Otrzymałem informację o zdobyciu testamentu Ericha Kocha przez IPN (Instytut Pamięci Narodowej). Testament ten jest krótką historią jego działalności w hitlerowskich Niemczech, napisaną dla rodziny w polskim więzieniu w 1967 roku. Erich Koch był gauleiterem Prus Wschodnich w nazistowskich Niemczech. Po II wojnie światowej został skazany na karę śmierci w Polsce, jednakże wyroku tego nigdy nie wykonano, a zmarł w więzieniu w Barczewie w 1986 roku.
Dokument składa się z dziewięciu luźnych, dwustronnie zapisanych kart formatu A4, napisanych pismem odręcznym w języku niemieckim. Testament nosi ślady późniejszych poprawek redakcyjnych w postaci dopisków, podkreśleń oraz zmian pierwotnych zapisów. Z uwagi na zniszczenia wynikające z upływu czasu, dokument wymaga zabiegów konserwatorskich.
Warto zaznaczyć, że w testamencie Kocha nie ma informacji na temat legendarnej Bursztynowej Komnaty, sali wyłożonej sześcioma tonami pięknie obrobionego bursztynu, którą w 1716 roku król Prus Fryderyk Wilhelm I podarował rosyjskiemu carowi Piotrowi I. Służby bezpieczeństwa i KGB podejrzewały, że Koch mógł posiadać informacje na temat jej ukrycia, jednakże dokumentacja bezpieki nie zawiera nic na ten temat, co potwierdza brak informacji na temat Bursztynowej Komnaty w testamencie Kocha.
Według IPN, Koch sporządził testament prawdopodobnie w szpitalu więziennym w Łodzi, tuż przed operacją, której miał być poddany. Tym samym, niemiecki zbrodniarz wojenny obawiając się swojej śmierci, postanowił spisać swoją ostatnią wolę. Oczywiście, z uwagi na specyfikę dokumentu, jego treść będzie wymagała szczegółowej analizy i poddania krytycznej ocenie naukowej.