimerswalde czyli Ignalin? Archiwum Zdjęć - Prusy Wschodnie (bildarchiv-ostpreussen.de) GOV :: Ignalin, Reimerswalde (genealogy.net) Jeśli chodzi o współrzędne 54°16' 23.27 N. 19° 25' 54.62" E wypadają one na polu koło Bogdańca. Czy są prawidłowe?
  6. Historia Bursztynowej Komnaty jest fascynująca i pełna tajemnic. Istnieje wiele teorii na temat jej losu, a także miejsca, w którym mogła zostać ukryta. Włodzimierz Antkowiak sugeruje, że Bursztynowa Komnata mogła być ukryta na terenie Polski. Jednak warto zaznaczyć, że to tylko jedna z wielu hipotez dotyczących jej losu. Warto pamiętać, że poszukiwanie Bursztynowej Komnaty to nie tylko kwestia znalezienia cennego dzieła sztuki, ale także odkrycia tajemnic związanych z jej zaginięciem. Jest to również ważne ze względu na historyczne i kulturowe znaczenie komnaty, która była jednym z najbardziej imponujących dzieł sztuki barokowej. Poszukiwanie Bursztynowej Komnaty to trudne zadanie, które wymaga współpracy międzynarodowej i zaangażowania ekspertów z różnych dziedzin. Jednakże, niezależnie od tego, gdzie Bursztynowa Komnata może się znajdować, ważne jest zachowanie szacunku dla historii i kultury związanej z tym zaginionym arcydziełem. Dlatego też, kontynuowanie badań i poszukiwań Bursztynowej Komnaty jest istotne nie tylko ze względu na jej wartość materialną, ale także dla odkrycia prawdy i zachowania dziedzictwa kulturowego.
  7. Ta sytuacja wydaje się być bardzo skomplikowana i obarczona historycznymi kontrowersjami. Grecja domaga się od Niemiec reparacji w wysokości 290 mld euro za szkody wojenne związane zarówno z I, jak i II wojną światową, zawłaszczenie artefaktów archeologicznych oraz dobra kultury. Niemcy nie chcą słyszeć o tym temacie, argumentując, że zgodnie z traktatem z 1990 roku zamykają kwestię reparacji. Polska z kolei jest gotowa przyłączyć się do żądań Greków. W Polsce i Grecji parlamenty zajęły się tą sprawą, a przygotowanie obszernego raportu trwało kilka lat. W raporcie obliczono straty wojenne i szacowane odszkodowania, obejmujące m.in. zniszczenia infrastruktury, wymuszone kredyty, straty państwa związane z zawłaszczeniem surowców oraz straty w sektorze produkcyjnym. Przewidziano również odszkodowania dla ofiar zbrodni wojennych i ich krewnych. Reparacje mogą także stać się tematem dyskusji politycznej, zwłaszcza w związku z nadchodzącymi wyborami parlamentarnymi w Grecji. Premier Aleksis Cipras podjął decyzję o przedterminowych wyborach w obliczu porażki skrajnie lewicowej SYRIZY w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Niektórzy komentatorzy traktują sprawę reparacji jako element wewnętrznej konfrontacji politycznej. Sytuacja jest dalece skomplikowana i wydaje się, że temat reparacji będzie w przyszłości obarczony zarówno aspektami historycznymi, jak i politycznymi.
  8. Orsza

    Pojazdy w filmach.

    Jaki pojazd był w panu samochodziku? To przeróbka czy oryginał?
  9. Dlaczego nie ma całego filmu?
  10. Niestety nie ma już wśród nas znakomitego archeologa i popularyzatora historii. Zmarł nagle, odszedł człowiek który miłował swój zawód, rozpowszechniał swoją wiedzę. Cześć jego pamięci! https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2023-10-21/nie-zyje-radoslaw-herman-archeolog-i-prowadzacy-programu-poszukiwacze-historii/ https://zloteprzeboje.pl/nie-zyje-prowadzacy-poszukiwaczy-historii-radoslaw-herman-w-ostatnich-chwilach-zycia-byl-na-tropie-tajemnic-przeszlosci
  11. Robert ma cały warsztat, przerabia i ulepsza różne urządzenia, a także wytwarza od podstaw. To było pokazane w jednym filmie.
  12. Proszę o waszą ocenę tej monety. Czy to może być tetradrachma? Dziurka wskazuje że ktoś ją nosił na szyi, ręce itp. Czy jest jakiś skuteczny domowy (amatorski) sposób na sprawdzenie składu monety?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie