Jump to content

kolczyk96

Forum members
 • Posts

  258
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by kolczyk96

 1. Witam kolegów! Ja stawiam na rok 1972 +/- dwa lata . Chyba wagony sypialne może kuszetka. Pozdrawiam! Marek.
 2. Witam Waćpanów ! To może i ja się dołączę do młodzieży. W bardzo wczesnych latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku grubo przed maturą miałem okazję jeździć na ryby pociągiem który składał się z parowozu i kilku wagonów które nazywaliśmy kowbojkami. Miały one , każdy wagon z przodu i tyłu taki pomost z którego można było wejść do przedziału , oraz korbę hamulcową . Miały również drzwi które pozwalały wejść do każdego przedziału z szybą opuszczaną za pomocą parcianego pasa z kilkoma otworami zakładanymi na mosiężny kołek. Siedzenia były wykonane z jasnego drewna , z listew. A jeździło to cudo z Wejherowa do Lęborka i no i z powrotem, tak chyba ze trzy razy na dobę. Wysiadało się na przystanku Góra Pomorska / obecnie Góra nie wiem kiedy i dlaczego zostało to zmienione / . No i trzeba było podreptać tak ok. 2 km. na zachodnią stronę jeziora Orle. Prawa , wschodnia strona była wtedy niedostępna ponieważ wydobywano tam margiel dla cementowni w Wejherowie produkującej biały cement. A ryby!!! Sandacze , szczupaki , leszcze i liny najsmaczniejsze jakie jadłem! To chyba wpływ wysoko alkalicznego środowiska wodnego. No i komu to przeszkadzało? Pozdrawiam! Marek.
 3. Zobacz czy w środku jest sprężyna. Stawiam , że to będzie regulowany zawór bezpieczeństwa z jakiegoś kotła. Pozdrawiam! Marek.
 4. Jeżeli te cuda są wykonane / odlane z mosiądzu to stawiam ,że są foremkami do odlewania ekskluzywnych , małych mydełek. Pozdrawiam! Marek.
 5. Witam! No niestety dzisiaj już raczej go nie ma. Przeszukałem teraz Alle do 20 strony i niestety już nie znalazłem. Jeżeli dobrze pamiętam to wystawiony był za niewielką cenę i było kilka osób zainteresowanych. A zdjęcie wiodące było to samo co na naszym forum , z lewej nóż z prawej pochwa. Pozdrawiam! Marek.
 6. Już od przedwczoraj stoi na Alledrogo.
 7. Witam Cię Kee! Muszę się trochę rozpisać żeby przybliżyć Ci metody kucia tego typu narzędzi w starej kuźni. Dlaczego napisałem / niedokończony toporek/?Ponieważ ze zdjęcia i z tego co piszesz teraz , to waga ok. 1,5 kg. to taka niewielka siekierka. Dlaczego niedokończony? Ponieważ kiedyś nie było spawarek elektrycznych , elektrod otulonych , MIG , TIG etc. etc. Łączenie metali następowało poprzez odpowiednie , bardzo silne ogrzanie metalu i odpowiednie go kucie. Kolor rozgrzanego metalu informował kowala o tym ,czy ten proces można już rozpocząć. Z tego co widzę na fotkach to uważam , że nie zostało do końca wykonane /zakute / osadzenie styliska toporka , a materiał na wykonanie ostrza to chyba tam jest. Jeżeli nie to ,tak jak pisałem metodą zakuwania dokładamy brakujący kawałek stali . Ale tu ja dałbym już lepszą wysoko węglową np. kawałek szyny kolejowej , resoru , grubej sprężyny. Natomiast co do czasu wykonania tego artefaktu to ja nie zabiorę głosu. Można to było wykonać wieki temu ale również niezbyt dawno. Pozdrawiam! Marek.
 8. Niedokończona kowalska robota. Mały toporek który nie został zakuty / zespawany metoda kucia/ i nie zostało wykonane ostrze. Pozdrawiam! Marek.
 9. Kol. bert.F Co w/g Ciebie mają wspólnego narzędzia służące w pracy rzeźnikowi z narzędziami używanymi przy pracach związanych z zagospodarowaniem i przetworzeniem tusz pozyskanej zwierzyny??? Wydaje mi się , że na co dzień nie spożywasz udźca lub combra z sarny czy pieczonego , podwędzanego boczku z dzika. Ale życzę Ci tych smaków. Nie myl proszę poezji z rapem czy miłości z prostytucją. Pozdrawiam! Marek.
 10. Witam wszystkich. Panowie! Jedynie toyotomi którego bardzo cenię za zakres wiedzy o białej broni i w tym miejscu serdecznie pozdrawiam , skierował identyfikacje w kierunku łowiectwa. Jest to kiedyś dość powszechnie używane narzędzie do robienia otworu w mięsie na sznurek , przeważnie z kością ,w takiej szynce prawdziwej , z kością. Lub w płacie bocznym, czyli w boczku, ale wraz żeberkami etc. Nie miało to ostrych krawędzi, nie przecinało ścięgien co mogło by spowodować upadek mięsa podczas procesu wędzenia i późniejszego procesu dojrzewania w spiżarni. Kolegom którzy maja własne wędzarnie proponuję powrócić do starych , dobrych i sprawdzonych kuchennych narzędzi . Ja to zrobiłem w 90tych latach z bagnetu Mosina . Sprawdza się do dzisiaj . Pozdrawiam! Marek.
 11. Może się upieram ale dla mnie to jest lufa od broni ryglowanej zamkiem typu Mauser , Dociekliwych kolegów odsyłam do publikacji P. Anatola Szyrkowieca . "Wszystko o broni myśliwskiej ,, Dobra książka dla dociekliwych. A na tym forum tacy są bardzo mile widziani. Pozdrawiam! Marek.
 12. No z kniejówką to bym się wstrzymał. Kniejówka to broń myśliwska tak zwana kombinowana tzn . połączenie różnych funkcji. Najczęściej występuje jako lufa gładka i pod nią lub lepiej i wygodniej nad nią lufa gwintowana. Ta lufa na zdjęciu to może być broń gładko lufowa ryglowana zamkiem typu Mauser. Zwróćcie proszę uwagę na gwint mocujący lufę w wyjściu komory nabojowej. Coś takiego nie występuje w typowej broni gładko lufowej. Piękna jedno lufowa i jedno strzałowa broń myśliwska , ryglowana zamkiem suwliwo obrotowym była produkowana w Gdańsku w okresie miedzy wojennym. Karabin mauser i lufa gładka kal. 12 , 16 ,no i perełka 20. Pozdrawiam. Marek.
 13. Wszystko jasne ale co to za dworzec? Miasteczko? dzielnica ? Pozdrawiam! Marek.
 14. Stawiam , że jest to pojemnik używany na kolei do przenoszenia karbidu . Stare semafory były wyposażone w lampy karbidowe. Pozdrawiam! Marek.
 15. A ile taniej benzyny z nich było! W/g tzw.karty drogowej robiły po 300 km w ciągu ośmiu godzin pracy i nawet zdążyli załadować te małe wywrotki! ?? Pozdrawiam! Marek.
 16. Nie spotkałem jeszcze kubka do żywicowania drzew zrobionego z mosiądzu. A pamiętam jak kiedyś całe hektary lasu były żywicowane. Mam ich kilka na działce, wszystkie zrobione z blachy ocynkowanej , lub starsze , większe z cynkowej. Poza tym ten kołnierz nie pozwalał by na włożenie go w podcięcie wykonane na drzewie. No i ten otwór w dnie. To nie jest kubek do żywicy. Pozdrawiam! Marek.
 17. Witam! Spróbuj skontaktować się w necie z ,, Bractwo ORP Warszawa " na pewno Ci pomogą. Pozdrawiam! Marek.
 18. A dlaczego nie np. M Z ? Wujek G ma tego tyle , że dałem sobie spokój. Próbuj . Zamki , drzwi , okucia meblowe , etc. Pozdrawiam! Marek..
 19. Jesteście super! Paranienormalni to chłopcy! dawno się tak nie uśmiałem , chociaż pewnie nie powinienem. biar_1 , ManyFace , sqr . Wybaczcie. Na moim profilowym są faje , szable i chyba prawe kopytko z przedniego biega , z tym że niewiele warte historycznie , kilkuletnie. Napoleon North pozdrawiam Cię no i wirtualnie kropię wodą ze spirytusem to tak w dyngusa i dla zdrowotności. Pozdrawiam! Marek.
 20. Sorry! Klamra ta sama ale u mnie odwrotnie założona. Nie spojrzałem dokładnie. Przepraszam.
 21. Szwecja. Mój jest oznakowany T.16 i są trzy korony. Różni się też klamrą. Pewnie wersja starsza lub młodsza. Pozdrawiam! Marek.
 22. endriu241 ja mam wątpliwości co do tego pierścienia. Pierścień olejowy tzw.zgarniający silnika spalinowego ma sprężynkę rozprężającą ale wewnątrz pierścienia. Od strony tłoka. Na tym zdjęciu jest ona na zewnątrz czyli od strony cylindra , co nie ma sensu bo szybko by się wytarła i nie spełniała swojego zadania. To wygląda jak by element ruchomy tego układu mechanicznego raczej tłoczysko niż tłok poruszał się wewnątrz tego pierścienia i właśnie przez niego był smarowany. Pozdrawiam! Marek.
×
×
 • Create New...

Important Information