Skocz do zawartości
  • 0

W którym pułku ułańskim służył mój pradziadek


antonmikhaliou

Pytanie

Dzień dobry, poszukuję dokładnych informacji na temat Pułku Ułanów, w którym służył mój pradziadek. Niestety z dostępnych informacji jest tylko to zdjęcie. Początkowe założenie było takie, że był to 24 Pułk Ułanów. Ze względu na fakt, że mój pradziadek urodził się na terenie dzisiejszej Białorusi (Rzeczpospolita Obojga Narodów 1921-1939), a 24 pułk ułanów znajdował się w pobliżu jego wioski. Ale po przeczytaniu tego wątku zacząłem w to trochę wątpić(https://forum.odkrywca.pl/topic/773376-jaki-to-mundur-czyli-gdzie-służył-mój-pradziadek/). Bo tło zdjęcia, szabla, mundur są identyczne. Być może oczywiście wszystkie pułki były fotografowane w jednym miejscu (nie wiem czy zakład fotograficzny jeździł po kraju).

Z góry bardzo dziękuję za pomoc!

photo_2024-02-12 01.02.26.jpeg

photo_2024-02-12 01.02.30.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

P.S:Po sprawdzeniu wszystkiego w Internecie znalazłem ten artykuł - https://glosznadniemna.pl/26775/dziadek-polskim-mundurze-stefan-stasiewicz/

Jeśli przyjrzeć się bliżej, pokój wygląda 1 na 1 jak zdjęcie mojego pradziadka (znalazłem podobne pokoje z tymi samymi stołami i wazonami, ale inną tapetą - https://archiwum.allegro.pl/oferta/2-pulk-ulanow-suwalki-i10937618741.html). Dopuszczam taką możliwość, że pradziadek mógł równie dobrze założyć mundur w studiu fotograficznym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

W artykule z linku wszystko jest ładnie opisane i wyjaśnione. 

"Na zdjęciach, które dostarczył nam wnuk Stefana Stasiewicza Walery widzimy Stefana, pozującego do zdjęcia w atelier fotograficznym w mundurze ułańskim z szablą. Żołnierze 35 Pułku Piechoty oczywiście nie nosili ułańskich mundurów ani szabel. Dostali je od fotografa na potrzebę zrobienia ładniejszej pamiątki z wojska."

Z całą pewnością jest to to samo atelier i te same rekwizyty. Należy więc z olbrzymią dozą prawdopodobieństwa założyć, że fotograf stosował powszechną praktykę "ubierania" klientów, tak by byli zadowoleni z końcowego efektu. Bądź co bądź, szabla i kurtka ułanka robiły spore wrażenie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

I kto wie, czy te zdjęcia nie były robione w tym samym czasie - może żołnierze 35 pułku piechoty hurtowo ustawili się w kolejce? Tak więc nie ułan, ale być może piechur z 35 pp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Moja babcia była w stanie znaleźć takie zdjęcie, niestety nie jest ono zbyt dobrze zachowane i niestety nie jest do końca jasne, kto jest na nim przedstawiony (prawdopodobnie koledzy z wojska, ponieważ pradziadka nie ma na zdjęciu).

viber_image_2024-02-12_12-47-17-594.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie