Skocz do zawartości
  • 0

Identyfikacja autentyczności czapki


HetmanFrank

Pytanie

Witam, znalazłem taką oto czapkę rzekomo używaną przez oddziały górskie NVA. Wiecie może czy to faktycznie czapka pochodząca z NVA, czy jakaś tania podróbka lub czapka z innego wojska z dopiętym emblematem?2783229_czapka-z-daszkiem-nva-cap-z-odzn2783229_czapka-z-daszkiem-nva-cap-z-odzn

Edytowane przez HetmanFrank
Błędy ortograficzne
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Pierwsza informacją że ma to być czapka górska

Druga informacja

Oto dwa sklepy w których zostało opisane to jako Bergmütze. Wiem że w NRD nie było wysokich gór lecz dziwne zdało mi się że wiele sklepów oferuje tą czapkę jako orginał i bardziej z ciekawości chciałbym wiedzieć czy faktycznie jest to oryginał i czy naprawdę istnieli spadkobiercy słynnych "Alpenjagerów" w wojskach socjalistycznych Niemiec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Przepraszam że rozbijam to na dwa komentarze ale zabrakło czasu na edycję.

Możliwe że jest to czapka z jakiejkolwiek innej formacji z NRD, zachowana w takiej formie w ramach części tradycji pruskich (tych dotyczących oczywiście umundurowania) lub oszczędności przy projektowaniu nowego wyposażenia dla NVA, w każdym razie powątpiewam w oryginalność "górskiej" czapki nie umiejąc znaleźć zdjęcia lub filmu z żołnierzami NRD którzy by byli w nią uposażeni. Jeśli ktokolwiek wie czy jest to oryginał lub ma zdjęcie/film z formacją, która ma właśnie taką czapkę to bardzo proszę tu napisać jak to wygląda. Po prostu jestem ciekawy tradycji pruskich w powojennych Niemczech, a nic nie umiem znaleźć na temat tego "odpowiednika" czapki dywizji górskich Bundeswehry, tak charakterystycznego przykładu pruskich tradycji w tej formacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Napisano (edytowane)

Zdjęcie członków KdA i żołnierzy NVA

Okej temat do zamknięcia znalazłem, jakby ktoś chciał wiedzieć, czapkę tą nosiła formacją Kampfgruppen der Arbeiterklasse. Była to bojówka parti Socjalistycznej Jedności Niemiec, podobna do podległego PZPR-owi ORMO z różnicą taką że ORMO było bardziej wcielane w rolę niedzielnej milicji, podczas gdy KdA miała służyć bardziej jako rezerwowe wojsko, które zarówno stłumi demonstrację/strajk jak i pójdzie ramię w ramię z NVA do boju w razie potrzeby.

Edytowane przez HetmanFrank
Dodanie linku do zdjęcia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jak zauwazyles, kolory czapek na podawanych przez Ciebie stronach, sie roznia.

Ta druga jest bardziej zielona. Sa to wiec modele czapek z roznych jednostek. Te szarawe i te zielone. Zielony jest kolorem sluzb policyjnych, wiec pewnie model byl w roznych formacjach.

Zerkne wieczorem do ksiazek w domu, moze bede wstanie powiedziec wtedy wiecej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Napisano (edytowane)
10 hours ago, BF.Cieszyniok napisał:

Jak zauwazyles, kolory czapek na podawanych przez Ciebie stronach, sie roznia.

Ta druga jest bardziej zielona. Sa to wiec modele czapek z roznych jednostek. Te szarawe i te zielone. Zielony jest kolorem sluzb policyjnych, wiec pewnie model byl w roznych formacjach.

Zerkne wieczorem do ksiazek w domu, moze bede wstanie powiedziec wtedy wiecej.

Sprawdziłem i wedle niemieckiej wikipedii czapka ta była używana w Hauptverwaltung Ausbildung, Luftstreitkräfte der Nationalen Volksarmee, oraz Kasernierte Volkspolizei do roku 1963, później była wydawana jedynie KdA. Przyznam zamówiłem tą czapkę i przyszła, mogę stwierdzić że jest zielona ale na pewno nie oliwkowa. Wiem że to z mojej strony ignorancja ale patrząc na jej jakość wydaje mi się że podobnie jak np. chlebak LWP była produkowana z materiałów w wszystkich odcieniach szarości i zieleni. Ale mogę się mylić więc jeśli nie byłby to dla Ciebie problem proszę sprawdź jak wyglądały inne wersje tej czapki, o ile oczywiście coś znajdziesz w książkach. Mógłbym cie również poprosić o polecenie jakichś książek o formacjach w DDR?

Edytowane przez HetmanFrank
Dodanie zdania
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie