Jump to content

ślady po latach


wiciu_r

Recommended Posts

Odpoczywając z puszką boskiego nektaru na pagórku naprzeciw linii okopów ciągnących się po drugiej stronie rzeki zauważyłem na łące u podnóża pagórka 2 plamy traw o innym zabarwieniu. Nie ma na nich sygnału wykrywką więc pewnie coś innego powoduje miejscowe odchylenia składu gleby. Kopać nie kopałem bo mam przypuszczenia. Kto jeszcze zauważył takie anomalie i może sprawdził je ? Generalnie nie mam ochoty szukać jakiegoś pierd... sygnetu wśród kupki kości więc i tak te miejsca zostawię w spokoju.
Link to comment
Share on other sites

Możliwości jest wiele, może być inny gatunek trawy, może być zakłócenie poziomu wód, może kiedyś ktoś coś tam kopał i zasypał, a może ktoś tam coś rozlał lub wysypał, często różnica wynika z nasłonecznienia. Ciężko stwierdzić.
Link to comment
Share on other sites

W zamierzchłych czasach trafiłem podobne miejsce i okazało się, że na głębokości ok. 0,5 metra był ciekawy pokład rudy darniowej.
Trochę to dziwne, że relatywnie głęboko zalegająca ruda tak wpływała na trawę o krótkich przecież korzeniach...
Link to comment
Share on other sites

To moze byc pasek zwiru badz piasku ktory na sloncu wysycha i trawa szybciej zolknie, ja to mam u siebie (teren polodowcowy kopie w piasku - zero kamyczka czy gliny a pare metrow dalej klne ryjac w wbitych w gline kamieniach).
Piorek
Link to comment
Share on other sites

Ja widziałem na łące wypalone pierścienie około 13 metrów no z militariami nie ma to nic wspólnego ale tak tylko wspominam o anomalii trawy do dziś nic tam nie rośnie a w instytucie olsztyńskim potwierdzono na próbkach temp. spalania (!!!!) 1000 - 1200 st. C !!!!!
Link to comment
Share on other sites

Kiedyś trafiłem nad Sanem, na dawnej granicy sowiecko-niemieckiej (1939-41) na miejsce po placu apelowym jakiejś jednostki sowieckiej, taka polanka w lesie, zarośnięta trawą, na środku chwasty rosły jakieś odmienne i tworzyły kształt piecioramiennej gwiazdy o średnicy mniej więcej 10 metrów. Pogrzebałem trochę i okazało się, że Rosjanie zebrali warstwę darni i wysypali tam potłuczone szkło z butelek, musieli ich potłuc niesamowitą ilość. Po latach szkło zarosło, ale nie zwykłą leśną trawą (nie znam się na botanice), lecz inną roślinnością.
Link to comment
Share on other sites

Puszcza Nadnotecka. Kilka poskręcanych drzew otacza miejsce pochówku miedzianych urn zawierających prochy zmarłych w wyniku zarazy około 1 wojny światowej. Co ciekawsze drzewa wcale nie mają 90 lat. Las dookoła jak okiem sięgnąć jest normalny. Zmiany składu gleby czy może coś mniej namacalnego ?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information