Jump to content

Matias189

Forum members
 • Content Count

  68
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

0 Neutral

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Mam szybkie pytanie. Czy waszym zdaniem ta klamra z pasem to oryginał? Moim zdaniem wygląda w porządku, ale wolę się upewnić. Pozdrawiam M
 2. https://m.ebay-kleinanzeigen.de/s-anzeige/silberne-soldatenuhr-1914-eisernes-kreuz-simon-pwc-uhrwerk/991075918-240-4539 Aukcja a ebay może coś ci pomoże więcej znaleźć. Ten na aukcji różni się plecami.
 3. @Tyr Ta historia jest mi znana, ale "moje" okopy są bardziej za zachód, w stronę Sękocina. Wątpię, żeby to one były wspomniane w tym opisie. Muszę dokładnie poszukać historii okolicy. Może trafię na jakieś wspomnienie o tych konkretnych miejscach. Jest ci znana jakaś literatura/strona internetowa warta uwagi na temat okopów itp ? Przyda się na pewno do ustalenia np. kto i na kogo miał nacierać.
 4. Lasy chojnowskie, ale do Jeziorki w linii prostej jest kilka kilometrów. Też podejrzewam I wojnę. W okolicy ( ale nie okopów) wychodzą łuski od mosina 7,62x 54 R sygnowane np 11 P II П. Byłbym wdzięczny za jakąś literaturę lub wyjaśnienie jak "działały" np takie okopy. To znaczy jakie funkcje mogły pełnić jego pojedyncze elementy, w którą stronę się okopywano itp. W tym temacie nie wiem praktycznie nic poza gołymi podstawami, więc chętnie coś przygarnę.
 5. Racja. Jak zwykle czegoś zapomniałem podać :P Pod Warszawą, powiat piaseczyński. Czy to pomoże powiedzieć coś więcej?
 6. Witam. W mojej okolicy znalazłem parę ciekawych miejsc przypominających okopy. Chciałem prosić o pomoc w pozyskaniu informacji na ich temat, bo w tym temacie jestem zielony jak szczypiorek na wiosnę:) W jakim okresie mogły powstać, do jakich wojsk pasuje taki rozkład i może co dokładnie się tam znajduje poza okopami. Jakieś ziemianki, składy amunicji itp? Na zdjęciu oznaczonym numerem 1 pas widoczny zaraz przy linii pomiaru ciągnie się chyba kilka kilometrów. Wszystkie umocnienia z tego posta są w promieniu ok 10km. Poza nimi są też inne, mniejsze lub mniej widoczne.
 7. Czyli klasyka. Zamiast edukować, uświadamiać i nauczać kultury posiadania broni np jak w USA, to wprowadzają kolejne restrykcje, obostrzenia, stos papirologii. Rozbrajanie obywateli większości krajów UE jest widoczne od wielu, wielu lat. "Socjalizm totalitarny zmienił się w koncesyjno-etatystyczny".
 8. Tyr ma prawdopodobnie racje. Taka biżuteria czy "gadżety" patriotyczne z tym motywem były produkowane/tworzone nawet długo po powstaniu.
 9. Haha. Niby tak. Ale nawet przy rekreacji jest jeden wymóg (nie dotyczy wód słodkich i słoncyh itp) pozwolenie właściciela terenu. Wiem, że to wydaje się absurdalne, żeby na wykopanie dołka 20x20cm w lesie publicznym mieć papier. Ale moje miejsce nie jest w środku lasu w jakiejś głuszy. W okolicy cały czas mogą być "serdeczni" spacerowicze lub służby leśne, ponieważ w okolicy są również intensywne wycinki od czasu do czasu. Wiem też, że nawet jak ktoś mnie "nakryje" na kopaniu to można się dogadać jak człowiek z człowiekiem (leśnicy też biegają z wykrywkami). Mimo wszystko chcę spróbować napis
 10. O miło. Dziękuję. Przydadzą się każde wskazówki. Będę czekał na jakieś info.
 11. Dzięki wielkie. Chyba ślepy jestem, że tego nie znalazłem. Masz własne doświadczenie z takimi wnioskami ?
 12. Witam Nie wiem, czy to dobry temat w tym miejscu dlatego proszę moderatora o ewentualne przeniesienie. Potrzebuję wskazówek od osób, które mają doświadczenie w zgodach na poszukiwania w lesie. Mam ciekawe miejsca w lasach na terenie mojego okolicznego nadleśnictwa. Jedno to droga piaszczysta przez las i tereny do niej przyległe; powiedzmy 10 metrów od drogi po obu stronach, drugie to po prostu fragment lasu, w którym coś mogło być. Chcę uniknąć kontaktu z WKZ'em. Nie zamierzam szukać zabytków itp. Chodzi o rekreacyjne chodzenie z wykrywaczem. Chcę mieć oficjalną zgodę na powyższe ter
 13. Witam. Wydaje mi się, że poniższy przedmiot to ułamana spinka od mankietu, chyba widać ślady złocenia z przodu i z tyłu. Rozmiar ok 1,5 cm x 1 cm. Chciałem się tylko upewnić, że to nie jest element jakiejś większej, ciekawszej całości (odznaczenie, pagon etc.). Wiem, że potraficie doszukać się cudów więc może ;) Dzięki i pzdr.
×
×
 • Create New...

Important Information