Skocz do zawartości

Umocnienia na geoportalu


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

W mojej okolicy znalazłem parę ciekawych miejsc przypominających okopy. Chciałem prosić o pomoc w pozyskaniu informacji na ich temat, bo w tym temacie jestem zielony jak szczypiorek na wiosnę:)

W jakim okresie mogły powstać, do jakich wojsk pasuje taki rozkład i może co dokładnie się tam znajduje poza okopami. Jakieś ziemianki, składy amunicji itp? 

Na zdjęciu oznaczonym numerem 1 pas widoczny zaraz przy linii pomiaru ciągnie się chyba kilka kilometrów. 

Wszystkie umocnienia z tego posta są w promieniu ok 10km. Poza nimi są też inne, mniejsze lub mniej widoczne. 

Mam nadzieję, że moje pomiary coś pomogą.

Dziękuję z góry za pomoc 

okopy 2.PNG

okopy1.PNG

okopy3.PNG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, ptasznik napisał:

Czyli gdzie ? Ziemia, Mars, Wenus, Tatooine ?

Racja. Jak zwykle czegoś zapomniałem podać :P

Pod Warszawą, powiat piaseczyński. 

Czy to pomoże powiedzieć coś więcej? 

 

Edytowane przez Matias189
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Tyr napisał:

Jak na linii Jeziorki-  las chojnowski to niemieckie z pierwszej wś

Lasy chojnowskie, ale do Jeziorki w linii prostej jest kilka kilometrów. Też podejrzewam I wojnę. W okolicy ( ale nie okopów) wychodzą łuski od mosina 7,62x 54 R sygnowane np 11 P II П. 

Byłbym wdzięczny za jakąś literaturę lub wyjaśnienie jak "działały" np takie okopy. To znaczy jakie funkcje mogły pełnić jego pojedyncze elementy, w którą stronę się okopywano itp. W tym temacie nie wiem praktycznie nic poza gołymi podstawami, więc chętnie coś przygarnę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniana bitwa (2) – "Kto nie zna historii, skazany jest na jej ponowne przeżycie…" (okolicekonstancina.pl)

Linia okopów przedpiersiem w stronę wroga a do nich zazwyczaj prowadziły rowy - okopy dobiegowe z tyłów, Czasami są też ziemianki w okopach i wysunięte stanowiska obserwacyjne i broni maszynowej. Zygzakowanie ma za zadanie ograniczyć straty w razie wybuchu pocisku art. w okopie.

Edytowane przez Tyr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tyr 

Ta historia jest mi znana, ale "moje" okopy są bardziej za zachód, w stronę Sękocina. Wątpię, żeby to one były wspomniane w tym opisie. Muszę dokładnie poszukać historii okolicy. Może trafię na jakieś wspomnienie o tych konkretnych miejscach. 

Jest ci znana jakaś literatura/strona internetowa warta uwagi na temat okopów itp ?  Przyda się na pewno do ustalenia np.  kto i na kogo miał nacierać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie