Skocz do zawartości

NIEISTNIEJACE JUZ KOSCIOLY, WSIE I MIEJSCA


treasurehunter

Rekomendowane odpowiedzi

Dołącze sie do tematu kolegi, czy zna ktoś linki w których można znaleść info na temat wsi, małych miejscowości. kiedys znalazłem coś takiego w formie pliku pdf ale zapomniałem jak to zrobiłem:) Chodzi mi dokładnie o wsie WLKP.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://igrek.amzp.pl/mapindex.php?cat=GR100

Ja znalazłem swoje okolice i co najmniej 5 wsi które już nie istnieją.
Wybierasz swój sektor",klikasz,pokazuje ci się okno z 1 lub dwoma plikami,prawym myszy,zapisz jako i masz mapę swoich okolic przed wojną.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Zakuta-Zarzycki. Interesuje mnie wszystko na temat Wojteczek, a w szczególności opowieści z pierwszej ręki". Moje wiadomości na temat tego miejsca są znikome. Niedawno dowiedziałam się, że mój dziadek(niestety już nie żyje) były mieszkaniec Wojteczek, jako kilkunastoletni chłopak przeprowadzał wąwozami jakąś grupę partyzantów do Waśniowa. W każdym razie, będę wdzięczna za każdą informację lub polecenie jakichś publikacji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://bc.mbpradom.pl/dlibra/docmetadata?id=4243&from=pubindex&dirids=11&lp=2
Mapa Radomia i okolic z 1915.
W ogóle sporo kartografii regionalnej jest na stronach bibliotek cyfrowych, trzeba miec tylko Jawę, odpowiednią wtyczkę(do pobrania za free) i czas.
A tu kilka namiarów na e-biblioteki:
http://www.bg.umcs.lublin.pl/nowa/literat.php
Są tam też stare atlasy, publikacje z mapami itd.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Witam
Przy rozpoczynaniu poszukiwań obiektów nieistniejących warto zasięgnąć wiedzy w pracowni (bibliotece) miejscowego konserwatora zabytków, w 80-tych latach na jego zlecenie robione były ewidencje zespołów dworsko-parkowych, również tych nieistniejących po których pozostał zaledwie tylko układ parku. Podczas tworzenia takich ewidencji sporządzane były mapy układu, założenia dworsko-parkowego, rekonstruowane na podstawie źródeł archiwalnych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takich miejscach można trafić różne rzeczy.
Zależy w jakich okolicznościach i w którym roku dom został opuszczony. Niektóre tereny są mocno zaśmiecone.
Latem znalazłem w lesie miejsce, gdzie kiedyś stał dom. Trafiłem drobne pfennigi, łuski, wisiorek zrobiony z monety, klamrę pruską i tablicę rejestracyjną od bryczki lub wozu.
Ogólnie polecam odwiedzić takie miejsca.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Często a (praktycznie nieomal zawsze) to co w tych domach lub w ich okolicy stało od sprzętów gospodarstwa domowego, przez jego wyposażenie (szczątki mebli, elektryka etc.) po rzeczy osobiste byłych właścicieli lub gości którzy ów dom puścili z dymem - przykładowo byłem kilka razy na 1 fajnej miejscówce (była restauracja na krańcach świata -tereny dawnych Prus Wsch. ) i to się tam trafia + pozostałości po armii rosyjskiej która ów przybytek właśnie puściła z dymem.
Jednym słowem polecam mydło i powidło, mocno się trzeba namęczyć czasem z gruzem ale mogą wyjść ciekawe rzeczy szczególnie jak sie trafi jakiś ichni śmietnik lub miejsce gdzie rzucali na kupkę" różne rzeczy ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie