Jump to content

Fotografia zamalowana atramentem


SebaChester
 Share

Recommended Posts

Witam. Posiadam starą fotografię zamalowaną częściowo prawdopodobnie atramentem. Zdjęcie wykonane ok. roku 1914, format pocztówkowy ( na odwrocie strona adresowa karty pocztowej ), zamalowanie stare - w dolnej części fotografii ledwo widoczny podpis cyrylicą wykonany tym samym atramentem. Po przyjrzeniu się temu podpisowi, można zauważyć, że atrament źle pokrywał powierzchnię i chyba nie wchłonął w papier. Czy da się usunąć atrament bez szkody dla fotografii ? Pozdrawiam.

IMG_20210905_094917.jpg

Link to comment
Share on other sites

Takie poprawki na fotografiach to retusz, a tutaj jest wyjątkowo paskudny. Nie wiadomo, czy to fotograf tak zrobił, czy ktoś później zamalował spodnie tego żołnierza w celu podkreślenia konturów i barwy. Raczej nie możliwe jest usunięcie tego zamalowania. Barwnik po prostu wsiąkł w pory emulsji fotograficznej, a prawdopodobnie i w podłoże. Moczenie w wodzie czy innych roztworach chemicznych w celu wypłukania barwnika może tylko zniszczyć pamiątkę. Dzisiaj można bardzo łatwo przeprowadzić renowację starej fotografii korzystając z cyfrowych technik fotograficznych.

Link to comment
Share on other sites

Nie wiem jaki to rodzaj papieru i emulsji fotograficznej, nie za bardzo się na tym znam. W zasadzie interesowałoby mnie tylko, czy takie stare atramenty sprzed około 100 lat rozpuszczają się w wodzie. Można by spróbować wtedy zmyć atrament wodą destylowaną i wacikiem.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information