Skocz do zawartości

polska manierka wz38


maxikasek

Rekomendowane odpowiedzi

MAm pytanko które mnie nurtuje od paru lat. Wszystkie kraje mają normalne manierki tzn. z wąską szyjką, tylko Polacy wymyślili sobie szyjkę, że można jej używać jak menażki. Dlaczego? Ponieważ w wojsku wbrew pozorom wszystko jest przemyślane, musi to mieć jakieś racjonalne wytłumaczenie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po co manierko-menażka jesli żołnierz miał też poprostu menażkę?
Jako harcorowy rekostruktor stawiam na coś innego.
Dzięki szerokiej szyjce można było swobodnie parzyć w manierce kawę zbożową (podstawowy trunek żołnierza WP 1939poza wodą) i pozbyć się fusów po konsumpcji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A piliscie z polskiej manierki kiedys? Bo jak dla mnie nie jest to zbyt wygodne - fakt latwiej sie myje, ale moze taki duzy wlot do napelniania z pompy czy wiadra, strumienia jest latwiejszy ( w koncu przed wojna krany to nie bylo powszechne urzadzenie poza miastem)???
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie sensowne rozwiązanie. Czy próbował ktoś z was napełnić np gorącą kawą manierkę brytyjską ww2? Jest zamykana na korek, średnica jak zwykły od wina. Mówiąc krótko, bez lejka prawie nie możliwe. Ewentualnie mamy upaćkany i mokry pokrowiec. Lepiej z np. szwedzkimi, czy czeskimi, szersze, ale nadal mało wygodne. Zaś z polskie, nie ma problemu, można lać i wrzątek. Podobnie z napełnianiem ze strumienia, w szerszą lepiej się nabiera. Ale tu jest jeszcze kwestia łatwości wyjęcia z pokrowca, bo inaczej mamy cały mokry.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprostu manierka ta także zastępowała kubek. Oszczędność na wyposażeniu żołnierza, a także mniej do dźwigania. Pełne oporządzenie żołnierza piechoty w 1939 to prawie 30 kg (łącznie z bronią).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie